Před více než 45 lety – na úplně první Den Země – se desítky milionů lidí rozhodly udělat něco s ničením životního prostředí. Protestovali proti znečištění, ropným skvrnám, pesticidům a odlesňování… proti problémům, se kterými se nadále vypořádáváme i dnes.

Jejich aktivismus neustále inspiruje. Ale s tím, jak každý rok další Den Země přichází a končí, nemůžeme pouze oslavovat minulost. Ten den musí být výzvou k akci v současném okamžiku! Tento Den Země vyzvěte sami sebe, své přátele i své okolí k tomu, aby vykročili a učinili změnu.  

Chcete se do toho pustit, ale nevíte kde začít? Tady je jen několik způsobů, jak můžete udělat něco dobrého pro naši planetu právě teď.


1. Chraňte klima

V prosinci loňského roku se světoví lídři setkali na klimatickém summitu v Paříži a vytvořili dohodu - kterou mnozí podepíší právě na Den Země – předznamenávající začátek konce fosilních paliv. Tato dohoda však sama o sobě není dost na to, aby se předešlo nejkatastrofičtějším důsledkům klimatické změny. Je na nás všech (včetně světových lídrů), abychom ještě více usilovali o konec používání uhlí, ropy a plynu a vytvořili budoucnost ze 100% obnovitelných zdrojů.

2. Snižte svou spotřebu

Minulý rok lidé spotřebovali množství zdrojů rovné 1,6 planety Země. Tím, jak jsme fascinováni obaly a plasty na jedno použití, ubližujeme divokým zvířatům, oceánu a nejspíš i nám samotným. U příležitosti tohoto Dne Země učiňte předsevzetí, že zkrátka budete spotřebovávat méně!

 

3. Buďte vybíraví

Náš potravní řetězec je poškozený. Průmyslové zemědělství znečišťuje vodu, ničí přírodní prostředí a naše zdraví. Samotný masný průmysl přispívá ke změně klimatu přinejmenším stejně jako všechny kamiony, automobily a letadla dohromady! Můžete proti tomu ale začít bojovat, a to už ve své vlastní kuchyni. Udělejte osobní rozhodnutí, že pomůžete změnit náš potravinářský systém – založte zahradu, jezte méně masa nebo ho zcela vynechejte.

 

4. Postavte se práva původních lesních komunit

Domorodí obyvatelé a lesní komunity celého světa bojují proti odlesňování, které ničí jejich živobytí. Připojte svůj hlas na znamení solidarity s lidmi od Indonésie po Brazílii.

5. Zpomalte rychlou módu

Každý kus oblečení, které kupujeme, má dopad na naši planetu ještě předtím, než se objeví v našem šatníku. Móda na pár použití spotřebovává obrovská kvanta vody, chemikálií a zvyšuje množství odpadu. Tento koloběh však můžete zastavit. Jak? Dle rady módní návrhářky Vivienne Westwood, „kupujte méně, dobře vybírejte a snažte se, aby oblečení vydrželo.“

 

6. Buďte kreativní!

Umění a aktivismus jdou ruku v ruce. Tvořte tedy umění, které zobrazuje svět, který chcete! Více než tisíc umělců už přispělo svou vlastní prací, aby vyjádřili svůj nesouhlas s destrukcí Arktidy. Prohlédněte si jejich působivá díla a přidejte to své!

 

7. Uvěřte v moc lidí učinit změnu

Ve Vašem městě, ve Vašem okolí, ve Vašem vlastním životě. Tohle může být to nejdůležitější poselství původního Dne Země: Každý z nás má moc udělat svět trochu lepším.

Tento seznam se pouze letmo dotýká akcí, které můžeme podniknout pro dobro planety. Šťastný Den Země!

Dawn Bickett je editorkou v Greenpeace USA.