Tvůrci populárního YouTube kanálu AsapSCIENCE, Mitchell Moffit a Gregory Brown, se plavili na palubě lodi Arctic Sunrise, aby se dozvěděli více o práci Greenpeace v kanadské Arktidě.

Více než 5 milionů lidí sleduje Mitche a Grega na jejich YouTube kanálu AsapSCIENCE, kde zveřejňují svá unikátní, neotřelá videa, ve kterých se věnují populárním tématům z vědeckého úhlu pohledu - vysvětlují fenomény, jako je například ten s modrými a žlutými šaty, zábavným a srozumitelným způsobem.

Během plavby po boku Greenpeace tato dvojice navštívila malé inuitské městečko Clyde River v Nunavutu, aby podpořila úsilí této komunity o obranu jejich arktického domova před nebezpečím představovaným těžbou ropy.  

Mitch a Greg strávili v komunitě Clyde River pět dní, během kterých navštívili městské kulturní centrum a setkávali se s místními obyvateli, a v doprovodu místních průvodců také podnikli výpravu do fjordu Sam Ford, oblasti známé pro svou unikátní geografii a mořský život.  


Youtube duo podporuje Clyde River v jejich úsilí o zastavení seismických výbuchů

Dvojice nyní na YouTube zveřeňuje sérii videí o Arktidě a vyzývají své fanoušky, aby podpořili případ Clyde River podepsáním jejich petice. Prohlédněte si videa a připojte svůj podpis!

Ve videu účinkuje populární zprostředkovatel vědy Bill Nye 'The Science Guy' a vypořádává se s velkými otázkami o změně klimatu v Arktidě. V druhém videu AsapSCIENCE popisují seismické výbuchy v Arktidě a to, co znamenají pro obyvatele Clyde River.

Seismické výbuchy — proces vystřelování hlasitých zvukových výbuchů do oceánu za účelem nalezení ropy - ohrožuje mořský život ve východní části kanadské Arktidy. Přežití lidí z Clyde River závisejí na zdravém arktickém ekosystému a se svou žalobou proti seismickým výbuchům předstoupí až před kanadský Nejvyšší soud.


Mitchell Moffit a Gregory Brown v obchodě s potravinami v Clyde River

Mitch a Greg podporují úsilí Clyde River a plánují se 30. listopadu během slyšení zúčastnit shromáždění před budovou Nejvyššího soudu – a s sebou vezmou i svou obrovskou fanouškovskou základnu. Příběh můžete sledovat na Facebooku Greenpeace Canada.