Rok 2014 krok za krokem

Novinka - 12 února, 2015
Pojďte se s námi ohlédnout za rokem 2014 a bilancovat naši kampaň za záchranu Arktidy. Byl to již třetí rok v pořadí, kdy jsme usilovali o vytvoření mezinárodně chráněné rezervace v okolí neobydleného severního pólu. V průběhu roku jsme Vás informovali o dobrých, ale i méně dobrých zprávách, pojďme si je spolu nyní v krátkosti připomenout.

Hned leden 2014 se nesl ve znamení radosti i smutku. Na přelomu roku informoval ruský server Lenta.ru o úniku ropy a plynu z norské ropné plošiny Statfjord A v Severním moři, která patří společnosti Statoil. I když tato firma od těžby na samotném arktickém šelfu upustila, chystá se ve spolupráci se společností Rosněfť těžit na území Ruska. Tato havárie je stejně jako tolik dalších jasným ukazatelem, že nikdo nemůže stoprocentně vyloučit úniky ropy, a havárie většího rozsahu je jen otázkou času. Všechny diskuze o tom, že s příchodem západních ropných společností se v Rusku zvýší úroveň bezpečnosti těžby ropy, tak jen vytvářejí nebezpečné mýty.

Konec ledna byl však již veselejší. Nejprve ruská těžební společnost Gazprom získala potupnou cenu Public Eye People´s Awards (jednalo se o cenu veřejnosti, cenu poroty získal výrobce oděvů Gap), která upozorňuje na závažné přestupky v ochraně lidských práv i životního prostředí.

 

A poslední lednový týden pak arbitrážní soud v oblasti Komi (Rusko) rozhodl, že firma Lukoil musí za ropné znečištění zaplatit pokutu 615 milionů rublů (370 milionů korun podle tehdejšího kurzu). Již v roce 2011 odhalilo Greenpeace zhruba 200 ropných úniků v této oblasti a všechny potřebné podklady předalo příslušnému dozorčímu orgánu. Lukoil nejprve dostal příležitost škodu napravit dobrovolně, ale protože ani neuvedl zničenou půdu do původního stavu, ani škodu neuhradil, předali jsme případ soudu. Takto vysoká pokuta je v Rusku velmi vzácná, většinou firmy uhradí jen zhruba 1000 dolarů a pak pokračují ve svých nezodpovědných praktikách.


 

V posledních lednových dnech přišla ještě dobrá zpráva z Ameriky. Ředitel firmy Shell Ben van Beurden oznámil investorům, že v roce 2014 nebude Shell provádět zkušební vrty v aljašské části Arktidy.

 

Na předposlední únorový den připadal Mezinárodní den ledních medvědů a my ho jak se patří oslavili. A to hned na dvou místech – na pražském kluzišti Štvanice a na brněnském náměstí Svobody. Na pražské Štvanici upoutávala pozornost bruslařů skupina bruslících medvědů a odkazovala dospělé na možnost podepsat petici za vytvoření rezervace. Malým i velkým pak medvědi vysvětlovali, jaké nebezpečí Arktidě hrozí. A díky teplému slunci, které rozpouštělo ledovou plochu, mohli medvědi názorně ukazovat, jak jim led v Arktidě doslova taje pod tlapami. V Brně se pro změnu medvědi shromáždili kolem infostánku, u kterého dobrovolníci z místní skupiny lidem vysvětlovali nezbytnost chránit Arktidu. A že se jim dařilo! Na konci dne spočítali, že řady „Ochránců Arktidy“ se rozšířily o 300 nováčků

 

 

V první polovině března nám všem, kteří usilujeme o ochranu Arktidy, udělal radost Evropský parlament. Schválil totiž usnesení o potřebě zvýšené ochrany životního prostředí v arktické oblasti, které mimo jiné zahrnovalo také založení rezervace kolem severního pólu. Změna sice nenastane přes noc, ale pro naši kampaň to znamenalo obrovský skok vpřed.

 

Smutnou připomínkou toho, jak velké a hlavně těžko odstranitelné a trvalé nebezpečí ropné havárie představují, bylo neslavné výročí havárie tankeru Exxon Valdez. V roce 2014 uplynulo již 25 let od chvíle, kdy tanker najel na útes v úžině Prince Williama, a v následujících dnech se do ledové vody dostalo 11 milionů barelů ropy. I po celém čtvrtstoletí jsou břehy úžiny stále znečištěné ropou a některé živočišné populace se dosud neobnovily. A to i přesto, že společnost Exxon zaplatila téměř 2 miliardy dolarů a zaměstnala 10 000 lidí, kteří se pokoušeli ropou zasažené pobřeží vyčistit.

 

V červenci se Greenpeace rozhodlo apelovat na výrobce hraček LEGO, aby přestal spolupracovat s ropným koncernem Shell. Oblíbená hračkářská firma je skvělá, má vynikající společenské a ekologické hodnoty a dosáhla skutečného pokroku ve snížení svého vlivu na životní prostředí, ale Shell se k žádným podobným ekologickým aktivitám nezavázal, ba právě naopak. Shell jen využíval LEGO, aby mu pomohlo vylepšit hroznou pověst.

 

K protestům po celém světě se přidali i Legáčci z Kladna. V areálu továrny firmy LEGO v Kladně „unikla ropa“ z obřího loga společnosti Shell a „zalila“ parkoviště před jednou z hal. Dva velcí LEGO panáčci, kterými jsou vyzdobeny zdi továrny, si při uklízení ropné skvrny stěžovali, že Shellu jen čistí pověst.

Po tříměsíčním úsilí na začátku října LEGO vyhlásilo, že po padesáti letech spolupráce neobnoví smlouvu o společné propagaci s ropným koncernem Shell. V průběhu kampaně vyzvalo více než milion lidí LEGO, aby přestalo na svých hračkách propagovat Shell.

 

V srpnu nám udělala radost zpráva z Ruska – po 10 měsících konečně opustil náš ledoborec Arctic Sunrise přístav v Murmansku a vydal se na cestu zpět do domovského přístavu v Amsterodamu. Kromě vřelého přivítání čekaly loď Greenpeace rovněž rozsáhlé opravy, neboť loď zůstala bez údržby až do června 2014, kdy byl teprve posádce umožněn přístup na palubu. Konečně však má naše kampaň za ochranu Arktidy zpět cennou posilu.

Další vzácnou pomocnici získalo naše hnutí v britské dvojnásobné držitelce Oscara a majitelce několika cen Emmy Emmě Thompson. Herečka se spolu se svou čtrnáctiletou dcerou Gaiou Wise vydala v srpnu 2014 na lodi Greenpeace do Arktidy, aby podpořily kampaň za záchranu tohoto jedinečného životního prostředí.

 

Několik dobrovolníků Greenpeace z celého světa se v srpnu vydalo spolu s týmem odborníků a partnerskou organizací Výbor za záchranu Pečory do ruského regionu Komi, aby zde přinesli svědectví o hrozivých únicích ropy. Jejich úkolem bylo vypátrat a lokalizovat nesčetné ropné havárie a po pečlivém proškolení bezpečně odstranit co nejvíce ropy ze zasažených míst. V ochranných oděvech a maskách se několik hodin denně snažili vyčistit nádhernou krajinu zničenou uniklou černou toxickou špínou.

 

 

Na začátku září ukázal celosvětový průzkum, že téměř tři čtvrtiny respondentů, kteří se výzkumu zúčastnili, souhlasí s vytvořením chráněné rezervace v okolí severního pólu. Tento vůbec první celosvětový průzkum na téma rezervace v Arktidě zahrnoval 30 zemí na 6 kontinentech a proběhl ve 22 jazycích.

 

 Na konci září se setkala delegace Greenpeace ve složení výkonný ředitel Greenpeace Kumi Naidoo, hlavní politický poradce Greenpeace Neil Hamilton, aktivistka a členka komunity Sámů Josefina Skerk a jedna z vedoucích kampaně Act for Arctic Margareta Malgrem Köller s generálním tajemníkem Organizace spojených národů Pan Ki-munem. Jako dárek mu předali skleněnou kouli s arktickou deklarací se jmény více než tisíce vlivných osobností z celého světa a 6 miliony kapek vody z roztátého sněhu z Arktidy. Každá kapka představovala jednoho z těch, kteří se přidali k výzvě na záchranu Arktidy a podepsali petici na www.zachranmearktidu.cz.  

 

 V prvních říjnových dnech vyrazilo Greenpeace na skoro již tradiční pouť po českých městech s názvem Arctic Tour 2014. Spolu s lední medvědicí Paulou jsme v průběhu dvou týdnů navštívili šest měst po celé České republice. Patronkou letošního medvědího putování se stala herečka a tanečnice Kristýna Boková.

 

Od října je také možné ve vybraných českých kinech shlédnout výjimečný dokument BLACK ICE. Film vypráví příběh Arktické třicítky – osmadvaceti aktivistů a dvou nezávislých novinářů, kteří strávili v roce 2013 několik měsíců ve vazbě v Rusku za nenásilný protest proti těžbě ropy v Arktidě. Hrozilo jim až 15 let vězení.

V Praze a Brně osobně uvedl film jeden z účastníků protestu a posléze obviněných Dima Litvinov a díky partnerství s distribuční společností Aerofilms se film dostal také do dalších míst v České republice.

Dima Litvinov, který dorazil do Prahy jako host mezinárodní konference Forum 2000, má za sebou dlouhou rodinnou historii nenásilných protestů. Jeho otec dokonce v srpnu 1968 protestoval na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa a skončil s celou rodinou na Sibiři.

 

 

Podívejte se na trailer k filmu:

 

I přes nezanedbatelné úspěchy naše cesta za záchranou Arktidy ani zdaleka nekončí. Rok 2015 nám jistě přinese plno nových výzev a obtíží, ale my ve své snaze nepolevíme. Právě díky lidem, jako jste Vy, se nám daří posouvat hranice možností, měnit názor politiků na nejvyšších úrovních a stavět se na odpor i těm největším firmám. Děkujeme Vám za Vaši přízeň a podporu a věříme, že s námi zůstanete i v letošním roce.