6WaysBanner.jpg

Vyžaduje notnou dávku odvahy postavit se nejmocnější organizaci v Kanadě - federální vládě - a to ne jednou, ale dvakrát. A to je přesně to, co dělá inuitská komunita Clyde River v Nunavutu.

Poté, co byl odmítnut u kanadského federálního odvolacího soudu, bude případ této komunity proti seismickým výbuchům slyšen u Nejvyššího soudu v zemi. Seismické výbuchy, nebezpečný první krok ropných průzkumů, zahrnuje vystřelování hlasitých zvukových děl pod vodu za účelem zmapování oceánského dna kvůli ložiskům ropy a plynu. Bylo schváleno vládou v roce 2014. Výsledek tohoto případu by mohl pomoci udržet tuto destruktivní praktiku mimo Arktidu.

Vědecké i inuitské znalosti dokazují ničivé dopady seismických výbuchů na mořský život. Pro Inuity to má přímý dopad na jejich schopnost najít potravu z oceánu, na které jsou životně závislí. S lidmi z Clyde River nebyl tento projekt dostatečně konzultován, což je postup vyžadovaný zákonem. To znamená, že nejenže seismické výbuchy válcují jejich právo na jídlo, ale také poškozuje jejich práva jakožto domorodých obyvatel ukotvená kanadským i mezinárodním právem.

Clyde River je součástí rostoucího globálního hnutí přinášejícího hlasy domorodých obyvatel do popředí politické i environmentální scény.

Tento týden proběhne slyšení případu Clyde River a tady je 6 jednoduchých kroků, jak je můžete podpořit tím, že spojíte jejich odvahu s tou vaší.

1. Pošlete kanadskému premiérovi Justinovi Trudeau hlasitou stížnost

Trudeau_Ballena.jpg

Seismické výbuchy jsou neuvěřitelně hlasité dělové exploze o hlasitosti 259dB probíhající každých 10 vteřin ve vodách obvykle obývaných narvaly, běluhami a tuleni. Myslet si, že by neměly žádný negativní dopad na takováto stvoření tak citlivá na zvuky, jejichž komunikace ve skutečnosti mnohdy závisí na sluchu, je SMĚŠNÉ! Ukažte premiérovi Trudeau, jak směšné to je, tím, že vytvoříte legrační fotku jako ta nahoře a zašlete mu svou hlasitou stížnost. Promluvte za mořské živočichy, kteří za sebe mluvit nedokážou! Klikněte zde pro instrukce krok za krokem.

2. Sledujte a podpořte komunitu na její facebookové stránce

Pro obyvatele Clyde River znamená opravdu mnoho, že lidé z různých společenských vrstev se spojují a společně podporují práva domorodých obyvatel a chrání Arktidu. Sdílení milých slov podpory mohou posílit ducha komunity a pomoci zesílit jejich úsilí. Dejte komunitě vědět, že tisíce lidí jsou připravené chránit Arktidu společně s nimi!

3. Sledujte a sdílejte toto video Emmy Thompson dozvídající se o problémech Inuitů s jídlem

[Embed video]

Toto video pojednává o hlubokém spojení Inuitů z Clyde River s oceánem, půdou a zvířaty žijícími kolem nich - a o tom, proč je v sázce potravinová bezpečnost této komunity. Prosím, sledujte a sdílejte toto video. Cítíte, že můžete udělat více? Sdílejte jej s kanadským premiérem na Twitteru (@JustinTrudeau) nebo na jeho Facebooku (@JustinPJTrudeau) či Instagramu (justinpjtrudeau).

4. Darujte finanční částku na pokrytí právních nákladů

Clyde River je maličká komunita s něco málo přes tisícovku obyvatel a ti čelí tváří v tvář multimiliardovému průmyslu a kanadské vládě. Jejich odvážný boj začal před více než dvěma lety a tato komunita se v žádném případě nehodlá vzdát, dokud vody Nunavutu nebudou osvobozeny od seismických výbuchů. Můžete darovat finanční částku, aby tato komunita mohla ve svém úsilí pokračovat?

5. Připojte se k shromáždění před Nejvyšším soudem Kanady

FB_Cover_Audrey2.jpg

Jako projev solidarity a podpory komunity Clyde River se před budovou Nejvyššího soudu v Ottawě dne 30. listopadu uskuteční shromáždění. Přijďte a přidejte s k nám, pokud bydlíte poblíž! Zjistěte více a spojte se s dalšími lidmi na Facebooku.

  • Nebydlíte poblíž? Žádný problém. Nalaďte si přímý přenos na facebookové stránce Greenpeace International. Vyslechněte členy komunity a ptejte se jich naživo! Nebo si zapněte přímý přenos na stránce Greenpeace Kanada a využijte příležitost poslechnout si novinky ze soudního slyšení od právníka Clyde River.

Nejvyšší soud také vysílá soudní řízení v živém přenosu, můžete ho sledovat na webu Nejvyššího soudu nebo na kanálu Canadian Public Affairs Channel.

6.  Podepište a sdílejte petici

Může to vypadat staromódně, ale rozhodně stojí za to tuto petici podepsat. Clyde River doručí VŠECHNA jména lidí, kteří ji podepsali, přímo premiérovi Trudeau. Trudeau výslovně slíbil domorodým obyvatelům, že bude respektovat jejich práva, ale těmito sliby se neřídí. To není v pořádku. Připojte své jméno a ukažte premiérovi Trudeau, že Clyde River má vaši podporu a že hlasy domorodých obyvatel by už neměly být ignorovány.

http://arctic-home.greenpeace.org/cs-cz/

Připojte se k rostoucímu globálnímu hnutí za práva domorodých obyvatel

Podpořte Clyde River!

ProtestBanner.jpg