Mají elektromobily budoucnost? Je možné vyrábět elektřinu z velké části z obnovitelných zdrojů? Není elektřina z jádra nakonec levnější?

Na tyto a další otázky hledali odpovědi letošní účastníci tréninku obnovitelných zdrojů energie.

Trénink - obnovitelné zdroje energie

První prázdninový víkend jsme se my - nadšenci do obnovitelných zdrojů, dobrovolníci Greenpeace z Prahy, Brna i jiných měst a účastníci letních stánků Greenpeace na festivalech (Boskovice, Mighty sounds, Benátská noc, Rock for Church(ill)) sešli v pražské kanceláři, abychom se dozvěděli více. Na programu bylo několik přednášek, kde jsme slyšeli spoustu úderných argumentů o obnovitelných zdrojích, na jaké skupiny se dělí, jak je to s rozvojem oblastí OZE doma i v zahraničí, jaké vlastnosti mají solární nebo větrné elektrárny, co to je a jak funguje náš ostrovní systém.

Trénink - obnovitelné zdroje energie

Další část přednášky byla praktická. Osahat si a zvládnout správně zapojit všechny kabely od akumulátorů až po naše solární panely, abychom na festivalech mohli bez problémů nabíjet lidem telefony a novinářům baterie do foťáků. Greenpeace je hrdým majitelem čtyř takových fotovoltaických krasavců, takže chytré energie pro chytré telefonní miláčky bude dost a dost.

Po praktické části jsme místo večerníčku zhlédli dokument „Kdo zabil elektromobil?“ , který ukazuje, že peníze a moc je pro některé firmy a vlády lákavější než ochrana životního prostředí.

Trénink - obnovitelné zdroje energie

S druhým dnem přišla dovednostní část. Za ta léta práce na stáncích se nás dobrovolníků ptali kolemjdoucí na mnohé. My si otázky zapsali nebo zapamatovali a teď bylo naším úkolem na ně všechny odpovědět a vytvořit skripta otázek a reakcí pro ostatní dobrovolníky. Některé otázky byly snadné, jiné těžší, některé vyloženě konspirační. Ale my se se všemi poprali a na odpověděli na ně. To už ale byl konec tréninku.

Tak na shledanou obnovitelné zdroje, určitě se nevidíme naposledy.

Ještě pro upřesnění uvádím odpovědi na otázky z úvodu: ano, ano, ani náhodou!

Trénink - obnovitelné zdroje energie