Video je roztřesené, ale to, co se na něm děje, je jasně vidět: skupina žen, jedna z nich s dítětem na zádech, se snaží uhasit plameny šířící se pralesním pozemním patrem.


Video bylo poskytnuto Misionářskou radou pro domorodé obyvatele (CIMI) státu Maranhao.

Takový je život mnoha domorodých obyvatel, kteří žijí ve státě Maranhao v Brazílii. Domorodá půda je teoreticky chráněnými oblastmi Amazonského pralesa, ale výpovědi mnoha místních obyvatel ukazují, že velká část domorodých oblastí je obklopena lesními požáry, jako je ten na videu. Například ve vesnici Awá v oblasti obydlené původními obyvateli les hoří 30 minut od domů.

A podle domorodých náčelníků tohoto regionu jsou požáry kriminálním činem spáchaným ilegálními těžaři a zaběrači půdy. Toto chování není novinkou, ale brazilská vláda i nadále dělá příliš málo pro pomoc domorodým obyvatelům v boji proti plamenům. To má vážné následky pro obyvatele pralesa.

Oheň a hlad

S tím, jak vláda není ochotna jednat, narůstá v postižených komunitách hlad.

Lidé Awá ze státu Maranhao žijí výhradně díky pralesu; jejich přežití závisí na lovu a sběračství. Požáry však místním znemožňují, aby nakrmili své rodiny. Plameny obklopují řeky a místa, kam chodí sbírat plody. Jelikož se požáry vyskytují ve středu jejich domorodého území, lidé z kmene Awá věří, že místa, kam ještě izolovanější skupiny lidí Awá chodí sbírat potravu, mohou být již kompletně spálena. (Jelikož tito lidé žijí mimo kontakt s civilizací, konkrétní detaily zůstávají neznámé.)

Situace je tak zoufalá, že lidé z kmenů Awá a Guajajara ze státu Maranhao začali proti plamenům bojovat na vlastní pěst. Ale čím více času tráví hašením požárů jako ženy na videu, tím méně času jim zbývá na lov a sbírání potravy.

"Když se vracíme z hašení požárů, děti se ptají po mase. Říkáme jim, že žádné nemáme, jen oheň,“ řekl jeden ze členů kmene.

Mapa ukazuje ohniska požárů v původních oblastech Maranhao na začátku prosince. Podle INPE (Národní institut pro vesmírný výzkum) bylo mezi 1. a 15. prosincem 2412 ohnisek požárů v Arariboia, 1116 v Alto Turiaçu, 302 v Caru a 225 na území kmene Awá.

Když pomoc není na cestě

Podle informací z Misionářské rady pro domorodé obyvatele (CIMI) státu Maranhao z minulých dvou týdnů požáry hasí zhruba 100 lidí Guajajara a 30 obyvatel kmene Awá v porovnání s pouhými 45 členy požární brigády z národní agentury pro boj s požáry.

Pokud oheň nebude rychle pod kontrolou, tato oblast bude pravděpodobně trpět podobným osudem jako domorodé území kmene Arariboia, které nekontrolovatelně hořelo po dobu dvou měsíců a kde bylo zničeno 45 % pralesa. Domorodé oblasti státu Maranhao– Arariboia, Alto Turiaçu, Awá a nyní Caru – nadále hoří bez jakékoliv efektivní akce ze strany federální vlády.

To, co se děje ve státě Maranhao, je výsledek absence efektivní politiky na ochranu domorodých oblastí v Brazílii. První, čím by bylo dobré začít, je více hasičů. Federální vláda však musí skutečně chránit území původních obyvatel: vymáháním zákazů těžby, zastavením invazí do těchto domorodých území a monitorováním lesních požárů.

To málo, co zbylo z Amazonského pralesa v oblasti Maranhao, leží na území patřícím domorodému obyvatelstvu a v chráněných oblastech jako Rebio do Gurupi, která je rovněž v plamenech. Lidé i prales potřebují ochranu. Prosím, sdílejte jejich příběh a pomozte přesvědčit vládu Brazílie, aby se postavila za domorodé kmeny ve státě Maranhao.

Luana Lila pracuje v oblasti komunikace v rámci Amazonské kampaně u Greenpeace Brazílie.