Úspěchy Greenpeace

První kampaň, při níž v roce 1971 došlo k založení Greenpeace, nakonec vedla k celosvětovému zákazu testování jaderných zbraní. Od té doby jsme hráli klíčovou roli v řadě úspěchů na cestě k zelenějšímu a spravedlivějšímu světu.

2017

Únor 2017: Gore Fabrics se zavazuje k vyřazení sloučenin PFC
Gore Fabrics, která vyrábí produkty pod značkou GORE-TEX® a je významným dodavatelem membrán a svrchních látek pro outdoorové značky jako The North Face či Mammut, se zavázala k vyřazení nebezpečných prefluorovaných sloučenin (PFC) ze svých výrobků!

2016

Říjen 2016: U pobřeží Antarktidy vytvořena obří rezervace
V Rossově moři bylo vytvořeno největší mořské chráněné území na světě. Greenpeace roky vedlo kampaně za ochranu této oblasti u CCAMLR, mezinárodního orgánu zodpovědného za správu antarktických vod. Nyní všichni členové CCAMLR konečně souhlasili a řekli, že je načase učinit z Rossova moře chráněnou rezervaci.

Srpen 2016: Obří přehrada v srdci Amazonie zrušena
K domorodcům z kmene Munduruku se připojilo více než 1,2 milionu lidí z celého světa, společně odmítli přehradu SLT a vyvinuli tak tlak na nadnárodní společnosti typu Siemens, aby se od projektu distancovaly.

Květen 2016: Rybářský průmysl udělal průlomový krok vstříc ochraně Arktidy
Světové značky - jako McDonald’s, Tesco, Iglo, Young’s Seafood, islandský Seachill, norská asociace majitelů rybářských plavidel Fiskebåt, ruský rybářský koncern Karat a největší zpracovatel zmrzlých ryb v Evropě Espersen - se vzdaly rozšíření lovu tresek do dříve zamrzlého severního Barentsova moře. Tato přelomová dohoda, kterou dojednala organizace Greenpeace, je prvním případem, kdy rybářský průmysl dobrovolně omezil průmyslový lov v Arktidě.

Únor 2016: Kolumbie zakazuje těžbu uhlí v Páramos
Po nátlaku jak místních komunit, tak Greenpeace Kolumbie nařídil kolumbijský nejvyšší orgán na ochranu životního prostředí nadnárodní těžařské společnosti Hunza Coal, že musí upustit od části svého provozu v Páramos. A to není vše. Kolumbijský ústavní soud odebral všech 347 licencí na těžbu uhlí v regionu.

Únor 2016: Kanadskému deštnému pralesu se dostane potřebné ochrany
Greenpeace Kanada začal proti ničení deštného pralesa Great Bear Rainforest protestovat v polovině 90. let minulého století - blokádami, protesty a transparenty odhalil jeho příběh světu. Spolu s dalšími environmentálními organizacemi a vůdci původních obyvatel objasnil Greenpeace dopady ničení lesa na komunity prvních národů, které zde žily po tisíce let, a na divokou zvěř, mezi kterou patří i vzácný bílý medvěd baribal. Pozornost, které se pralesu dostalo, jsme využili pro nátlak na společnosti lesního hospodářství a místní orgány, aby změnily svůj přístup. A vyšlo to!

Leden 2016: Vítězství pro čínské pandy velké
Po dvouletém vyšetřování jsme odhalili, že v sečuánském útočišti pandy velké bylo vykáceno šokujících 3 200 akrů nedotčeného přírodního lesa. Tak se pod zástěrkou "obnova lesa" uvolnil prostor pro plantáže výnosného dřeva. Požadovali jsme po vládě, aby zaplnila tuto mezeru, která ohrožuje nejznámější a nejoblíbenější čínská zvířata, a aby ochránila jejich krásný domov. A to se přesně stalo.

2015

Prosinec 2015: Filipíny vyšetřují 50 největších znečišťovatelů
Filipínská komise pro lidská práva oznámila, že zahájí vyšetřování, ve kterém by mohla shledat společnosti zpracovávající fosilní paliva odpovědnými za dopady na změnu klimatu, například za extrémní meteorologické jevy. Bude to první národní lidskoprávní vyšetřování velkých znečišťovatelů. 22. září 2015 podal Greenpeace Jihovýchodní Asie spolu se 14 organizacemi a 20 jednotlivci petici, kde požadoval konání tohoto vyšetřování. Skrze Change.org, SumOfUs a Greenpeace Jihovýchodní Asie se podařilo na podporu této iniciativy nasbírat online přes 100 000 podpisů, přičemž rady a podporu poskytlo dalších osm mezinárodních nevládních organizací.

Září 2015: Shell upouští od vrtů v Arktidě
Shell tvrdí, že množství nalezené ropy nestojí za vysoké náklady na projekt, který byl jedním z nejnebezpečnějších a nejdražších v historii těžby fosilních paliv (a to jak pro jeho peněženku, tak pro jeho reputaci).

Červenec 2015: Konec toxických chemikálií v importovaném textilu
V Evropě došlo k úžasnému vítězství kampaně Detoxu, když všechny členské státy EU hlasovaly pro zákaz toxického nonylfenolu v importovaných textiliích. Toto rozhodnutí napravuje skulinu, která umožňovala import oblečení obsahujícího nebezpečnou hladinu nonylfenolu do EU, přestože je tato látka v místní výrobě zakázána.

Duben 2015: Mexiko chce zachránit kriticky ohrožené sviňuchy
Mexický prezident zakázal veškerý rybolov, který by mohl ohrozit již kriticky ohrožené vaquitas (česky "malé krávy") neboli sviňuchy obývající Kalifornský záliv.

Březen 2015: Vítězství pro prales Mahan
Les Mahan v Madhjapradéši je po letech kampaní stažen z dražby sledující uhelné zájmy indického ministerstva uhlí. Les byl středobodem přelomového soudního vítezství Greenpeace Indie nad vládou, která se pokusila umlčet aktivistku jménem Priya Pillai.

2014

Prosinec 2014: Lidl, druhý největší řetězec diskontních prodejen na světě, se zavázal k vyřazení všech nebezpečných chemikálií, používaných při výrobě textilií, a to k 1. 1. 2020.

Listopad 2014: Best Buy, největší světový prodejce elektroniky, oznámil významná zlepšení v dodavatelském řetězci nakupovaného papíru. Během nejrušnějšího období nákupů v roce se společnost Best Buy zavázala k přísnějším standardům nákupu, s obzvláštní péčí o ohrožené lesy a dodržování lidských práv. K tomuto kroku přistoupila po dvou týdnech kampaně Greenpeace, která zmobilizovala přes 52 000 podporovatelů z celé Severní Ameriky. Také kanadská tajga je totiž součástí živoucích plic naší planety a ochranou před klimatickými změnami.

Říjen 2014: Německý prodejce Tchibo se připojil mezi společnosti, jež se zavázaly k tzv. Detoxu, a to už 48 hodin poté, co jsme odhalili chemikálie v jeho produktech. Společnost slíbila, že zajistí odstranění nebezpečných chemikálií ze svých výrobků. Tchibo také souhlasilo s vnějšími kontrolami samotného způsobu výroby.

Říjen 2014: Poté, co více než milion lidí reagoval na naši kampaň Zachraňme Arktidu, LEGO ukončilo své půl století trvající propojení se společností Shell.
Během tříměsíční kampaně podepsalo naši petici přes milion lidí z celého světa. Vyzvali LEGO, aby přestalo dělat Shellu reklamu. Společnost Shell se totiž chystala k ropným vrtům v nedotčené Arktidě.

Únor 2014: Primark se stal již dvacátou oděvní firmou, která se zavázala k Detoxu. Primark slíbil, že vyřadí nebezpečné chemikálie ze svého dodavatelského řetězce k 1.1.2020.

Leden 2014: Také luxusní britská značka Burberry se zavázala k vyřazení nebezpečných chemikálií ze svého dodavatelského řetězce k 1. 1. 2020. K tomuto kroku přistoupila po dvou týdnech kampaně, kterou zákazníci rozpoutali na sociálních sítích a ke které se připojilo několik milionů lidí. Mezitím dobrovolníci Greenpeace pořádali protesty v obchodech od Pekingu až po Mexico City. Burberry tak následuje například Zaru, Valentina nebo H&M, kteří se také pustili do Detoxu svého oblečení.

2013

Květen 2013: Greenpeace ocenilo rozhodnutí společnosti Sealord, která se vzdala destruktivních metod lovu. Výrobce tuňákových konzerv vyzývá ostatní producenty, aby se zachovali stejně. Toto rozhodnutí má veliký význam pro celosvětovou kampaň Greenpeace za udržitelný rybolov tuňáka. Připojily se například všechny velké australské značky a přislíbily postupný útlum používání tzv. lákacího zařízení FAD.

Březen 2013: Skotský vrchní soud zamítl žalobu Cairn Energy na soudní zákaz Greenpeace International.

Leden 2013: Uniqlo, největší módní značka pocházející z Asie, i její mateřská společnost Fast Retailing Group, slíbily do roku 2020 vyřadit veškeré nebezpečné chemikálie ze svého výrobního procesu i z koncových výrobků.

2012

Prosinec 2012: Levi's se zavázal k vyřazení všech nebezpečných chemikálií z výrobního procesu a ze svých výrobků do roku 2020.

Prosinec 2012: John West, jeden z největších australských výrobců konzerv, se zavázal upustit od ničivých metod rybolovu. Do roku 2015 přestane používat lákací zařízení FAD a tažné sítě. Předejde tak zbytečnému zabíjení žraloků, rejnoků, želv i nedospělých tuňáků.

Prosinec 2012: Vláda Jižní Koreje upustila od plánů na „vědecké" velrybářství, což je velký posun v rámci celosvětové ochrany velryb. Pod záminkou vědeckého výzkumu byl plejtvák malý totiž loven pro komerční účely. Pomohlo i více než 100 000 žádostí z celého světa, adresovaných premiérovi Jižní Koreje.

Prosinec 2012: Brazilský ropný gigant Petrobras upustil od plánů na hloubkovou mořskou těžbu ropy okolo Nového Zélandu. Třetí největší těžební společnost světa se rozhodla vrátit vládě těžební práva na ropu i plyn.

Listopad 2012: Zara, která je největším módním prodejcem, i její mateřská společnost Inditex, se zavázaly k vyškrtnutí veškerých nebezpečných chemikálií z výrobního procesu i z konečných produktů, a to do roku 2020. Tomuto rozhodnutí předcházel tlak ze strany veřejnosti v reakci na naši kampaň Detox.

Říjen 2012: M&S se stává další značkou, která očišťuje svůj dodavatelský řetězec od jedovatých chemikálií a připojuje se tak k firmám jako Nike, Adidas, H&M, C&A a Li-Ning.

Září 2012: Tony Burke, australský federální ministr životního prostředí, vydal zákaz pro obří rybářský trauler Magiris, s platností na dva roky. Podobné lodě navíc budou muset získat pro svůj provoz povolení, udělované na základě probíhajícího vědeckého výzkumu. Australská veřejnost o celou záležitost projevila ohromný zájem a brání tak dalšímu ničení australských vod.

Září 2012: Australská vláda, v čele s Julie Gillard zabránila trauleru Abel Tasman v rybolovu v australských vodách. Toto rozhodnutí dává jasný signál všem rybářským flotilám superplavidel, že světová komunita odpůrců tohoto neudržitelného tržního modelu roste.

Srpen 2012: Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO) zamítla stížnost Neste Oil na parodizující stránku Greenpeace. WIPO prohlásilo, že Greenpeace smí používat domény www.nestespoil.com a www.nestespoilreturns.com ke kritice společnosti Neste Oil a užívání palmového oleje jako biopaliva. WIPO potvrdilo, že nekomerční kritika je projevem svobody slova.

Červenec 2012: Producenti čaje Tenfu a Anxi Tieguanyin Group souhlasili, že sníží množství používaných pesticidů a zavedou systém sledování výrobního procesu. Na začátku roku jsme totiž koupili 18 náhodný čajových výrobků od 9 čínských čajových společností, mezi nimi i Tenfu a Anxi Tieguanyin. Ve 12 vzorcích z 18 byl odhalen minimálně jeden pesticid, pro produkci čaje zakázaný.

Červenec 2012: KFC Indonesia vydala prohlášení, v němž se zavazuje, že svými výrobními procesy nebude podporovat odlesňování a rozhodla se pozastavit nákupy od papírny Asia Pulp & Paper.

Červenec 2012: Australská vláda se rozhodla neposkytnout původně plánovaných 100 milionů dolarů na projekt HRL – stavbu výzkumného centra letecké společnosti Hughes, které by bylo poháněno uhlím.

Květen 2012: Greenpeace vede intenzivní kampaň za zrušení senegalských povolení k rozsáhlému rybolovu. Tyto licence představují hrozbu pro živobytí milionů Senegalců, jejichž práce i potrava jsou vázány na moře. Greenpeace například zorganizovalo karavanu s názvem "Můj hlas, má budoucnost" ve které se spojili malí rybáři z celé země, vypsali jsme online petici, setkávali se s politiky a uspořádali plavbu, která dokumentovala devastující rybolovné metody v Senegalu. Je velkým úspěchem, že se senegalská vláda rozhodla odebrat povolení 29 traulerům, které lovily v západoafrických vodách.

Květen 2012: Společnost Danone vydala zprávu, ve které potvrdila plánované vyřazení dodávek papírenských a balicích produktů od papírny Asia Pulp and Paper (APP). V prohlášení společnost dále potvrdila, že chce podpořit politiku proti odlesňování.

Březen 2012: Italská konzervárenská společnost Mareblu, se rozhodla do konce roku 2016 upustit od destruktivních metod rybolovu. Mareblu souhlasilo s lovem na prut a vlasec a síťovým lovem bez lákacího zařízení FAD. Tento krok je velkým vítězstvím pro kampaň Tonno in trappola, jde totiž o první velký posun na italském trhu s rybími konzervami. Marebolu dokazuje, že když společnost chce podniknout kroky k záchraně našich oceánů, může tak učinit.

Únor 2012: Společnost Edison International oznámila, že uzavře uhelnou elektrárnu Fisk and Crawford. Tentýž den oslavovali také obyvatelé Ohaia, New Jersey a Pensylvánie. Houstonská společnost GenOn se totiž rozhodla odstavit také sedm svých uhelných elektráren.

Únor 2012: Soudní spor Ecojustice a Odboru pro rybolov a oceány (DFO) skončil vítězstvím pro Ecojustice a ohrožené kosatky dravé z Nové Kolumbie. Federální odvolací soud potvrdil rozsudek z roku 2010 a kosatky dravé budou chráněny dle zákona o ohrožených druzích (SARA).

2011

Prosinec 2011: Facebook si „přidal do přátel" zelenou energii. Facebook potvrdil, že preferuje obnovitelné zdroje energie pro svá nová datacentra.

Říjen 2011: Výrobce hraček Mattel uznal, že balení hraček nesmí být zaplaceno ničením deštných pralesů. Jako součást svých nových závazků dal Mattel svým dodavatelům pokyn, ať se vyhýbají dřevěné buničině z kontroverzních zdrojů a nepodílí se na deforestaci.

Září 2011: Čínská vláda konečně zareagovala na sedm let trvající kampaň Greenpeace a vyloučila z tamního trhu geneticky modifikovanou rýži.

Září 2011: Byla spuštěna kampaň Detox. Podrobná zpráva „Špinavé prádlo" informovala o našem ročním šetření textilního průmyslu. Odhalila spojení mezi největšími módními značkami a dvěma textilními závody v Číně, které vypouštěly nebezpečné chemikálie do delty řeky Jang-c'-ťiang a Perlové řeky. Další šetření odhalilo, že zákazníci po celém světě, aniž by cokoli tušili, kupují jedovaté oblečení, které při následném praní znečišťuje vodu.

Březen 2011: Společnost Princes, největší světový výrobce tuňákových konzerv, oznámila, že přestane používat destruktivní způsoby rybolovu a minimalizuje necílený lov, kvůli kterému zbytečně umírají například žraloci nebo rejnoci.

2010

Prosinec 2010: Díky osm let trvající kampani Greenpeace se ve Finsku po zavedení těžebních limitů podařilo ochránit 80 000 hektarů borovicového lesa.

Prosinec 2010: Fisheries Agency Japan (FAJ) přiznala, že její vedoucí činitelé dostávali od rybářských společností velrybí maso. Greenpeace na odhalení korupce pracovalo dva a půl roku. FAJ přiznala, že jsou takové „provize" v rozporu s etickým kodexem a omluvila se japonské veřejnosti s tím, že zahájí disciplinární řízení s pěti svými funkcionáři.

Listopad 2010: Dvacet let kampaně proti používání fluorouhlovodíků (HFC), které patří mezi tzv. skleníkové plyny, podnítilo průlom v technologii chlazení. 400 společností sdružených v asociaci Consumer Goods Forum of the US přistoupilo k chlazení, které neškodí životnímu prostředí.

Září 2010: Sdružení Avaaz a Greenpeace doručily do Bruselu petici s milionem podpisů lidí, kteří požadovali zákaz geneticky modifikovaných plodin. Přijal ji John Delli, komisař EU pro ochranu spotřebitele a zdraví. Podpisy samotné byly ztvárněny jako umělecké dílo, 3D ručně malovaná scenérie farmy se zemědělskou biodiverzitou, bez GM plodin.

Červen 2010: Evropská unie zakázala obchod s nelegálně vytěženým dřevem.

Červen 2010: Vláda Nového Zélandu změnila své těžební plány v chráněných oblastech. Ve IV. zóně ani v národních parcích se nebude těžit.

Květen 2010: Rusko přestalo dovážet jaderný odpad z Francie. To, že byly převozy nelegální, potvrdila francouzská strana a přiznala, že k přepracování a znovupoužití odpadu ve skutečnosti nedocházelo. Převozy upoutaly pozornost už v roce 1984, když Greenpeace odhalilo, že nákladní loď Mont Louis, která se potopila v Severním moři, převážela fluorid uranový.

Květen 2010: Nestlé se zavázalo vyškrtnout z dodavatelského řetězce ty firmy, které vlastní nebo spravují „vysoce riskantní plantáže nebo farmy a mají spojitost s deforestací". Řeč je o společnostech Sinar Mas, (producent palmového oleje a papíru) a Cargil (dodavatel palmového oleje pro Nestlé).

Květen 2010: Vznikla Kanadská dohoda o tajze, největší a nejambicióznější dohoda o ochraně lesů vůbec. Po sedmi letech kampaně za konec ničení kanadské tajgy se Greenpeace spolu s osmi dalšími nevládními organizacemi dohodlo na příměří s těžařskými společnostmi.

Květen 2010: Nestlé souhlasilo, že přestane kupovat palmový olej od dodavatelů, kteří se podílejí na ničení indonéských pralesů. Rozhodnutí přišlo po osmi týdnech masivního tlaku ze strany spotřebitelů a nenásilné přímé akci dobrovolníků Greenpeace.

Květen 2010: Britská vláda zastavila plány na vybudování třetí přistávací dráhy na letišti Heathrow. Greenpeace se proti výstavbě ohradilo, protože byla v přímém rozporu se snahou o snižování emisí CO. Spolu s 91 000 podporovateli jsme proto odkoupili pruh země, kde měla runway vzniknout.

Únor 2010: Indický výrobce počítačů Wipro oznámil zahájení výroby nového počítače bez PVC a BFR. Greenpeace již několik let tlačí elektrotechnické společnosti k výrobě elektroniky bez jedů.

2009

Listopad 2009: Výrobce čisticích prostředků Clorox oznámil vyřazení chlóru z výroby i konec jeho převážení po USA, ustoupil tak léta trvajícímu tlaku Greenpeace.

Říjen 2009: Apple zbavil své počítače Macbook a iMac PVC. Dovršil tak svou kampaň „zelené jablko", jeho produkty jsou nyní bezpečnější, snadněji recyklovatelné a až doslouží, zbude po nich méně znečištění.

Říjen 2009: Velká Británie odložila plány na výstavbu uhelné elektrárny Kingsnorth. Navíc šest Greenpeace aktivistů bylo v souvislosti s protestem proti plánované výstavbě soudním rozhodnutím z roku 2008 shledáno nevinnými z „nelegální újmy", jejich jednání bylo podle rozsudku „v zájmu klimatu oprávněné".

Srpen 2009: Firma Kimberly-Clark přistoupila na novou výrobní politiku, díky které nyní její produkce patří k „nejudržitelnějším" v daném odvětví. Firma známá svými značkami jako je Kleenex, Scott nebo Cottonelle změnou korunovala pět let trvající Greenpeace kampaň Kleercut.

Srpen 2009: Těžební společnost Metsähallitus ustoupila od těžby vysokokmenů v původních lesích severního Laponska.

Duben 2009: Německo oznamuje, že se stane další zemí EU, která zakáže pěstování geneticky modifikované kukuřice, produkované firmou Monsanto .

Březen 2009: Byla pozastavena výstavba povrchového uhelného dolu v Polsku, kde Greenpeace založilo Climate Rescue Station. Do atmosféry se díky tomu neuvolní 50 tun CO2.

Březen 2009: V Kanadě vešla v platnost úmluva na ochranu takzvaného Medvědího pralesa před kácením.

Únor 2009: Po naší kampani Quit Coal („Pryč s uhlím") rozhodl řecký ministr rozvoje, že uhlí a jaderná energie nebudou součástí energetické budoucnosti Řecka. Vláda přepíše dlouhodobý energetický plán tak, aby z něj bylo vyloučeno uhlí a byly podpořeny obnovitelné zdroje energie.

Únor 2009: Výrobce elektroniky Philips podlehl tlaku Greenpeace i veřejnosti a začal podporovat politiku sběru a recyklace elektronického odpadu.

2008

Září 2008: Šest dobrovolníků Greenpeace z Velké Británie bylo Korunním soudem zproštěno viny v případu, který upozornil na vliv spalování uhlí na změně klimatu. Obvinění bylo vzneseno po pokusu o uzavření uhelné elektrárny Kingsnorth v Kentu v roce 2007, kdy dobrovolníci napsali na komín elektrárny jméno stávajícího premiéra. Dobrovolníci se hájili tím, že změna klimatu má daleko větší negativní hodnotu, než zavření uhelné elektrárny.

Srpen 2008: Po naší dlouholeté kampani proti toxickému PVC konečně i americký kongres následuje evropské lídry a zakazuje přidávání PVC do dětských hraček.

Červenec 2008: Firma Ferrero, významný odběratel palmového oleje, podpořila moratorium o zákazu kácení lesů v Indonésii.

Květen 2008: Po kampani v Argentině, zakazuje tamní vláda prodej energeticky neúsporných žárovek.

2007

Prosinec 2007: Světová banka privatizuje podniky nabízející půjčky a Mezinárodní finanční korporace IFC se rozhoduje prodat svůj akciový podíl Olam International Limited. Olam se angažuje v ilegálním obchodu se dřevem, na což jsme poprvé upozornili v naší zprávě, publikované tento rok. Zpráva dokazuje, že Olam nabývá půdu v rozporu s dohodou o nových těžebních limitech. Také popisuje, že Olam získává dřevo destruktivními a ilegálními způsoby, přes subkontrakty se třetími dodavateli, zapojenými do nelegálního obchodu.

Prosinec 2007: Irská vláda oznámila, že jako první v EU zakáže neúsporné žárovky, a to do ledna 2009. To přimělo vlády ostatních zemí, aby na Bali diskutovaly o globální klimatické nouzi. Neuplynul ani rok a řada států EU se rozhodla irský příklad následovat.

Listopad 2007: Greenpeace i další organizace chránící životní prostředí podpořily první argentinský zákon na ochranu pralesů, svými podpisy se připojilo jeden a půl milionu lidí! V prvním roce platnosti tohoto zákona by měly být přírodní pralesy vyčištěny, poté bude zastaveno vydávání nových těžebních limitů a povolení.

Květen 2007: Po čtyřech letech boje přinesla kampaň Greenpeace omezení rybolovu pomocí hlubokomořských vlečných sítí. Představitelé zemí celého světa se sešli v Chile, aby uzavřeli dohodu o rybaření pro oblast jižního Pacifiku. Od září 2007 nebude tato destruktivní metoda rybolovu povolena v oblastech, kde se nacházejí zranitelné mořské ekosystémy, aniž by bylo prokázáno, že nedojde k jejich poškození.

Květen 2007: Apple oznamuje vyřazení nebezpečných chemikálií ze své produktové řady a stává se lídrem v oblasti řešení problémů, týkajících se elektronického odpadu.

Únor 2007: Britská vláda odmítla plány na oživení jaderné energetiky ve Velké Británii.

2006

Září 2006: Estonsko zahajuje vyšetřování incidentu, který způsobila loď Probo Koala. Loď převážela toxický odpad do Nizozemí. To ovšem odmítlo náklad převzít. Posádka odpad následně vypustila do moře a otrávila tak tisíce kilometrů mořského ekosystému u Pobřeží Slonoviny.

Červenec 2006: Firma McDonald´s souhlasila se zastavením prodeje kuřat krmených sojou, která byla vypěstována na nově odlesněných územích amazonského pralesa.

Červen 2006: Firma Dell se zavázala k odstranění toxických chemikálií ze svých výrobků, následovalo i stejné prohlášení společnosti HP.

Květen 2006: Navzdory silné lobby jaderného průmyslu podepisuje Španělsko dohodu, která jej zavazuje využívat při pěstování osmi nejdůležitějších zemědělských plodin pouze čistou obnovitelnou energii. Stejné opatření přijali také ve Švédsku, Německu, Itálii a Belgii.

Duben 2006: Po měsících tlaku, veřejných protestech, díky síle aktivistů a více než stu tisícům e-mailů od tzv. Ocean Defenders z celého světa, odstoupili dodavatelé mořských plodů Gorton's, Sealord a Nissui od aktivní podpory japonského lovu velryb.

Březen 2006: Hewlett Packard, gigant ve výrobě elektroniky, se zavazuje k odstranění nebezpečných chemikálií ze svých produktů.

Únor 2006: Prezident Jacques Chirac reaguje na mezinárodní skandál, který způsobila francouzská loď Clemenceau. Ta se naložena azbestem pokusila vyvézt tento toxický odpad do Indie. Naše akce vyvolaly bouřlivou reakci veřejnosti a prezident musel rozhodnout o návratu lodi zpět do Francie.

Únor 2006: Brazilský prezident Lula svým podpisem potvrdil vyšší stupeň ochrany pro jednu z oblastí Amazonie o rozloze 6,4 milionů hektarů. Tento krok je velkým vítězstvím pro všechny, kteří v lokalitě žijí a hospodaří. 1,6 milionů hektarů bylo navíc prohlášeno za trvale chráněné území s absolutním zákazem těžby a odlesňování.

Leden 2006: Naši cyberaktivisté přesvědčili hlavního klienta Nissui v Argentině, aby nenakupoval od společnosti, která se podílí na zabíjení velryb. Nissui je třetinovým podílníkem Kyodo Senpaku – firmy, která vlastní japonskou velrybářskou flotilu.

2005

Listopad 2005: Švýcarští voliči hlasovali v referendu o tom, zda se budou v alpských oblastech příštích pět let pěstovat geneticky modifikované plodiny a chovat geneticky modifikovaná zvířata. Jejich rozhodnutí bylo jednoznačné: NE, genetickým úpravám.

Listopad 2005: Město Buenos Aires oznamuje zavedení bezodpadové politiky. Plán si klade za cíl dramaticky zredukovat 4-5 tisíc tun odpadu z městských skládek každý den.

Říjen 2005: Motorola, výrobce elektroniky a Lóccitane, Melvitacosm a Algvimia, producenti kosmetiky, se připojily k závazku odstranit škodlivé chemikálie ze svých produktů.

Srpen 2005: LG oznamuje, že pracuje na odstranění toxických látek ze svých produktů.

Duben 2005: Tisíce účastníků našich online akcí dotlačili firmu Sony Ericsson k omezení toxických látek v jejích výrobcích. Sony Ericsson se tak připojil k Samsungu, Nokii a Sony, kteří „detox" svých produktů již zahájili.

Březen 2005: Firma Xerox souhlasí se zastavením nákupu dřevěné buničiny od firmy StoraEnso. Tato finská národní těžební společnost totiž kácí v jednom z posledních původních evropských lesů.

2004

Listopad 2004: Firma Bayer zastavila projekty na pěstování geneticky modifikované obilí v Indii.

Říjen 2004: MQ Publications (MQP) ve Velké Británii se stalo prvním britským nakladatelstvím, které reagovalo na Greenpeace Book Campaign a zavázalo se přestat používat papír, který pochází ze dřeva původních lesů.

Říjen 2004: Také díky snaze Greenpeace bylo dosaženo mezinárodní dohody, podle které bude se starými vyřazenými loděmi zacházeno jako s odpadem. K dodržování dohody se zavázalo 163 zemí, což pravděpodobně zvýší poptávku po dekontaminaci lodí před tím, než budou přepraveny do zemí, kde dojde k jejich likvidaci (Indie, Bangladéš a Turecko).

Říjen 2004: Deset let lobbování, výzkumů a nenásilných přímých akcí ze strany Greenpeace a dalších environmentálních organizací z celého světa přineslo své ovoce, když Rusko ratifikovalo Kjótský protokol. Tato jediná celosvětová iniciativa zabývající se nebezpečím globální změny klimatu tak konečně vstupuje v platnost.

Září 2004: Japonský pivovar Asahi ustoupil tlaku spotřebitelů a upustil od používání nevratných nerecyklovatelných lahví.

Září 2004: Ford Europe oznámil, že nepřestane vyrábět výkonné elektromobily Th!nk City. Místo toho se zaměří na rozšíření jejich prodeje do Norska, kde slaví tyto vozy mezi zákazníky úspěch.

Červenec 2004: Queensland Energy Resources oznámily ukončení australského projektu Stuart Shale Oil. Ten by produkoval ropu způsobem, který s sebou přináší čtyřikrát vyšší skleníkový efekt než těžba ropy ze země. Australská vláda může miliony dolarů, původně určené pro Stuart Shale Oil, použít na podporu obnovitelných zdrojů energie.

Červen 2004: Unilever, Coca Cola a McDonald's se zavázaly, že ve svých chladicích zařízeních postupně přestanou používat chemikálie ohrožující podnebí. V roce 1992 Greepeace s pomocí vědců představilo způsob, jak se lze úplně vyhnout používání fluorouhlovodíků a zahájilo projekt Greenfreeze. Dnes se ve světě používá přes 100 milionů chladniček Greenfreeze, na jejichž výrobě se podílí všichni důležití producenti v Evropě, Číně, Japonsku i Indii.

Červen 2004: Pod tlakem spotřebitelů oznámil Samsung, že ze svých výrobků postupně odstraní nebezpečné chemikálie.

Červen 2004: Vydavatelé 34 kanadských časopisů se zavázali, že přestanou používat papír vyráběný ze dřeva kanadských pralesů. K tomuto rozhodnutí je přiměla koalice Markets Initiative, ve které hraje Greenpeace klíčovou roli. Koalice již obdržela podobné závazky od 71 kanadských vydavatelů knih, a to včetně kanadského vydavatele Harryho Pottera, který v červnu 2003 vytiskl Fénixův řád na papír šetrný k pralesům. Greenpeace také přimělo společnost Cascades, druhého největšího kanadského výrobce papírových produktů, aby se zavázala k používání papíru šetrného k pralesům.

Červen 2004: Island ustoupil od plánů na lov 500 plejtváků malých, sejvalů a myšoků v příštích dvou letech a oznámil kvótu 25 plejtváků malých ročně. Internetoví aktivisté Greenpeace podpořili domácí opozici, když se jim povedlo po celém světě nasbírat 50 000 podpisů, kterými se lidé zavázali k návštěvě Islandu, pokud jeho vláda od lovu velryb ustoupí. Srovnání potenciálních výnosů z cestovního ruchu ve výši 60 milionů amerických dolarů se ziskem 3-4 milionů dolarů z lovu velryb ukázalo, že velryby mají pro Island větší cenu živé než mrtvé.

Květen 2004: Díky mnohaletému tlaku environmentálních organizací, spotřebitelů, našich internetových aktivistů a Greenpeace společnost Monsanto oznámila, že přeruší další vývoj i testy geneticky modifikované pšenice Roundup Ready.

Duben 2004: Mezinárodní námořní organizace OSN (International Maritime Organisation, IMO) prohlásila Baltské moře „obzvláště citlivou mořskou oblastí". Za udělení tohoto statusu se Greenpeace zasazovalo několik let. IMO reguluje celosvětovou lodní dopravu. Toto nové označení Baltského moře přinese přísnější opatření pro ropné tankery a jiné nákladní lodě přepravující nebezpečný náklad.

Březen 2004: Poté, co britská vláda udělila kontroverzní souhlas s komerčním pěstováním geneticky modifikované (GM) kukuřice, stáhla jediná společnost, která měla oprávnění GM kukuřici pěstovat, svoji žádost. Evropští aktivisté a spotřebitelé, kteří žádali přísnější legislativu a bojkotovali geneticky modifikované produkty, mohou slavit. Bayer Crop science, německá společnost oprávněná k pěstování odrůdy kukuřice Chardon LL, prohlásila, že vyhovět předpisům upravujícím způsob a místo pěstování je pro ni „ekonomicky neúnosné".

Únor 2004: Po letech lobbování ze strany Greenpeace a dalších environmentálních organizací vstoupila v platnost Stockholmská úmluva. Klíčová část Úmluvy požaduje eliminaci všech perzistentních organických látek. Mezi ně patří pesticidy a polychlorované bifenyly, ale i karcinogenní dioxiny, které do přírody vypouštějí spalovny odpadů a závody používající chlór.

Únor 2004: Esso ve Francii prohrálo soudní spor s Greenpeace. V rámci kampaně „Nekupujte Esso, nekupujte Exxon/Mobil" jsme upravili logo společnosti Esso pomocí dolarových symbolů na E$$O. Ropný gigant (který v některých částech světa obchoduje pod názvem Exxon/Mobil) se pokusil tuto kampaň cenzurovat. Francouzský soud se postavil na stranu Greenpeace a označil upravené logo za projev svobody slova.

2003

Listopad 2003: Díky podpoře internetových aktivistů z celého světa se Greenpeace ubránilo pokusu o vyřazení z IMO, orgánu OSN zodpovědného za regulaci lodní dopravy ve světě.

Srpen 2003: Deniové, domorodí obyvatelé Amazonie, po 18 letech slaví úspěch své snahy o ochranu země před těžbou dřeva.

Květen 2003: Intenzivní tlak organizací Greenpeace a Global Witness vedl k uvalení sankcí OSN na Liberii za ilegální těžbu dřeva.

Únor 2003: Třicet milionů lidí z celého světa se zúčastnilo největší protiválečné demonstrace v dějinách lidstva.

Únor 2003: McDonald's v Dánsku jako první otevírá restaurace s chladničkami, které neobsahují chemikálie nebezpečné pro klima. Před třemi lety se internetovým aktivistům Greenpeace podařilo přesvědčit Coca Colu k podobnému kroku – z chladících zařízení postupně odstranila fluorouhlovodíky a hydrochlorofluorouhlovodíky a zavedla inovativní technologii „Greenfreeze".

2002

2002: Brazílie reagovala na důkazy o obrovském rozsahu ilegální těžby zákazem exportu mahagonového dřeva.

2002: S pomocí Greenpeace se Mezinárodní velrybářské komisi (International Whaling Commission, IWC) povedlo zabránit Japonsku ve znovuzavedení komerčního lovu velryb. Velryby jsou v současné době chráněny zákazem komerčního lovu z roku 1982.

2001

2001: V září oslavilo Greenpeace třicáté narozeniny. Z původně malé skupinky dobrovolníků se sdružení na ochranu životního prostředí rozrostlo v mezinárodní organizaci s pobočkami ve 30 zemích. Greenpeace se už od svých počátků může rozvíjet díky odhodlaným aktivistům a široké podpoře veřejnosti.

2001: Po letech vyjednávání a tlaku ze strany Greenpeace byla za celosvětového konsensu v květnu 2001 schválena úmluva OSN o zákazu používání vysoce toxických a perzistentních syntetických chemikáliích (perzistentní organické látky).

2001: Byla uzavřena dohoda s dřevařskými společnostmi o zachování zbývajících deštných pralesů na kanadském pobřeží. Tuto dohodu následně schválila vláda Britské Kolumbie. Stalo se tak i díky mnohaleté kampani Greenpeace, která se naposledy zaměřila na obchody a investice společností, které těží dřevo v ohroženém pralese Velkého Medvěda.

2000

2000-2001: Počet evropských maloobchodníků, výrobců potravin i velkých nadnárodních společností, které se zavázaly k vyřazení geneticky modifikovaných přísad ze svých produktů, se stále zvyšuje. Díky svým spotřebitelským sítím v patnácti zemích může Greenpeace výrobky testovat a informovat veřejnost o případné kontaminaci.

2000: Poté, co Greenpeace při své expedici odhalilo ilegální rybolov v Atlantiku, byl vydán zákaz importu tuňáků velkookých, kteří byli uloveni loděmi plujícími pod cizí vlajkou.

2000: Po osmi letech kampaně, na které se podílelo i Greenpeace, byl v červnu konečně zrušen turecký plán na výstavbu prvních jaderných reaktorů v Akkuyu.

2000: V kanadském Montrealu byl schválen Protokol o biologické bezpečnosti. Jeho cílem je ochrana životního prostředí a lidského zdraví před nebezpečím geneticky modifikovaných organismů (GMO), a to regulací mezinárodního obchodu s GMO. Greenpeace se od roku 1995 zasazuje o to, aby nedocházelo k přenosu GMO do přírody a byla tak ochráněna biodiverzita.

1999

1999: Devět zemí zakázalo používání nebezpečných ftalátů v hráčkách z polyvinylchloridu (PVC), určených pro děti do tří let a EU oznámila „nouzový" zákaz prodeje měkkých kousacích hraček z PVC.

1999: Mezinárodní soud pro námořní právo nařídil Japonsku, aby zastavilo „experimentální" rybolov tuňáka australského.

1998

1998: Vstoupil v platnost Protokol o ochraně životního prostředí ke Smlouvě o Antarktidě.

1998: OSPAR, neboli Konvence pro ochranu mořského životního prostředí v severovýchodním Atlantiku, zakazuje, aby byla stará vyřazená zařízení likvidována na volném moři. Konvence kromě toho obsahuje pasáž o postupném útlumu vypouštění radioaktivního a toxického odpadu, kterou navrhlo Greenpeace.

1998: Společnost Shell konečně souhlasila, že svou vysloužilou ropnou plošinu Brent Spar přepraví z volného moře na pevninu, kde dojde k její recyklaci. Greenpeace vedlo od roku 1995 kampaň, která se snažila Shell přesvědčit, aby nepotápěl svá stará zařízení do moře.

1998: Po patnácti letech kampaně Greenpeace Evropská unie konečně souhlasila, že do roku 2001 přestane používat unášené tenatové sítě k rybolovu v EU i v mezinárodních vodách.

1998: MacMillan Bloedel, významná dřevařská společnost, oznámila, že přestane plošně kácet lesy v Britské Kolumbii v Kanadě.

1997

1997: Greenpeace spolu s dalšími organizacemi už od roku 1988 vyzývalo k bezodkladným opatřením na ochranu klimatu. Nyní schválili ministři průmyslových zemí Kjótský protokol a souhlasili, že stanoví právně závazné cíle pro snížení emisí skleníkových plynů.

1997: Greenpeace získalo cenu Programu OSN pro životní prostředí (UNEP Ozone Award) za vývoj technologie Greenfreeze – chladniček, které neobsazují chemikálie poškozující ozonovou vrstvu a způsobující globální změnu klimatu.

1996

1996: Organizace spojených národů schválila Smlouvu o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty, CTBT).

1995

1995: Kampaň Greenpeace, která se snaží o zastavení francouzských jaderných zkoušek, získává širokou mezinárodní podporu. Více než sedm milionů lidí podepsalo petice za zastavení zkoušek. Francie, Spojené království, USA, Rusko a Čína se zavázaly, že podepíší Smlouvu o všeobecném zákazu jaderných zkoušek.

1995: Na základě žádosti, na jejímž vypracování se podílelo také Greenpeace, byly lesy v ruské oblasti Komi zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

1994

1994: Mezinárodní velrybářská komise (IWC), na návrh Francie a za podpory Greenpeace, schválila zřízení chráněné oblasti v Jižním ledovém oceánu.

1994: Greenpeace odhalilo obchod s toxickým odpadem mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a zeměmi mimo OECD. Došlo k mezivládním jednáním, která vyvrcholila uzavřením Basilejské úmluvy, jež takový obchod zakazuje.

1993

1993: Londýnská úmluva o ochraně moře před znečištěním zakázala ukládání radioaktivních a průmyslových odpadů do moří na celém světě.

1992

1992: Po návštěvě lodi Rainbow Warrior v zóně jaderných testů zrušila Francie letošní jaderné zkoušky na atolu Moruroa a slíbila, že pokud ji budou následovat ostatní státy, které disponují jadernými zbraněmi, přestane zkoušky provádět úplně.

1992: Vstupuje v platnost celosvětový zákaz rybolovu za použití velkých unášených tenatových sítí.

1991

1991: 39 signatářů Smlouvy o Antarktidě se zavázalo k minimálně padesátiletému zákazu využívání veškerých minerálů a fakticky tak ochraňují kontinent pro mírové, vědecké účely.

1991: Hlavní německá vydavatelství přestávají v reakci na kampaň Greenpeace využívat papír bělený chlórem.

1989

1989: OSN vydalo moratorium na používání unášených tenatových sítí při rybolovu.

1988

1988: V reakci na kampaně Greenpeace schválila Londýnská úmluva o ochraně moře před znečištěním celosvětový zákaz spalování organochlorového odpadu na moři.

1985

1985: Francouzské jaderné zkoušky v jižním Pacifiku se opět stávají terčem mezinárodní kritiky, zvláště poté, co se ukázalo, že za potopením Greenpeace lodi Rainbow Warrior stojí francouzské tajné služby.

1983

1983: Smluvní strany Londýnské úmluvy o ochraně moře volají po zákazu ukládání radioaktivního odpadu na dně moře.

1982

1982: Po našich akcích proti lovcům velryb schválila Mezinárodní velrybářská komise (IWC) zákaz lovu velryb.

1982: V reakci na kritiku veřejnosti, kterou spustily kampaně Greenpeace v Kanadě, zakázala Evropská společenství dovoz kůží tuleních mláďat.

1978

1978: Aktivistům Greenpeace se podařilo zabránit masakru tuleňů kuželozubých na skotských Orknejích.

1975

1975: Po protestech Greenpeace ve francouzském testovacím středisku zastavila Francie atmosferické testy v jižním Pacifiku.

1972

1972: Po první akci Greenpeace, která se odehrála roku 1971, opustily Spojené státy jaderné testovací středisko na aljašském ostrově Amčitka.

Témata