Svoboda projevu je zaručena Listinou základních práv a svobod a je to jedno z nejdůležitějších politických práv vůbec. Může tedy nějaká korporace toto právo vůbec potlačit? Bohužel existuje legální možnost, takzvaná “strategic lawsuit against public participation - SLAPP” volně přeloženo jako “strategická žaloba proti účasti veřejnosti ve veřejné debatě”. V současnosti takovou žalobu podává ohromná kanadská těžařská společnost Resolute Forest Products, která se snaží umlčet své kritiky a potlačit svobodu projevu.

Aktivisté drží transparent během debaty mezi kandidáty Demokratické strany Hillary Clinton a Barnie Sanders, Miami, Florida. 9 Mar, 2016 /  © Greenpeace
Organizace Greenpeace v minulosti dokázala, že těžařská společnost Resolute drancovala kanadské boreální lesy, a proti jejímu jednání protestovala. Firma pak podala dvě žaloby. Jednu v Kanadě, kde žaluje kanadskou pobočku Greenpeace o 7 milionů kanadských dolarů, a druhou ve výši 300 milionů kanadských dolarů, která je vedena proti celé organizaci Greenpeace a i konkrétním jednotlivcům. Resolute spoléhá na to, že tato taktika je neobvyklá a matoucí.

1. Podání žaloby je strategie

Jak název napovídá, jsou tyto žaloby používány korporátními společnostmi, které se snaží umlčet veřejné mínění a případnou kritiku. Strategické žaloby jsou často podávány pouze proto, aby způsobily finanční újmu jednotlivcům či organizacím, které si musí najmout právníky na svoji obhajobu a platit nákladné finanční procesy, aby vůbec mohli pokračovat ve své práci.

2. Nesmyslné částky jsou likvidační

Mnoho žalob proti veřejnosti a neziskovým organizacím je nastaveno na částky, které je naprosto nereálné zaplatit. To může v nejhorších případech vést až k rušení občanských iniciativ a jednotlivých organizací. Resolute žaluje organizaci Greenpeace ve dvou procesech (jeden na 300 milionů CAD a druhý na 7 milionů CAD). A jaký to má důvod? Zastrašování.

3.  Korporace chtějí zůstat nedotknutelné

Nejste jediní, kdo si myslí, že takovéto zákony nejsou v pořádku! Mnoho zemí po světě a 28 zákonodárných orgánu ve Spojených státech již omezilo používání SLAPP žalob zákonným opatřením. Jeho idea spočívá v tom, že pokud je dopad na jednotlivce, či organizaci fatální, mělo by být plnění strategické žaloby řešeno v omezeném rozsahu. Přesto tento “protizákon” je zatím nedokonalý a měl by být vylepšen, aby ochránil základní svobody všech občanů. I přesto, že se legislativa proti zákonu o strategické žalobě zlepšuje všude po světě, žaloby proti svobodě projevu jsou stále na vzestupu.

4. Nelíbí se vám to? Tak vás zažalujeme

Typickým příkladem žaloby SLAPP je malé město v Alabamě, kde jsou obyvatelé souzeni o 30 milionů amerických dolarů za to, že se postavili proti stavbě skládky na uhelný popel. Americký svaz pro občanské svobody (ACLU) zastupoval jednotlivce z chudého, převážně afroameričany osídleného města Uniontown v Alabamě, kteří byli žalováni společností Green Group Holdings o 30 milionů dolarů za to, že protestovali proti stavbě skládky na uhelný popel v jejich městě. Díky medializaci problému a pomoci Amerického svazu pro občanské svobody se s firmou povedlo vyjednat lepší přístup k ochraně životního prostředí. Přesto by ale takovéto kroky měly jít domlouvat bez podobné korporátní šikany. Nehledě na to, že ve stovkách podobných případů nemusí mít občané štěstí takového výsledku.

5. Může to přejít i v osobní konflikt

V žalobě Resolute vs. Greenpeace, se společnost Resolute rozhodla žalovat konkrétní osoby a zmínit jejich jména. Touto variantou se společnost snaží zastrašovat konkrétní lidi a umlčet kritiku praktik konkrétní společnosti. “Může to mít velice zastrašující efekt, když najdete své jméno v tlustém soudním spisu” říká Rolf Skar, ředitel lesní kampaně Greenpeace USA. “Příjdou vám hromady soudních předvolání a vy se musíte zabývat tím, co to znamená pro mě? Kdy se musím dostavit k soudu? Co to znamená pro mojí budoucnost?” Společnosti jako Resolute takto vyhrožují jednotlivcům, aby je přiměli přemýšlet dvakrát, než začnou kritizovat korporace.

6. Počkat! Co s tím má do činění mafie?

Pokud případ žaloby Greenpeace sledujete, možná jsem zaznamenali, že Resolute využívá „Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act” (RICO), tedy volně přeloženo jako „zákon o vyděračských, vlivových a zkorumpovaných organizacích”, aby navýšila objem peněz v soudních případech a snaží se trojnásobně nadhodnotit výši škod. Zákon RICO byl poprvé použit ve snaze účinněji stíhat mafii. Společnost Resolute používá tento zákon a označuje organizaci Greenpeace za “globální podvod”. Tvrdí, že cílem neziskové organizace Greenpeace je “získávání peněz, ne ochrana životního prostředí”.

Pokud vás zažalují, zůstaňte silní

Vytvořili jsme tento jednoduchý návod, abyste o žalobách velkých korporací věděli a tušili co dělat, pokud by se týkaly vás, nebo vaší organizace. Zůstaňte silní. Braňte se: Strategické žaloby musí být prověřeny, zjistěte si, jaké jsou vaše zákonné možnosti a vybudujte si silnou právní ochranu. Proveďte výzkum: pokračujte v konstruktivní a objektivní kritice korporátní společnosti, nenechte se umlčet. Společnosti se neuchylují k takovým kontroverzním krokům, pokud něco neskrývají. Demonstrujte. Je to další a zcela legitimní krok veřejného projevu s nespokojeností. Spojte lidi se stejným názorem a nechte ho rezonovat. Ozvěte se. Nenechte si vzít právo se svobodně vyjadřovat.

A hlavně, nenechte korporace vás umlčet!