Už více než 200 000 lidí podepsalo Tygří manifest pouhých 6 dní po jeho globálním spuštění. To je neuvěřitelné! A nyní pro Vás máme několik dobrých zpráv, o které se s vámi chceme podělit…

Delhaize se zavázal k deforestaci

….Dnes jsme o jeden krok blíž k výrobkům přátelským k pralesům a tygrům: Delhaize Group (v ČR provozoval supermarkety Delvita), mezinárodní obchodník se sídlem v Belgii je prvním řetězcem supermarketů na světě, které se zavázaly k politice nulového odlesňování s plnou dohledatelností původu palmového oleje ve svých produktech.

V přírodě zbývá nanejvýš posledních 400 tygrů sumaterských, protože jejich domov je neustále devastován – ale Vaše podpora to může změnit.

25 000 lidí poslalo emaily vedení společnosti Delhaize, stovky jich poslaly zprávu na facebookové stránky firmy a mnoho dalších přímo vyzvalo manažery obchodů Delhaize po celé Belgii. Pokaždé byla vznesena stejná žádost: Delhaize musí zajistit, aby palmový olej v jejich výrobcích nepřispíval k destrukci deštných pralesů a netlačil tygry sumaterské, kterých v Indonésii přežívá maximálně posledních 400, na pokraj vyhynutí.

Co se stalo potom?

Delhaize odpověděl ambiciózní politikou, která usiluje o to, aby 80 % jejich výrobků bylo očištěno od destrukce pralesů do roku 2018 (100 % do roku 2020) a aby byla zaručena plná dohledatelnost původu palmového oleje v nich obsaženého do roku 2015. Lhůta do roku 2018 je reakcí na nutnost co nejrychlejšího jednání a kontrastuje s mnohem méně ambiciózními závazky (do roku 2020) jiných firem, jako jsou L’Oréal a Unilever.

Pralesy na Sumatře

Toto je moc, kterou máte ve svých rukou.

Možná jste ještě o Delhaize neslyšeli, obzvlášť pokud nežijete v Belgii nebo v Lucembursku, ale je to skutečně velká firma. Je to mezinárodní obchodník s potravinami s více než 3 000 obchody v 10 zemích na 3 kontinentech a vlastní supermarkety jako Food Lion, Hannaford’s a Harvey’s v USA a Super Indo v Indonésii.

Průmysl si je vědom moci, kterou máte ve svých rukou, a mění se. Minulý týden se výrobce Kellogg sídlící v USA zavázal k odstranění deforestace ze svých dodavatelských řetězců a k plné dohledatelnosti původu palmového oleje až na úroveň plantáží do roku 2015. Stejně tak i značky jako  L’OréalUnilever, Ferrero a Nestlé učinily závazky k dodržování politiky nulového odlesňování.

Vyžadujete výrobky přátelské k tygrům!

Tygří manifest sdružuje lidi, kteří vědí, že palmový olej může být produkován i bez destrukce pralesů, a kteří po svých oblíbených značkách vyžadují, aby nepřispívaly k vymírání takových druhů zvířat, jako je tygr sumaterský. 

Tygří manifest je pouze první část naší kampaně – budeme odhalovat a obviňovat společnosti, které z Vás stále činí součást tohoto kruhu destrukce.

Je načase, aby se více společností zaručilo, že také ony učiní ze svých výrobků produkty přátelské k pralesům a tygrům.

Připojte se k Tygřímu manifestu a staňte se součástí naší cesty za záchranou domova tygra sumaterského.

Areeba Hamid je pracuje pro pralesní kampaň v Greenpeace International

Podpořte Tygří manifest