Seismické výbuchy ohrožují život v Arktidě. Veškerý život.

Seismické výbuchy či testování - proces vystřelování hlasitých vzdušných děl do oceánu za účelem nalezení ropy - ohrožuje život v Arktidě. Mořští savci jako běluhy, velryby grónské a narvalové jsou v ohrožení kvůli ohlušujícím výbuchům ze seismických lodí: jejich přežití totiž závisí na jejich sluchu.

Abyste plně porozuměli tomu, jak vážnou hrozbou je pro velryby seismické testování, je důležité uvědomit si, jak HLASITÉ seismické výbuchy ve skutečnosti jsou...

 

Vyjma explozí jsou seismické výbuchy nejhlasitějším zvukem vytvořeným člověkem v oceánu

Seismické výbuchy mohou dosáhnout síly až 263 decibelů. Jen pro srovnání - podmořské zemětřesení dosahuje asi 255 decibelů, přičemž podmořská sopka asi 260 decibelů.

Bylo pozorováno, že velryby grónské přestávají vydávat své volání, jakmile hluk v oceánu vystoupá na 170 decibelů - to znamená, že seismické výbuchy zcela zastaví jejich životně důležitou komunikaci.

 

Zvukové vlny se ve vodě chovají jinak

Rychlost zvukových vln v mořské vodě je asi pětkrát větší než jejich rychlost ve vzduchu. Zvuk se pod vodou také šíří tisíce kilometrů. Zatímco na pevnině se zvuk šíří až 10 kilometrů, pod vodou se může šířit tisíce kilometrů!

Uvědomme si, že ve vodě je vidět pouze na vzdálenost nanejvýš desítek metrů, proto většina mořských savců závisí na zvuku jakožto způsobu jak v oceánu “vidět”. Seismické výbuchy proto znemožňují velrybám slyšet jejich kořist či predátory, vnímat jejich prostředí a komunikovat s příslušníky jejich druhu, členy skupiny nebo jejich mláďaty.

 

Zvuk seismických výbuchů může proniknout až 100 km do oceánského dna

I po překonání někdy až tisíců metrů vody musí zvuk seismických výbuchů dokázat prorazit oceánské dno, aby se jeho pomocí zmapovala úložiště ropy a plynu pod povrchem Země. Zvuk se pak odráží zpět k mořské hladině.

 

Za určitých podmínek se mohou zvuky seismických výbuchů šířit až na vzdálenost 4000 km

V jedné studii vědci zjistili, že seismické výbuchy u pobřeží Nového Skotska tvořily hlavní podíl podmořského hluku 4000 km daleko! Na základě deseti let sledování mořského dna vědci také zjistili, že hluk ze seismických děl je slyšet napříč Atlantským oceánem téměř nepřetržitě.

 

Seismická děla jsou nebezpečně silná

Seismická děla jsou tak silná, že pokud by vypálila zblízka, dokážou utrhnout ruku!

 

Seismické výbuchy probíhají každých 10 vteřin, 24 hodin denně, několik měsíců v roce

V Baffinově zálivu a Davisově průlivu na severovýchodě kanadské části Arktidy byl schválen pětiletý plán seismického testování, ale inuitská komunita Clyde River se nehodlá vzdát a svůj domov a milovaná zvířata před hrozbami seismických výbuchů brání.

Nenechte arktické velryby, jako jsou běluhy, velryby grónské a narvalové, napospas ohlušujícím výbuchům v oceánu. Podepište petici, postavte se za Clyde River a řekněte NE seismickým výbuchům v kanadské Arktidě!