Rok 2013 krok za krokem

Stránka - 16 února, 2014
Náš boj za ochranu Arktidy pokračuje a my se snažíme neustále vymýšlet nové způsoby, jak na problémy tohoto jedinečného regionu upozornit. Na těchto stránkách se můžete seznámit s akcemi, které v roce 2013 proběhly:

Vlajka pro budoucnost a expedice na severní pól

V únoru jsme vyzvali lidi z celého světa, aby se s námi vypravili do Arktidy. Stačilo, aby se přihlásili k naší kampani - všechna jména jsme sepsali na svitek, dali do nezničitelného pouzdra a dopravili na severní pól. Tam jsme prosekali led a pouzdro spustili ledovou vodou až na mořské dno do hloubky čtyř kilometrů. Místo jsme označili speciální vlajkou – vlajkou pro budoucnost. Naše společné vyjádření, že Arktidu musíme chránit, se jmény všech, kteří se k němu přihlásili, tam na mořském dně zůstane až do roku 2050.

V porotě, která vybírala vítězný návrh speciální vlajky, zasedla také světově proslulá módní návrhářka Vivienne Westwood, která kampaň „Zachraňme Arktidu“ podporuje. Seznamte se se členy výpravy, která na severní pól vlajku a svitek v dubnu dopravila.

Video z výpravy: 

 

I Arctic

V druhé polovině dubna proběhla na 13 místech po celé České republice akce „I love Arctic“. Podobné akce se konaly v dalších zemích a tisíce lidí vytvořili živé transparenty s nápisem „I ♥ Arctic“. Společně vyzvali politické lídry, aby chránili Arktidu před aktivitami představujícími ekologické riziko, jako je těžba ropy či průmyslový rybolov.

 

I love arctic

 

Arctic Tour 2013

Prvních 14 dnů v květnu jsme měli vzácného hosta. Po českých městech s námi putovala lední medvědice Paula. Arktida - lednice naší planety - je v ohrožení. Led taje rychleji, než kdy kdo předpokládal, ropné společnosti se chystají vysát poslední zbytky ropy i na zmrzlém konci světa a domov ledních medvědů je v akutním ohrožení. Paula proto objíždí celý svět a na problém svého domova upozorňuje. Od 29. dubna do 10. května byla s námi v několika českých městech.

Podívejte se na fotky z míst, které jsme s Paulou navštívili:

- 29. 4. Praha - Anděl
- 30. 4. Brno - Česká - nám. Svobody
- 1. 5. Olomouc - Ekologické dny Olomouc 
- 2. 5. Hradec Králové - Baťkovo náměstí
- 3. 5. Praha - NGO market (Národní technická knihovna)
- 6. 5. Plzeň - Smetanovy sady
- 7.- 8. 5. České Budějovice - Lannova třída
- 9. 5. Liberec - Náměstí Edvarda Beneše
- 10. 5. Ústí nad Labem - Mírové náměstí

 

Arctic Tour Praha

 

Letní jízda s Greenpeace

Letní jízda

 

Léto většina z nás vnímá jako dobu, kdy se pracovní úsilí zpomalí. Jsou dovolené, hezké počasí svádí k nicnedělání a leckdo radši vyrazí k vodě. Pro Arktidu je to však zároveň nejnebezpečnější doba roku, protože tající led přitahuje ropné, přepravní i další průmyslové společnosti. V Greenpeace jsme proto nezaháleli, ale naopak svůj boj o záchranu tohoto jedinečného křehkého regionu vygradovali.

Hned na začátku července se společnost Shell spojila s ruským gigantem Gazprom. Poté, co se Shell musel stáhnout z aljašské části Arktidy, zkouší se k arktické ropě dostat „zadními vrátky“ přes Rusko, kde platí nedostatečné zákony a ropné úniky jsou na denním pořádku. Novou výraznou hrozbou se stal Rosněfť, ruská ropná společnost, která je zodpovědná za nejvíce úniků ropy v Rusku. Po vzoru Gazpromu jedná o spojenectví se západními společnostmi – konkrétně s Lukoilem, aby mohla využít svých těžebních licencí v Arktidě.

Letní jízda

Před těmito riskantními spojenectvími a nebezpečím, které Arktidě hrozí, jsme varovali na čtyřech letních festivalech – Votvíráku, Boskovicích, Mighty Sounds a Hip Hop kempu. Spolu s ledními medvědy a našimi dobrovolníky jsme nakonec sesbírali přes 5 000 podpisů, nabili víc než 2 300 mobilů čistou energií ze slunce, uvařili litry čaje a kávy a tisícům lidí vysvětlili, že pro záchranu Arktidy může udělat něco každý z nás.


Letní jízda

 

V první polovině července se šest odvážných žen rozhodlo upozornit na zbrklé plány Shellu po svém. Vyšplhaly na nejvyšší budovu západní Evropy – londýnský mrakodrap Shard (česky Střep). Přímo před třemi hlavními ředitelstvími Shellu pak rozvinuly vlajku s nápisem Save the Arctic (Zachraňme Arktidu).

Letní jízda

Ledoborec Greenpeace Arctic Sunrise se začátkem srpna vydal na pouť po severních mořích. Nejprve se zastavil na kouzelných Lofotech, kde proběhl sněm mladých lidí a aktivistů z celého světa. Na letním táboře debatovali o problémech, které jim těžba ropy v jejich domovině působí. Poté se Arctic Sunrise vydal do Barentsova moře, aby zde konfrontoval výzkumnou loď ruské nejšpinavější společnosti Rosněfť. Tato loď zde prováděla seismický výzkum, při kterém se do vody „střílí“ zvukové vlny až o hlasitosti 245 decibelů. Přitom již při 190 decibelech mohou ohluchnout mořští savci a při vyšších úrovních hluku dokonce hynou.

Letní jízda

 I doprava v Arktidě letos překonává smutné rekordy. Správci lodní trasy v Severním moři letos udělili povolení k proplutí 204 lodím, a to i takovým, které by v ledových vodách neměly vůbec co dělat. Přesto když o stejné povolení žádal náš ledoborec Arctic Sunrise, který splňoval všechny nezbytné bezpečnostní i jiné požadavky, vstup do těchto vod mu byl třikrát odmítnut. A když do těchto vod přesto vplul, ruská pobřežní stráž hrozila otevřenou palbou.


Letní jízda

 

Prázdniny jsme uzavřeli úžasnou přímou akcí na Velké ceně F1 v Belgii. Přímo na hlavní tribunu vyvěsili belgičtí kolegové dvacetimetrový banner „Arctic oil? Shell no!“ („Ropa z Arktidy? Ne Shellu!“). Se stejným bannerem také přelétli nad závodištěm paraglidisté. A jako třešinka na dortu se při předávání cen vysunuly dálkově ovládané bannery přímo pod stupni s vítězi. Video z této akce se začalo bleskově šířit mezi lidmi a pak přišlo překvapení – společnost Google ho ze stránek Youtube stáhla. Takové omezování svobody jsme si samozřejmě nenechali líbit a nahráli jsme ho na Facebook i další stránky.

 

 V sobotu 14. září v Praze a 15. září v Brně  jsme jeli Ice Ride - světovou cyklojízdu za ochranu Arktidy. Naším cílem bylo ukázat ropnému průmyslu, že jsme silné, rostoucí, celosvětové hnutí, které neustoupí a nedovolí jim ohrožovat Arktidu jen kvůli zisku.

Ice Ride se jela ve 23 zemích v 50 městech a zúčastnilo se jí kolem 6 000 lidí.


 

Fotogalerie k Ice Ride

 

Protest u plošiny Prirazlomnaja

V září 2013 se třicítka mužů a žen vydala do Barentsova moře, aby zde protestovala proti těžbě ropy ruským gigantem Gazpromem v nehostinných končinách Arktidy. Na lodi Arctic Sunrise se plavilo dvacet osm aktivistů Greenpeace různých národností a dva nezávislí novináři. Těžba ropy v této části ruské Arktidy ohrožuje tři přírodní rezervace a všechna zvířata, která zde žijí. Ropná havárie je jen otázkou času a těžební společnost Gazprom na ni není připravena a nebyla by schopna následky odstranit.

Dva členové posádky lodi Arctic Sunrise vylezli 17. září na ropnou plošinu Prirazlomnaja s transparentem. Ostraha plošiny a přivolaná ruská pobřežní stráž proti jejich poklidnému protestu ale ostře zakročila, dokonce padlo i několik varovných výstřelů. Z nenásilné akce se stalo několikaměsíční drama, které vyvolalo obrovskou vlnu solidarity a zájmu o dění v Arktidě. Přečtěte si příběh třiceti statečných ochránců Arktidy.

Free arctic 30