Obamova vláda a Sbor armádních inženýrů (Army Corps of Engineers)  zamítli poslední povolení, které firma Energy Transfer Partners, stavitel kontroverzního ropovodu Dakota Access Pipeline, potřebovala k jeho dokončení. To je obrovské vítězství pro práva domorodých obyvatel v USA a důkaz, že neústupnost ochránců vody v Severní Dakotě a jejich spojenců měla smysl.

 

Nyní bude muset Sbor armádních inženýrů provést úplné zhodnocení vlivů na životní prostředí, takové, jaké mělo být provedeno již před začátkem stavby. Samotný proces bude trvat několik měsíců a během této doby stavba nebude moci pokračovat.

Stálo neuvěřitelné úsilí dostat se až sem a bude to vyžadovat ještě více sil, abychom celý projekt definitivně zastavili. Ale naučili jsme se spoustu věcí.

1. Pokojné protesty a modlitby ochránců vody zabraly

Od začátku byl odpor k ropovodu veden domorodými kmeny, které se jeho stavbě postavily. Severodakotští Siouxové z rezervace Standing Rock pokojným způsobem usilovali o své kmenová práva na čistý vzduch a vodu. Jejich hnutí rostlo a přidávaly se domorodí lidé z celého světa, váleční veteráni, politici i lidé jako jste vy nebo já.

Protestující vydrželi extrémní násilí ze strany policejních složek i opakované narušování území jejich předků, semkli se a postavili se za svou vodu a za svůj způsob života.

2. Solidarita s protestem zafungovala

Když ochránci vody potřebovali podpořit, byli jsme tu pro ně. Dokázali jsme shromáždit a doručit obrovské množství zásob přímo do kempů v rezervaci Standing Rock, aby mohli vydržet i v drsné severodakotské zimě. Lidé z celých Spojených států darovali stany, spacáky, zimní oblečení a další životně důležité zásoby.

I známé osobnosti - jako Bernie Sanders, Mark Ruffalo či Shaleine Woodley - se začaly přidávat. Tisíce lidí se zúčastnily protestů a blokád poboček Sboru armádních inženýrů, které vyústili ve vyjednávání mezi Sborem a indiánskými náčelníky.

Lidé jako vy a já zatlačily na bankovní instituce - například Citibank - které projekt kontroverzního ropovodu pomáhaly financovat. Lidé si rušili své bakovní účty, posílali dopisy na vedení bank či přímo protestovali před jednotlivými pobočkami, aby znepříjenily velkým peněžním domům život.

A nakonec jsme dali prezidentovi Baracku Obamovi jasně najevo, že lidé nebudou nečinně přihlížet k bezpráví, ke kterému docházelo v rezervaci Standing Rock. Řekli jsme, že stojíme za ochránci vody a za právy domorodých lidí, že čistá voda je důležitější než profit firem obchodujících s ropou a že musíme nechat fosilní paliva v zemi. Stovky tisíc lidí podepisovaly petice a volaly přímo do Bílého domu a nezastavily se, dokud je někdo nevyslyšel.

3. Donald Trump chce ropovod dokončený

Dnes můžeme slavit, ale nenechme se uchlácholit - ještě to nekončí. Až skončí posouzení vlivu na životní prostředí, bude v prezidentském křesle už sedět Donald Trump a finální rozhodnutí o ropovodu spadne pod jeho administrativu.

Před týdnem Trump oficiálně ropovod podpořil, což není nijak překvapivé, když víme, že on sám jako velký fanoušek špinavé energetiky do projektu investoval a že naopak od Kalcy Warrena - šéfa firmy, která ropovod staví, dostával peníze na kampaň.

To znamená, že musíme pokračovat a budovat silné hnutí a připravit se na dlouhodobý odpor po boku ochránců vody. Když si připomeneme, klik úsilí stálo přesvědčit Obamu, aby zasáhl, bude mnohem těžší a vyčerpávající přemoci Trumpovu administrativu, kde se to jen hemží ropnými magnáty a lobbisty fossilních paliv.

Je na nás všech, abychom se postarali, že hlas veřejnosti bude vyslyšem a ropovod Dakota Access bude zastraven jednou provždy. Jedete v tom s námi?

Mary Sweeters je arktická kampaňérka v Greenpeace USA, která úzce spolupracuje s komunitami domorodých lidí na Aljašce.