Seznamte se

Tým expedice na severní pól

Stránka - 23 března, 2013
Všichni naši vyslanci mají rozdílné vazby k tomu, co se děje v Arktidě. Buď v této oblasti žijí, nebo čelí důsledkům stoupající hladiny moře, enormním bouřím a ostatním extrémním jevům počasí po celém světě.

Ezra Miller

Ezra Miller, herec, hudebník a aktivista

Ezra je herec, hudebník a aktivista z New Jersey v USA. Je mu 20 let a je nejmladším členem našeho polárního týmu. Ezra hrál roli Kevina v kritikou oceňovaném filmu Musíme si promluvit o Kevinovi /We Need to Talk About Kevin/, kde hrál s Tildou Swinton, což mu vyneslo nominaci na cenu britského nezávislého filmu (British Independent Film Awards) za nejlepšího herce ve vedlejší roli. V posledním filmu Charlieho malá tajemství /The Perks of Being a Wallflower/ hrál Ezra po boku Emmy Watson v roli Patrika.

Když zrovna nehraje, je vášnivým muzikantem a jezdí se svou kapelou „Sons of an Illustrious Father“. Minulý rok se podílel na úspěšné kampani Velkých národů Siouxů (Save Pe´Sla), která představovala celosvětové úsilí o zachování jednoho z jejich nejposvátnějších míst v Black Hills v Jižní Dakotě. Ezra je nadšený (a zároveň i trochu vystrašený), že se vypraví na severní pól.

Renny Bijoux

Renny Bijoux. Vyslanec mládeže ze Seychel

Rennymu Bijouxovi je 30 let a je mladým vyslancem ze Seychel. Právě zahájil svůj druhý rok ve funkci předsedy mladého křídla vládnoucí Lepepovy strany a také je správcem aplikací v místní firmě. Vystudoval jako nejlepší ze třídy v bakalářském studiu oboru počítačových informačních systémů a od září 2013 zahajuje magisterské studium. Renny je bývalý atlet a vyhrál stříbrnou medaili v trojskoku ve hrách na ostrovech v Indickém oceánu. Je tenorem v komorním sboru Mahe (MCC). Rennymu říkají také „Kastor“, což je přezdívka, kterou dostal, když hrál hlavní roli v muzikálu svého komorního sboru o otroctví a narození prvního Seychelana v 19. století.

Jeho vášní jsou technologie, auta a samozřejmě životní prostředí. Věří, že abychom chránili naši budoucnost a náš další rozvoj, musíme chránit i naši Zemi, na které žijeme. Mluví kreolsky, anglicky, francouzsky a rusky. Je přesvědčen, že cesta na severní pól a podpora této kampaně Greenpeace je výzvou, které stojí zato se postavit pro naši Zemi a svět.

Josefina Skerk

Josefina Skerk. Sámská domorodá vyslankyně mládeže

Josefině je 26 let a žije ve vesnici s 50 obyvateli na pobřeží severního Švédska. Je členkou komunity Sámů, původních domorodých obyvatel žijících v nejsevernější části Evropy.

Při studiích na Universitě v Umeå byla od svých 19ti aktivní v sámské politice let a je vicepředsedkyní strany Jakt-och Fiskesamerna, která reprezentuje sámské lovce a rybáře. Je to největší strana sámského parlamentu ve Švédsku. Josefina pracuje na problematice ochrany půdy a vody, práv domorodých dětí na svůj jazyk a práv všech dětí na dobrou školu s možností odstraňovat třídní rozdíly. Byla první osobou v sámském parlamentu, která upozornila na práva osob s odlišnou sexuální orientací, a zajistila, že se sámský parlament oficiálně angažoval v Pride Parade 2011.

Josefina má siamskou kočku a má ráda tradiční ruční umění, dívá se na filmy, chodí ven s přáteli a dělá tisíc dalších věcí. 


Kiera Kolsen

Kiera Kolsen. Domorodá vyslankyně mládeže z Denendehu na severozápadním území Kanady

Kiera-Dawn Kolson pochází z domorodého národa Tso ´Tine-Gwich´in z Denendehu na severozápadním území Kanady. Angažuje se v ochraně svého tradičního území, kultury a identity a jejich zachování pro budoucí generace a doufá, že pomůže svou prací vzdělávat a motivovat ostatní.

Je velmi aktivní v uměleckých disciplínách, a to hned v několika (je zpěvačka/textařka/recitátorka, moderátorka/konferenciérka a rozvíjí své schopnosti v oblasti modelingu a herectví). Jejím cílem je prostřednictvím svého nadšení a zkušeností vzdělávat a motivovat lidi. Kiera chce spolupracovat se znevýhodněnými mladými lidmi i s národními a mezinárodními skupinami a organizacemi, protože je přesvědčena, že mladí lidé se musí umět vzdělávat a využívat získané znalosti k vytváření nových řešení a myšlenek v myslích našich dětí. Věří v environmentální spravedlnost a zachování půdy svých předků pro budoucí generace.


Polární vůdci

Eric Philips

Eric Philips. Vůdce polární expedice

Eric Philips je předsedou Mezinárodní asociace polárních vůdců a je jedním z předních světových polárních vůdců. Eric jel na lyžích přes Grónsko, Špicberky a Ellesmerův ostrov, Rusko až na severní pól a odtud do Kanady. Eric dobyl severní pól už pětkrát, třikrát přejel Antarktidu od pobřeží až na jižní pól. Pracoval jako polárník v expedici Greenpeace do Grónska, která se zabývala dopady změn klimatu. Žije v australském Hobartu, kde vede svou průvodcovskou společnost Icetrek Expeditions zaměřenou na severní i jižní pól.

Když Eric mluví o své expedici, říká: „Na Severním ledovém oceánu je něco mystického a týká se to hlavně severního pólu. Je to možná tím, že každý den cesty po jeho skořápce je jiný. Možná je to tím, že všechny poledníky, které procházejí pod nohami všech lidí na této Zemi, se sbíhají právě v tomto bodě. Je to nejen symbol lidskosti, ale také divokosti, nepřístupnosti a nyní i klimatických změn. Během desetiletí jsem postupně pozoroval, jak se stav ledu v Arktidě zhoršuje. Moje pole působnosti se zmenšuje, ale jedná se o globální záležitost, k níž se může vyjádřit každý z nás a proti které můžeme všichni vystupovat. Na Severním ledovém oceánu je něco mystického, zasaďme se o to, aby to tak zůstalo.“

Luda Korobeshko

Luda Korobeshko. Polární vůdce

Luda je ruská horolezkyně a průvodkyně po divočině, která již 25krát zdolala vrchol Mount Elbrus, který je mnohými považován za nejvyšší horu Evropy. Dále slezla asi 70 vrcholů po celém světě. Luda je třetí Ruskou, která vylezla na Mount Everest, je i první ženou, která dokončila horolezecký projekt 7 Summits (Koruna planety), a nyní se účastní rekordu ve zdolání 7 nejvyšších vrcholků světa za 300 dní. Vedla mnoho expedic na severní a jižní pól i řadu výprav a lezeckých výstupů po celém světě. 


Audun Tholfsen

Audun Tholfsen. Polární průvodce

Audun je norský cestovatel, průvodce a fotograf. Pracoval jako průvodce na divokých řekách a poté se přestěhoval na Špicberky, kde pracuje jako průvodce na skůtru a jako musher. Audun byl členem posádky na jachtě Tara, na jejíž palubě strávil 10 měsíců při plavbě vodami Severního ledového oceánu, a byl součástí expedice, která upozorňovala na globální oteplování. Spolu s cestovatelským průvodcem Timem projel Audun na lyžích celé Grónsko a v roce 2012 dokončil unikátní lyžařskou a kajakářskou expedici ze severního pólu do svého domovského města Longyearbyenu. 

Podpůrný tým

Sol Guy

Sol Guy. Filmový režisér a umělec

Vášní Sola Guye je propojovat umění s aktivismem a prožívat to, co miluje a co ho přivádí na jedinečnou tvůrčí cestu. Dalo mu to příležitost blíže spolupracovat s některými z předních umělců jako je např. Lauryn Hill, B.I.G., Cameron Diaz, Joaquin Phoenix, Outcast, K´naan a další.

Navíc na této cestě prošel během své kariéry řadou rolí, od rapera v legendární kanadské hiphopové skupině The Rascalz, přes televizního moderátora, filmového producenta či uměleckého manažera. V roce 2008 dostal Sol ocenění od National Geographic jako Objev roku mezi badateli. V roce 2012 mu přibyla ještě role autora, když se podílel na sepsání knihy pro děti „When I get older“ (Až zestárnu) vydané nakladatelstvím Double Day.

Jako moderátor, producent a spolutvůrce průkopnického seriálu 4Real cestoval Sol s hosty z řad celebrit po světě a mluvil s mladými lídry, kteří v extrémních podmínkách mění své komunity.

Ve své práci se Sol převážně se zaměřuje na to, že inspiruje mladé lidi, se kterými mluví na školách, univerzitách a akcích jako motivační řečník. Mezi jeho současné projekty patří celovečerní dokument o francouzském umělci JR  a nový televizní seriál nazvaný Talentová show.

James Turner

James Turner. Tiskový mluvčí Greenpeace

James je vedoucím komunikace arktické kampaně Greenpeace a účastní se této expedice jako tiskový mluvčí. Jeho předchozí zkušenost z Arktidy zahrnuje stavění sněhuláka a také zraněný prst během sáňkování. James četl v rádiu BBC zprávy a byl televizní producent.

Od té doby, co se přidal ke Greenpeace, pracoval na lodích v brazilské Amazonii nebo v Los Angeles, kde vybíral odstíny barev pro legíny pro Barbie v rámci kampaně proti firmě Mattel. Věří, že řešení problému klimatických změn je velkou výzvou naší generace a velkou příležitostí pro mladé lidi, aby kolem nás vytvořili lepší svět. 


Gavin Newman

Gavin Newman, fotografie a video pod vodou i na souši

Gavin pracuje pro Greenpeace již mnoho let a je zkušeným kameramanem BBC, který pracoval na mnoha kultovních dokumentárních seriálech, jako je Planeta Země, Divoká Čína nebo Planeta lidí. Je specialistou na techniku ovládanou na dálku (ROVs), drop kamery a snímky pod vodou.

Také má bezpilotní letoun (UAV) s nímž momentálně natáčí obrovské podzemní jeskyně na Borneu. Filmování jeskyní pro kultovní dokumentární seriál BBC Planeta Země mu přineslo ocenění Award of Excellence od Cechu televizních kameramanů. Práce na „Divoké Číně“, dalším seriálu BBC, zahrnovala filmování v podzemí i na zemském povrchu a vysloužila mu cenu EMMY od Akademie televizního umění a věd (obdoba filmového Oscara) v kategorii Nejlepší kinematografie v oblasti dokumentu či seriálu o historii přírody.

Gavin vytváří kameru a osvětlovací sestavu pro časovou schránku a vlajku, které poputují na mořské dno, a pracuje i na tom, jak úspěšně kameru do vody spustit. 

Christian Aslund

Christian Aslund. Fotograf

Christian Aslund je švédský fotograf ze Stockholmu. Christian je fotoreportér, pracuje pro noviny, časopisy a nevládní organizace, dokumentuje řadu ozbrojených konfliktů, environmentálních a společenských témat. S Greenpeace pracuje už od roku 1998, kdy dokumentoval lesní kampaň ve Švédsku. Jeho zamilovaným místem na Zemi jsou Špicberky, které již mnohokrát navštívil.


Jim Surrette

Jim Surrette. Fotograf

Od roku 1992 pracoval Jim Surrete jako kameraman, což ho přivedlo k natáčení televizních programů pro všechny hlavní kanály, i celovečerních dokumentů a reklam. Přes Mount Everest až po Antarktidu natáčel Jim nejextrémnější prostředí na světě a držel přitom krok s špičkovými světovými sportovci. Pracoval jako hlavní kameraman pro show The Deadliest Catch (Nejsmrtelnější úlovek) na kanálu Discovery, pro National Geographic Explorer natočil dokument  Surviving Everest (Přežít Everest) a pro NBC natočil Great Trango: A Mile High in Pakistan, dále pak film Claim o extrémním lyžování v Alpách pro Matchstick Production.

V roce 2010 začal spolupracovat s lyžařem Chrisem Davenportem na natáčení nezávislého dobrodružného filmu Australis: An Antarctic Ski Odyssey. Jim se narodil v Mount Washington Valley v americkém státě New Hampshire, kde získal lásku k horám. Jim se postavil na lyže ve svých 4 letech a ve 14ti slezl zamrzlý vodopád. Ještě mu nebylo ani dvacet, když zdolal technicky nejnáročnější horolezecký výstup v Nové Anglii a uskutečnil prvovýstup cestou Liquid Sky na Cathedral Ledge.

Adam Shore

Adam Shore. Logistika

Adam je u Greenpeace již téměř 12 let jako koordinátor aktivistů a logistiky. Díky této práci dělal akce po celém světě, od Aljašky po Tasmánii. Předtím, než se přidal ke Greenpeace, strávil mnoho let v odvětví výškových prací na laně (včetně výškových prací při zahajovacím a zakončovacím ceremoniálu Olympijských her v Sydney), pro filmový průmysl a ve stavebnictví. Několik let pracoval také jako stromolezec a námořník. Naposledy Adam koordinoval tvorbu naší časové kapsle a plánu na její umístění na severní pól. 


Gionny Morini

Gionny Morini. Komunikace a logistika

Gianluca Morini,  kterému se říká Gionny, pochází z Itálie, je mu 39 let a posledních 12 let pracuje na lodích Greenpeace jako radista. V současné době žije v Austrálii, pokud zrovna nepluje po širém moři a nepomáhá chránit naše oceány.

Gionny si měl brát v dubnu volno, ale když se dozvěděl, že tým potřebuje technickou komunikační podporu na severním pólu, nemohl odolat svému smyslu pro povinnost. Teď se nemůže dočkat toho, až přepluje ledy a udělá něco pro ochranu Arktidy.

Ulvar Arnkvaern

Ulvar Arnkvaern. Logistika

Ulvar pracuje již 12 let pro Greenpeace Nordic. O otázky životního prostředí se zajímá celý svůj dospělý život a vedle práce se vždycky aktivně zapojoval do environmentálních kampaní. Vyrostl na běžkách a drží nepochybně Greenpeace rekord za nejdelší trasu projetou na běžkách za jeden den, která byla dlouhá přibližně 180 km.

Práce ho přivedla na severní Aljašku i do Grónska a jeho zkušenosti s extrémně chladným prostředím jsou pro tým obrovským přínosem. Mezi svými kolegy a přáteli je známý jako lidská obdoba kleští Leatherman a patří mezi hrstku lidí, které byste chtěli mít po svém boku na takovéto výpravě. Svou přezdívku „pan Všeuměl“ si opravdu zaslouží.


Martin Norman

Martin Norman. Logistika

Martin strávil víc času venku než uvnitř. Přes 10 let pracoval jako lyžařský trenér, průvodce po ledovcích a průvodce na raftu – v čemkoliv, co mu dávalo záminku k tomu, aby mohl být venku. Posledních deset let pracuje pro Greenpeace Nordic, a to především v oblasti klimatických a energetických témat.

Snaží se dostat norskou firmu Statoil z kanadských ropných písků, čímž si ve státem vlastněné ropné společnosti neudělal moc příznivců, ale zato mnoho přátel z komunit původních obyvatel v kanadské provincii Alberta. Je také jedním ze zhruba 400 000 lidí na světě, kteří mluví islandsky, a je tudíž mimo jiné zodpovědný i za práci Greenpeace na Islandu.