Belgické autority zadržely šest kontejnerů dřeva z Amazonského deštného pralesa, které patřily společnosti Rainbow Trading. Úředníci nám potvrdili, že dva z kontejnerů jsou pod dohledem belgických celních úřadů v přístavu Antverpy. V současné době prověřují původ dřeva, avšak aby mohli prosadit závazné právní předpisy EU, budou muset dřevo zabavit trvale. 

Celý příběh započal již na začátku listopadu, kdy aktivisté Greenpeace sledovali ve vodách přístavu Rotterdam ilegálně vytěžené dřevo pocházejícího z brazilské Amazonie. Konfrontovali loď s francouzskou vlajkou, která připlula z pily zpracovávající ilegální dřevo určené pro evropský trh. S transparenty hlásajícími „Amazon Forest Crime“ („Amazonský pralesní zločin“) pronásledovali loď při jejím vplutí do přístavu, kde měl být náklad vyložen.

Naše vyšetřování ukázalo, že tato loď vezla kontejnery se dřevem známým jako Ipe, které zde měly být vyloženy a později převezeny do Belgie. Byly určeny pro společnosti obchodující se dřevem Lemahieu a Omniplex. Dřevo jim prodala belgická společnost Leary Forest Products, a v pozadí všeho stála pila a vývozce Rainbow Trading.

Rainbow Trading je ta samá pila, o které jsme již před několika týdny zjistili, že obchoduje s ilegálně vytěženým dřevem v Amazonii. Podle našich průzkumů je to již potřetí během uplynulého měsíce, co dřevo od vývozce Rainbow Trading dorazilo do Evropy.

Když jsme zjistili, že evropské společnosti kupují dřevo od pily Rainbow Trading, kontaktovali jsme je, abychom se ujistili, že vědí, čeho se obchodováním s pralesními zločinci dopouští. Vysvětlili jsme jim, že riskují nákup ilegálního dřeva – bez ohledu na hromady oficiálních dokumentů, které s amazonským dřevem přicházejí.

Oficiální dokumentace těžařů v brazilské Amazonii totiž bohužel nestojí ani za papír, na kterém je napsána. Tyto dokumenty sice mohou být oficiální, ale používají se hlavně k „praní“ ilegálního dřeva.

Předminulý týden belgické orgány potvrdily, že dva kontejnery zadržely a drží je pod dohledem celních úřadu v Antverpách. Společnosti, které toto dřevo nakoupily, tak budou mít vážné problémy, protože nejenže je v rozporu se zákonem prodávat v EU nelegálně vytěžené dřevo z Amazonie, ale rovněž je nelegální dovážet dřevo, pokud existuje pouhá možnost, že je nelegální.

S tolika předloženými důkazy je zcela jasné, že evropské společnosti neměly od pily Rainbow Trading vůbec nakupovat. Tento příběh však ještě ani zdaleka nekončí. Nelegální dřevo společnosti Rainbow Trading musí být trvale zabaveno a společnosti, které ho dovezly, musí být potrestány za porušení zákona.

Proto vás prosíme o pomoc. Během posledních několika dní téměř sto tisíc z vás podepsalo petici vyzývající úřady k zabavení nákladu. Připojte se k výzvě za skoncování s touto destrukcí Amazonie dřív, než vstoupí na evropský trh.

Vyzvěte evropské orgány, aby zabavily tento náklad. 

Autorka Daniela Montalto je kampaniérkou pro Amazonii v Greenpeace International.