IOI – jedna z největších palmoolejných společností na světě – zažívá krušné časy. Nedávno ztratila certifikáty, které mají garantovat takzvanou udržitelnou výrobu palmového oleje. Firmu proto houfně opouštějí zákazníci. Nová zpráva Greenpeace International ukazuje, že skupina IOI stojí za ničením pralesů a rašelinišť na Borneu. A to navzdory slibům o ochraně těchto oblastí.

:. Vyšetřovatelka Greenpeace dokumentuje destrukci rašeliniště, které leží na území palmové koncese PT Bumi Sawit Sejahtera (spadající pod společnost IOI) v Ketapangu na Západním Kalimantanu. Oblast utrpěla značné přírodní škody během loňských rozsáhlých požárů.

Od okamžiku, kdy organizace Kulatý stůl pro udržitelný palmový olej (RSPO) v březnu odebrala společnosti IOI certifikát udržitelnosti, cena jejich akcií zažila strmý pád. Zkoumán je také úvěrový rating společnosti.

Nejprůkaznější ze všeho je fakt, že každá z největších značek v našem nedávno vydaném hodnocení, která od IOI nakupovala palmový olej, odstupuje od obchodní spolupráce s touto firmou. 

Nejnověji firma General Mills, která poté, co obdržela tisíce e-mailů od podporovatelů Greenpeace, minulý týden oznámila postupné upouštění od dodávek od IOI. Zástupci General Mills také uvedli, že nebudou přemýšlet o obnovení svých smluv, dokud zmíněný palmařský gigant nezačne chránit a obnovovat oblastí, které poškodil. Tento aspekt je klíčový, protože firma IOI se hlásí k udržitelnému hospodaření, ale nedokázala je v reálu uskutečnit.

Nová zpráva uvádí výčet porušených slibů, nejvýraznější byl závazek v lednu 2014 o tom, že přestane odvodňovat všechny rašelinné oblasti na jejich půdě. Existují však jasné důkazy, že od té doby byly budovány kanály na odvodnění rašeliny na PT Bumi Sawit Sejahtera (PT BSS), jedné z koncesí IOI na Západním Kalimantanu, části indonéského Bornea. Suchá rašelina je extrémně hořlavá a není překvapivé, že velké části této koncese pohltily požáry v letech 2014 i 2015.


:. Záběry z dronu dokumentují odvodňovací kanály protínající identifikované nepřístupné území lesa na koncesi PT Bumi Sawit Sejahtera (IOI) v Ketapangu na Západním Kalimantanu.

Dopady tohoto odvodňování sahají daleko za hranice koncese PT BSS. Okolní oblasti jsou odvodňovány a vysychají a jsou tak zranitelnější k požárům a poklesu půdy. I přesto firma IOI není ochotná přiznat poškození celé krajiny.

IOI také ignoruje snahy indonéské vlády o předejití loňských katastrofických požárů. Nedbá ani vládních instrukcí k zahrazení odvodňovacích kanálů a zákaz sázení olejných palem na vypálené plochy. Místní vyšetřování však v dubnu ukázala, že na koncesi PT BSS stále protéká voda uměle vybudovanými kanály. Nad spálenou půdou vlají listy nově nasázených palem.


:. Sazenice palmy olejné u spálených zbytků stromu na koncesi PT Bumi Sawit Sejahtera (IOI).

Zástupci firmy IOI jsou očividně znepokojeni ztrátou certifikátu RSPO a masivním odlivem zákazníků. Uchýlila se dokonce k právním výhružkám, když podala žalobu proti samotnému RSPO. A to navzdory tomu, že je zakládajícím členem s křeslem v radě. Minulý týden IOI žalobu zrušila, aby zvýšila možnost, že si vymůže návrat mezi členy RSPO na setkání v Miláně.

IOI vytváří nový akční plán, který má údajně vyřešit stížnosti RSPO. I přesto se však příliš málo liší od současných politik a plánů.  Má nedostatky na mnoha úrovních, kromě jiného to jsou nedostatečné návrhy na mapování rašelinných a pralesních oblastí; chybějící měřitelné cíle nebo harmonogramy; žádné plány na ukončení odvodňování rašelinišť a obnovu vysušených oblastí; a nulové plány na zveřejnění map všech koncesí.


:. Mladý orangutan houpající se na liáně v centru reintrodukčního projektu Menteng Orangutan Reintroduction Project blízko Palanga Raya v Centrálním Kalimantanu.

Annisa Rahmawati pracuje v pralesní kampani v Greenpeace Indonésie.