Bez zdravých, prosperujících lesů není život na Zemi možný. To je důvod, proč Greenpeace vede kampaň za jejich záchranu a dnes – na Mezinárodní den pralesů -  bychom s vámi rádi sdíleli několik důvodů, proč byste měli pomoci i vy.

1. 300 milionů z nás je na pralesích závislých každý den

Pokud se nám nepodaří pralesy ochránit, ohrozí to naše živobytí, naše domovy.

Místní ženy a děti na cestě od studny, Demokratická republika Kongo.Místní ženy a děti na cestě od studny, Demokratická republika Kongo.

2. Pralesy pohlcují téměř 30 % našich emisí CO2

Nejenom že pohlcují uhlík, ale také ve svých živých částech ukládají téměř 300 miliard tun uhlíku. Odhaduje se, že odlesňování je zodpovědné za 12 % celosvětových emisí skleníkových plynů. Pokračující ničení lesů toto číslo tedy rozhodně nesníží.

Poslední strom v sojovém poli u deštných pralesů, jižně od Santarem, podél silnice BR163 v brazilské části Amazonie.Poslední strom v sojovém poli u deštných pralesů, jižně od Santarem, podél silnice BR163 v brazilské části Amazonie.

3. Pralesy jsou domovem pro více než 50 % druhů všech rostlin i zvířat.

V posledních pár stovkách let se rychlost, s jakou druhy ubývají, ztisícinásobila. Toto číslo se ale může pořád zvyšovat, pokud nezačněme naše pralesy chránit.

Mláďátka orangutanů v centru pro ochranu orangutanů (Orangutan Foundation International Care Cente), Pangkalan Bun, Centraní Kalimantan, Indonésie.Mláďáta orangutanů v centru pro ochranu orangutanů (Orangutan Foundation International Care Cente), Pangkalan Bun, Centraní Kalimantan, Indonésie.

4. Lesy poskytují životně důležité léky.

70 % všech rostlin, které mají léčivé účinky proti rakovině (podle US National Cancer Institute), se nacházejí pouze v pralesích. Asi čtvrtina léků používaných v běžném lékařství je vyrobeno z rostlin pocházejících z pralesů.

Letecký pohled na konžský prales. Vyfoceno během letu z Kinshasy do Bumby.Letecký pohled na konžský prales. Vyfoceno během letu z Kinshasy do Bumby.

Zapojte se

Velké korporace musí zprůhlednit své jednání a vlády musí zajistit přísná pravidla, aby se podařilo zbývající pralesy zachránit.
Pošlete vzkazy firmě P&G přes Facebook a Twitter a řekněte jí, aby pralesy byly chráněné.

Odhalili jsme rozsáhlé ničení pralesů v dodavatelských řetězcích firmy Procter & Gamble.

Je to už několik měsíců, firma ale zatím neodpověděla a nepřislíbila, že její produkty budou k pralesům přátelské.

Zapojte se. Společně, krok po kroku můžeme dosáhnout zastavení odlesňování.

Greg Norman je koordinátor komunikace Greenpeace International pro pralesní kampaň v Kongu.