Špinavé prádlo 3

Publikace - 23 března, 2012
Nový výzkum Greenpeace International ukazuje, že zbytky nebezpečných chemikálií nonylfenolethoxylátů (NPEs) používaných v textilním průmyslu zůstávají v mnoha kusech oděvů, jež prodávají největší mezinárodní módní značky. Vypráním se z nich uvolňují jedovaté chemikálie, které se následně dostávají do řek, jezer a moří, kde se mění na nonylfenol (NP) – ještě jedovatější látku, která má schopnost narušovat funkci hormonů.

Dvě předchozí studie Greenpeace Inertnational zkoumaly vypouštění nebezpečných sloučenin z textilních závodů v Číně (Špinavé prádlo) a přítomnost NPEs v oděvech a obuvi patnácti předních světových oděvních firem (Špinavé prádlo 2: Pověšeno k uschnutí)

NPEs byly nalezeny ve dvou třetinách z celkového počtu 78 vzorků oblečení, které bylo testováno v rámci studie Špinavé prádlo II.

To dokazuje, že tyto látky byly použity během výroby testovaných oděvů a vypouštěny do řek v zemi původu. Pro účely této poslední zprávy byl zkoumán účinek praní na celkem 14 vzorcích, z nichž 12 bylo z nepotištěných textilií a dva vzorky měly na sobě plastisolové potisky. Test probíhal za simulovaných podmínek standardního domácího praní.

Podle našich informací se jedná o vůbec první studii, která se zabývá rozdílnými hodnotami NPEs v textilních výrobcích před a po vyprání. Výsledky mohou mít zásadní vliv jak na výrobce, tak i na vlády. Odhalují totiž, jak daleko od země původu sahají přímé dopady znečišťování v textilním sektoru a jak se vy

Dirty Laundry III CZ