Ve středu byl Den bez palmového oleje. Lidé proto ještě více zkoumali etikety a kupovali výrobky bez onoho proklínaného tuku. Otázka zní: má smysl ho bojkotovat? Odpověď není jednoduchá...

Kdybychom teď hned veškerý palmový olej zakázali, nic by to nevyřešilo. Výrobci by okamžitě přešli na jiné tropické oleje. A třeba výroba sojového oleje vyžaduje mnohem větší plantáže, než jaké dnes zabírají palmy. Přesto je ale aktivita obyčejných lidí nesmírně důležitá.

:. Záchrana orangutana před postupujícími lesními požáry.

Češi si už kvůli palmovému oleji začínají uvědomovat, jaké dopady na životní prostředí má zboží, které kupují. Když se vyhýbají výrobkům s palmovým olejem, znamená to, že se nechtějí osobně podílet na kácení a vypalování pralesů. To je určitě skvělá volba, která snižuje spotřebu kontroverzního oleje i individuální stopu člověka zanechanou na životním prostředí. Já sám se systematicky vyhýbám nejen palmovému oleji, ale i dalším problematickým komoditám dováženým přes půl planety. Samo o sobě to ale nestačí.

Palmářské firmy jen tak nepřestanou s destrukcí pralesů či s porušováním lidských práv. Pokud chceme zastavit tropickou apokalypsu, musíme změnit systém, jakým se dnes olejné palmy pěstují. Musíme dohlédnout, aby na kácení pralesů nepůjčovaly banky peníze. Musíme prosadit mechanismy, zákony a certifikace, které kácení pralesů zastaví. A musíme trestat viníky.

:. Aktivisté Greenpeace protestují uvnitř pobočky banky HSBC v Británii.

Neudržitelná výroba palmového oleje se bezprostředně týká všech Evropanů, a to nejen kvůli jeho spotřebě v potravinách či biopalivech. Destrukci pralesů totiž podle vyšetřování Greenpeace finančně zaštiťují evropské banky v čele s britskou HSBC. Typický Evropan tak může palmový olej řešit jako potenciální spotřebitel, volič i bankovní klient. A to už je slušná páka k tomu, aby mohl firmy, banky a vlády dotlačit ke změně systému.

Přidejte se a řekněte bance HSBC, že nechcete, aby financovala destrukci pralesů

 

Kratší verze tohoto komentáře vyšla v deníku MF Dnes.