Šest členů z brněnské skupiny Greenpeace se rozhodlo uspořádat poněkud netradiční akci, která sice přímo nesouvisí s žádnou z aktuálních kampaní Greenpeace, ale rozhodně je blízká filozofii organizace. Pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami připravili dobrovolníci zábavný program se zaměřením na ochranu přírody.

Greenpeace v dětském domově

Základní školu Želešice navštěvují především děti ze sociálně znevýhodněných prostředí, děti s výchovnými problémy a děti zdravotně postižené. Vzdělávací program je upraven tak, aby této skupině žáků vyhovoval, škola se snaží v žácích ukotvovat kladné hodnoty a mravní vlastnosti. Proto nabídku dobrovolníků připravit pro děti zábavný den s aktivitami zaměřenými na ochranu životního prostředí uvítali. Protože je to škola internátní, program se odehrál na státní svátek osmého května, kdy měly děti volno a dobrovolníci tak vhodným způsobem naplnili jejich volný čas.

Celou akci zaznamenala dobrovolnice Zdenka.

Greenpeace v dětském domověDo Želešic nás vyrazilo šest nadšenců. Jelikož byl státní svátek, na internátu zůstávalo pouze dvacet jedna dětí,  pro které jsme si připravili vzdělávací hry. Na začátku jsme se navzájem seznámili a dětem rozdali kartičky k zapisování bodů při soutěži. Pak už se všichni rozeběhli plnit úkoly na přichystaná stanoviště. Celkem jsme jich připravili šest.

První stanoviště bylo zaneřáděno odpadky a úkolem dětí bylo nepořádek uklidit a roztřídit do správných kontejnerů. Úkolu se chopili s nečekaným nadšením a okamžitě tak rozehnali naše obavy, jestli se jim bude připravený program líbit. Na druhém stanovišti se odehrávala  tajemná ochutnávka ovoce a zeleniny. Nebylo to však jen tak, soutěžící totiž měli zavázané oči, takže museli ovoce a zeleninu poznávat jen podle chuti. Rybník znečištěný odpadky děti našla na třetím stanovišti. Děti si zahrály na malé rybáře a pomocí podběráku lovily odpadky z rybníčku-bazénku, dokud nebyl úplně čistý.

Greenpeace v dětském domověNejvíc byli všichni nadšení ze stanoviště, kde čekal lední medvěd. Ten pokládal otázky související s jeho životem a soutěžící se tak dozvěděli spoustu nových informací. Poslední stanoviště představovalo mapu světa obklopenou spoustou fotek zvířátek. Zvířátka však nevěděla, kde žijí a tak bylo hlavním úkolem dětí poradit jim a najít jejich domovy. I toto stanoviště je zaujalo a pobavilo. Další aktivitou byl sběr odpadků v areálu školy. Děti se rozdělily do třech týmů a měly deset minut na to posbírat co nejvíce nepořádku. V areálu školy se během chvilky nenašlo ani smítko. Disciplína byla ohodnocena body, které jsme nakonec sčítali. Celkové vyhodnocování soutěže zabralo nějakou chvíli, a proto děti mezitím malovaly srdce I ♥ Arctic. Jejich výtvory byly velmi povedené, a tak se všechny se svými obrázky fotily.

Greenpeace v dětském domověPo vyhodnocení jsme zjistili, že dva týmy mají stejný počet bodů, a tak o vítězi rozhodl rozstřel, ve kterém jsme pokládali otázky z toho, co se děti za dopoledne na stanovištích dozvěděly a naučily. Odměnou pro soutěžící byly drobné dárky a občerstvení, které jsme jim připravili.

Odpoledne jsme strávili stopovací hrou. Průzkumníci cestou plnili úkoly, které si nejdřív museli sami najít. Díky hře jsme se prošli po blízkém okolí Želešic. I tato soutěž všechny bavila.

Celý tento den nás provázel smích, nadšení a nefalšovaná radost. Ráno jsme ke škole přicházeli s obavami, jak nás děti přijmou a večer odcházeli s opravdu dobrým pocitem a chutí brzy se vrátit. Byla to skvělá zkušenost pro nás i pro děti. 

Greenpeace v dětském domově