special / leden 2012

ČASOVÁ OSA: BOJ O GM RÝŽI

Kampaň začíná

V roce 2003 byla kampaň proti GM rýži jednou z prvních kampaní nového týmu Greenpeace v pevninské Číně. Pod vedením aktivisty jménem Sze Pang Cheung (též známého jako Kontau), tým zveřejnil výsledky testů ukazující, že čokoládový prášek vyrobený švýcarskou firmou Nestlé obsahuje GM přísady. Eileen Zhu, matka ze Šanghaje, společnost zažalovala, protože byla rozzlobená, že své dítě nevědomky krmila GM výrobkem. Média se na případ vrhla a začala veřejná debata o GM rýži.

Stanovisko farmářů

V říjnu 2004 zamířil Kontau a jeho tým právě do Jün-nanu, kde většina místních lidí používá tradiční, trvale udržitelné metody hospodaření. Rozdali jim fotoaparáty, aby mohli svůj život s rýží, včetně „pěstování rýže pomocí kachen“, nafotit.  Kachny se k pěstování rýže používají asi 2 000 let. Brouzdají se zaplavenými rýžovými políčky, požírají plevel a svým trusem políčka hnojí. 

Síť podvodníků

Koncem roku 2004 začal tým rozplétat složitou síť aktérů zapojených do snahy o prosazení komerčního využívání. Byla to špína plná střetu zájmů. Greenpeace svá zjištění sdělilo tisku. Síť podvodníků byla rozmáznuta na stránce novin provincie Kuang-tung s názvem Southern Weekend (Víkend na jihu). Pro kampaň to byl dojemný okamžik. „Ten článek v naší pekingské kanceláři na zdi pořád visí. Byl to okamžik zlomu, bez něhož bychom tu válku nevyhráli,“ říká Kontau.

Práce v utajení

V roce 2005 poslal Kontau do Wu-chanu, hlavního města provincie Chu-pej, tajný tým, vybavený rychlými testy na GM. S hrstkou indicií a velkou dávkou štěstí tým objevil ilegální GM rýži v Kantonu a mediální šílenství začalo. Kampaň udržovala místní orgány v pohotovosti, ty pak osivářské firmy, ničily semena GM rýže a GM rýži na polích.

Ticho před bouří

V roce 2006 byl chvíli klid poté, co čínská vláda vyhlásila na proces komerčního využívání geneticky modifikovaných plodin dvouleté moratorium. Rada pro biologickou bezpečnost se domáhala dalšího výzkumu. Ukázalo se ovšem, že jde o ticho před bouří. Jen co ony dva roky vypršely, schválila Rada státu prostředky ve výši 20 miliard jüanů na výzkum a rozvoj genetických modifikací, přičemž rýže byla první na seznamu. Koncem roku 2009 se zdálo být nevyhnutelné, že čínská rýže půjde cestou genetických modifikací. Dlouho poté vláda oznámila, že na tajné meziresortní schůzce schválili dvě odrůdy GM rýže – přestože v té době ještě neměly certifikát o biologické bezpečnosti.

Vrcholní představitelé říkají genetickému inženýrství NE

Když kampaň proti genetickým modifikacím na začátku roku 2010 zintenzivněla, přišla pomoc od jednoho z nejnepravděpodobnějších zdrojů: čínským státem vydávaný časopisu ‚Outlook Weekly‘ (Týdenní přehled) otisknul zvláštní číslo věnované debatě o GM rýži. Krátce poté začali čínští politici pěstování GM rýže zpochybňovat a následovala je řada čínských celebrit, včetně dcery Mao-ce-tunga a otce čínské hybridní rýže Juana Lungpchinga. Několik čínských učenců podepsalo petici vybízející k ostražitosti před GM rýží a odevzdalo ji na výroční schůzi parlamentu. 

Poslední etapa

Bylo načase, aby Greenpeaco spustila velkou kampaň proti GM rýži. Tým zveřejnil, že Bylo načase, aby Greenpeace spustilo velkou kampaň. Tým zveřejnil, že Wal-mart prodává GM rýži a podal na něj žalobu. Prostřednictvím mobilních a internetových služeb dostalo půl milionu čínských spotřebitelů od Greenpeace průvodce nakupováním bez geneticky modifikovaných organismů. Čínští spotřebitelé se ke kampani připojili a obtelefonovávali společnosti s požadavkem, aby GMO neprodávali.  V září 2011 přišla ta velká novina, na niž jsme všichni čekali. Významný čínský finanční týdeník ‚Economic Observer‘ ocitoval informační zdroj blízký ministerstvu kultury, který tvrdil, že Čína uvedení GM rýže na trh pozastavila.