Minulý rok indonéské požáry šokovaly svět. Někteří je nazvali nejhorší ekologickou katastrofou 21. století. Tak proč se ten šok nepřeměnil v činy - a proč požáry zachvátily Indonésii znovu?


:. Hořící prales (c) Greenpeace

Desetiletí destrukce lesů společnostmi vyrábějícími palmový olej a papír položily základy indonéským lesním požárům v roce 2015. Indonéská vláda odpověděla silným závazkem zakročit proti darebným společnostem. Stovky tisíc z nás přinutily známé společnosti, v letošním roce například Colgate, aby zpřísnily své politiky “nulového odlesňování”.

Ale i když k nějakému pokroku došlo, někteří z největších obchodníků s palmovým olejem na světě stále neudělali nic. Konkrétně jedna společnost, zvaná IOI, předkládá a následně porušuje sliby o ochraně pralesů již téměř 10 let. Je jedním z největších vývozců palmového oleje do Evropy a dříve zásobovala velké značky, jakými jsou třeba Nestlé či Unilever.

Dohledat palmový olej je obtížné, ale není pochyby o tom, že palmový olej od IOI končí v některých zubních pastách, které používáme, nebo sušenkách, které jíme.

Společnosti IOI toto vše procházelo, protože zůstala skryta mimo pozornost. Na rozdíl od společností komunikujících se svými zákazníky, které naslouchaly obavám veřejnosti a začaly odmítat špinavý palmový olej, značka IOI nemá žádnou veřejnou pověst, o kterou by se měla obávat.

Věřte mi, na Twitteru mají pouze 94 fanoušků.


:. Záběry z dronu dokumentují odvodňovací kanály protínající identifikované nepřístupné území lesa na koncesi PT Bumi Sawit Sejahtera (IOI) v Ketapangu na Západním Kalimantanu.

IOI je jednou z nejhorších společností, o které jste nejspíš nikdy neslyšeli. My to však hodláme změnit. Musíme zajistit, aby lidé po celém světě o společnosti IOI slyšeli - a to konkrétně o všech jejích špatných činech. Jen tak IOI ucítí globální tlak a bude nucena se změnit - a jen tak budeme schopni pomoci zastavit tyto ničivé požáry. Máme pto vás rychlý výčet toho, jak pouhá tři písmena devastují pralesy - a až jej dočtete, tento text prosím sdílejte, aby IOI už devastace nemohla procházet.

ŘEKNĚTE SPOLEČNOSTI IOI, ABY ZAČALA CHRÁNIT PRALESY

LESNÍ POŽÁRY JSOU OBROVSKÝ PROBLÉM PRO INDONÉSII I PRO KLIMA

Indonésie trpí strašlivými lesními požáry, při nichž hoří velké oblasti země, každoročně od srpna do listopadu. Indonéská vláda odhaduje, že v roce 2015 shořelo 1,7 milionu hektarů půdy - území jen trochu menší než Wales.

Odlesňování a lesní požáry jsou hlavním zdrojem emisí skleníkových plynů v Indonésii, která je jedním z největších světových znečišťovatelů klimatu navzdory tomu, že je méně rozvinutá než jiné národy. Minulý rok lesní požáry vypustily do ovzduší během pár měsíců více CO2 než Velká Británie za rok.

LESNÍ POŽÁRY PŘINÁŠEJÍ VÁŽNOU ZDRAVOTNÍ KRIZI

Každý rok kouř z lesních požárů vytvoří silnou vrstvu zahalující Indonésii i přilehlé státy a dusící lidi i zvířata. Je to velká zdravotní krize. Vláda odhaduje, že půl milionu obyvatel Indonésie bylo léčeno s infekcemi dýchacího ústrojí. Na začátku tohoto týdne vědci z amerických univerzit Harvard a Columbia zvěřejnili studii, podle níž už 100 300 lidí napříč jihovýchodní Asií minulý rok předčasně zemřelo na následky znečištění kouřem z lesních požárů.


:. Přeplněné indonéské nemocnice obsadily celé rodiny i s malými dětmi. Všichni trpí onemocněním dýchacích cest.

IOI KÁCÍ VZÁCNÉ PRALESY

IOI má dlouhou historii plnou destrukce pralesů. Greenpeace poprvé odhalilo jeho kácení na Kalimantanu (indonéské Borneo) v roce 2008. Od té doby IOI přeměnilo desítky tisíc hektarů lesů na palmové plantáže - včetně domova ohrožených orangutanů. Protože IOI zničilo většinu lesů na svých vlastních koncesích určených pro vznik plantáží, IOI nakupuje další palmový olej od společností, které nadále kácí pralesy.  


:. Vykácený kus pralesa u koncesí firmy IOI. (c) Greenpeace - Ardiles Rante

Odlesňování je v Indonésii velký problém. Za pouhých 25 let zmizela více než čtvrtina indonéských pralesů. Palmoolejné společnosti jsou nejen jednou z hlavních příčin úbytku pralesů v Indonésii, ale také jsou spojeny s výrazným mizením orangutanů a dalších ohrožených druhů živočichů, jako jsou například i tygři. Ve volné přírodě přežívá posledních nanejvýš 400 tygrů sumaterských a odborníci nyní varují, že orangutani by mohli během 10 let vyhynout.

IOI IGNORUJE RIZIKO POŽÁRŮ  

Nejenže ničení lesů ohrožuje již ohrožená zvířata, ale je také hlavní příčinou požárů v Indonésii. IOI situaci ještě zhoršuje tím, že odvodňuje rašeliniště. Zavodněná rašeliniště sama o sobě nehoří, ale suchá rašelina je extrémně hořlavá.

Požáry na rašeliništích mají zničující dopady na životní prostředí, vypouštějí oxid uhličitý, který byl skladován v zemi tisíce let. Ani obrovské požáry na této půdě v loňském roce (ani v těch minulých) však IOI od vysušování rašelinišť neodradily. Globální palmoolejná společnosti, nesoucí odpovědnost za ochranu lidí, primátů a celé planety, by takováto zcela jasná rizika neměla ignorovat.

IOI NA POŽÁRECH VYDĚLÁVÁ

Palmoolejné společnosti jsou běžně obviňovány z kácení a vypalování pralesů - umělého zakládání požárů za účelem vyčištění půdy pro vysázení semen palmy olejné. Indonéská vláda se pokusila tuto destruktivní metodu zastavit přikázáním společnostem, aby obnovily půdu, která byla během lesních požárů spálena.

Nezdá se však, že IOI by tento pokyn bralo na vědomí. V roce 2016 jsme navštívili plantáž společnosti IOI na Borneu a našli jsme důkazy, že IOI sázelo sazenice palmy olejné na nedávno vypálených plochách.


:. Sazenice palmy olejné.

 IOI IGNORUJE LIDSKÁ PRÁVA

IOI má minulost plnou konfliktů s místními lidmi. Komunita Long Teran Kanan v Malajsii, jejíž půda jí byla v roce 1996 sebrána a přeměněna na plantáže palmy olejné, se snaží přinutit IOI k uznání jejích práv již více než šest let.

Společnost byla také obviněna ze zneužívání svých pracovníků - prý jim sebrala jejich pasy a zakázala jim jejich právo vstoupit do odborů. Podle zdrojů společnost pracovníkům také platila méně, než kolik činí minimální mzda.

 …A PRŮMYSL JIM UMOŽŇUJE, ABY JIM VŠE PROCHÁZELO

Kulatý stůl pro udržitelný palmový olej (RSPO) - tvořený neziskovými organizacemi, palmoolejnými společnostmi a jejich zákazníky - by měl být takovým přísným psem dohlížejícím na průmysl. Je však docela bezzubý a neškodný. RSPO o případech IOI vědělo roky, ale certifikáty udržitelnosti společnosti odebralo až v dubnu tohoto roku. Pak v srpnu certifikáty společnosti rychle vrátilo - předtím, než IOI vůbec začalo napravovat škody, které napáchalo.

 …NE VŠAK MY!

Nemusí to tak být. Palmový olej může být ve skutečnosti produkován zodpovědným způsobem! Indonéské pralesy a jejich orangutani dramaticky mizí, přičemž poptávka po palmovém oleji stále stoupá, takže řešení je prosté: IOI a podobné společnosti se musí změnit a musí začít pralesy chránit.

Žádáme společnost IOI, aby zakázala svým dodavatelům ničit pralesy, napravila škody, které doposu napáchala, začala chránit své pracovníky i místní komunity a jmenovala nezávislého auditora, který by jí pomohl dodržet její sliby.

Pokud IOI začne ihned jednat, pak možná...

Za destrukci pralesů mohou tři jednoduchá písmenka. Tři jednoduchá písmena ale mohou začít pralesy chránit.

ŘEKNĚTE SPOLEČNOSTI IOI, ABY ZAČALA CHRÁNIT PRALESY