Ta úžasná zpráva mě zastihla u snídaně: brazilská agentura pro životní prostředí (IBAMA) oznámila, že zruší proces udělení povolení obří přehradě São Luiz do Tapajós (SLT) v samém srdci Brazílie. Jakmile se můj tep vrátil k normálu, začal jsem obvolávat své kolegy a lidi z domorodého kmene Munduruku, aby mi zprávu potvrdili.

A už je to oficiální. Novinku o zrušení megalomanské přehrady musíme oslavit! Věřili jsme, že dříve nebo později bude IBAMA muset uznat závažné dopady projektu obří přehrady na životní prostředí i domorodé komunity v této oblasti. Nyní, po rozhodnutí IBAMA, už není možné, aby proces schvalování pokračoval.

K domorodcům z kmene Munduruku se připojilo více než 1,2 milionu lidí z celého světa, kteří odmítali přehradu SLT a vyvíjeli tlak na nadnárodní společnosti typu Siemens, aby se od projektu distancovaly.

Národní nadace pro domorodce a federální státní zastupitelství v brazilském státě Pará doporučily licenci neudělit, protože by projekt vedl k odsunu obyvatelstva z kmene Munduruku, což odporuje brazilské ústavě. Stavba přehrady by totiž vedla k zaplavení území kmene jménem Sawré Muybu, které bylo oficiálně uznáno jako domorodé území.

Ačkoli je to neuvěřitelné vítězství lidí nad nesmyslnými plány na ničení amazonského pralesa, je třeba udělat mnohem více, abychom ochránili Tapajós a ostatní amazonské řeky před dalším přehrazováním. V povodí Tapajós se projektuje 42 dalších přehrad a v celém amazonském pralese se hovoří o stovkách dalších.

Musíme je zastavit, jednu po druhé!

Je to součást agresivního ekonomického modelu, který nebere v úvahu, jak životně důležitá je ochrana amazonského pralesa a jeho obyvatel. Dřívější stavby přehrad přitom negativně ovlivnily místní komunity, poškodily životní prostředí a byly pošpiněny také korupčními skandály.

Je i jiná cesta. Brazílie se musí soustředit na vhodnější formy obnovitelné energie a začít využívat potenciál slunce a větru. Správnými investicemi lze při využití síly větru a slunce vyrobit stejné množství energie, jaké by vyrobila přehrada v São Luiz do Tapajós.

Danicley Aguiar je pralesní kampaňér Greenpeace Brazílie.
Za překlad děkujeme Ondřeji Pazdírkovi.