1. Tygři mají skvělou paměť

Ve zvířecí říši jsou tyto kočkovité šelmy přeborníci v pamatování si věcí. Jejich vzpomínky se ukládají přes silnější mozkové synapse a jejich krátkodobá paměť je tak zhruba o 30 vteřin delší než lidská.

2. Tygři umějí napodobovat jiná zvířata

V některých oblastech loví tygři medvědy, protože se jejich teritoria překrývají. Aby medvědy přilákali, vyluzují zvuky jejich kořisti.

3. Tygří nohy jsou tak silné, že dokážou stát i po smrti

Tohle je dost znepokojivý fakt, ale je to tak. Jsou známé případy, kdy se po zabití tygra zadní nohy vůbec nepodlomily a zůstaly ve stejné pozici.

4. Tygří pruhy jsou jedinečné jako otisky prstů

Neexistují dva tygři, kteří by měli stejné pruhování. Nicméně na čele mívá většina tygrů tentýž vzor, který připomíná čínský znak pro slovo "král".

5. Tygři se umějí chovat během rautu

Lvi se často perou o svou kořist a někdy se i zabíjejí, ale když na sebe narazí dva tygři, dokážou domluvit a o úlovek se leckdy i rozdělí. Samci také často čekají, až se nají samice s mláďaty.

6. Tygři předou jen v případě, když vydechují

Podobně jako jejich zdomácnělí příbuzní, i tygři předou. Ovšem není to nepřerušované předení, protože tygři předou jen tehdy, když vydechují.

7. Tygří moč voní jako máslový popcorn

Tohle je asi nejzásadnější fakt ze všech. Nemáte zač. Ale nakládejte s ním opatrně.

8. Je menší šance, že vás tygr zabije, když mu pohlédnete do očí 

Tygři útočí za zálohy a milují moment překvapení. Když se mu podíváte do očí, řeknete mu tím, že o něm víte. Říká se tedy, že při očním kontaktu je větší šance, že setkání s tygrem přežijete. Je to ale teorie, kterou asi netouží nikdo dobrovolně odzkoušet.

9. Tygří řev vás může paralyzovat

Tygr řve hodně hlasitě. Můžete ho slyšet na tři kilometry daleko. K tomu má ale ještě další, tajnou zbraň. Vyluzují  pro lidské uši neslyšitelný infrazvuk, který může lidi dočasně paralyzovat.

10. Tygři mají ty nejjasnější oči

Oko tygra je pokryté membránou, která odráží světlo přes sítnici. Díky tomu mají tygři ty nejkrásnější a nejjasnější oči ze všech.

Bohužel jsou ale tato majestátní a krásná zvířata ve volné přírodě ohrožena. Jejich přirozené prostředí mizí, hlavně kvůli rozšiřujícím se plantážím s palmovým olejem. 

Když jsem začal před lety pracovat pro Greenpeace, šokovalo mne, jaký má deforestace vliv na úbytek tygřích populací. Tygři kdysi obývali celou Indonésii a existovaly poddruhy - sumaterský, jávský a balijský. Nyní už zbyl v divočině jen ten sumaterský, v místních pralesech se skrývá už jen 400 posledních kusů.

Přidejte se k obráncům pralesů i vy!

Celý průmysl s palmovým olejem se musí změnit, aby mohli tygři přežít. Nadnárodní společnosti a vlády musí očistit své dodavatelské řetězce od firem, jako je například kontroverzní palmářský gigant IOI, kterému bal pro jeho prohřešky odebrán certifikát RSPO.

Richard George je pralesní kampaňér v Greenpeace UK.