Špinavé prádlo 2

Rozluštění toxické stopy z potrubí až k výrobkům

Publikace - 23 srpna, 2011
Výzkum, který nechalo vypracovat Greenpeace, odhalil, že oblečení a některé látkové boty světoznámých oděvních značek, které jsou nabízeny na trhu po celém světě, jsou vyráběny za použití nonylfenolethoxylátů (NPEs).

NPEs jsou povrchově aktivní látky, které se při výrobě textilu používají jako detergenty a následně se rozkládají na nonylfenol (NP). Nonylfenol je persistentní chemická látka, toxická pro vodní prostředí, která narušuje funkci hormonů a hromadí se v potravním řetězci. Nebezpečná je již ve velmi nízkých koncentracích. 

Analyzováno bylo 78 kusů sportovního a rekreačního oblečení a bot od 15 světových výrobců: Abercombie & Fitch, Adidas, Calvin Klein , Converse, GAP, G-Star RAW, H&M, Kappa, Lacoste, Li Ning, Nike, Puma, Ralph Lauren, Uniqlo and Youngor.

Greenpeace nakoupilo tyto produkty v originálních prodejnách těchto značek nebo v dalších autorizovaných prodejnách. Zboží bylo koupeno během dubna a května letošního roku v 18 zemích po celém světě včetně České Republiky .   

Z informačních štítků na výrobcích vyplývá, že byly vyrobeny v 13 různých zemích, tři výrobky na sobě neměly informace o místě původu  . Testované oblečení bylo vyrobeno ze syntetických i přírodních materiálů a zahrnovalo jak oblečení pro muže tak pro ženy a děti. Jednalo se různé tipy oblečení – trika, bundy, kalhoty spodní prádlo a látkové boty. 

Greenpeace nechalo otestovat všech 78 produktů v renomované nezávislé laboratoři, která je analyzovala na přítomnost NPEs. NPEs se mohou uvolňovat a dostávat do řek, kde se rozloží na persistentní, toxickou látku, která narušuje funkci hormonů – nonylfenol. NPEs nezastaví ani čističky odpadních vod, které je nedokáží zcela rozložit a místo toho se v nich rozloží jen částečně, což často ještě urychlí jejich proměnu na jedovatý nonylfenol. NPEs byly přítomny v 52 ze 78 výrobků.     

Nálezy NPEs v textile ukazují na to, že tato látky byla použita při výrobě, což má za následek větší úniky této látky do životního prostředí, především do řek a dalších vodotečí.

Dirty Laundry 2