Tento dopis jsme rozdávali v pátek 22. dubna na náměstíčku před budovou Anděl Park na pražském Andělu, kde sídlí společnost Johnson & Johnson. Bohužel její zaměstnanci se až na výjimky báli tiskovinu přijmout. Trochu poupravené znění dopisu proto přinášíme i v elektronické podobě.

:. Předání petice (c) Greenpeace - Majda Slámová

Drazí zaměstnanci Johnson & Johnson,

přijměte prosím upřímnou omluvu za komplikace, které způsobila naše snaha předat Vašemu vedení 12 tisíc podpisů českých spotřebitelů připojených pod celosvětovou výzvou Greenpeace určenou nejen Vaší společnosti, ale i dalším korporacím, které se zavázaly přestat používat palmový olej produkovaný na úkor pralesů v Indonésii. Celosvětově výzvu podepsalo už téměř 500 tisíc lidí.

Popravdě jsme nečekali, že předání podpisů 12 tisíc českých občanů, kteří si spolu s námi přejí, aby Vaše společnost plnila své vlastní sliby bude důvodem k takovým komplikacím.

Všem, kteří včera vyslyšeli doporučení a pracovali z domova, či těm, kteří skutečně odolali pokušení dívat se z oken, si dovolíme doporučit článek na našich stránkách, kde najdete jak fotografie z akce (raději nesdílejte kolegům, abyste nebyli nařčeni z porušení zákazu fotografování), tak i video-rozhovor se zmocněncem Vaší firmy, kterým se pro akt předání petice stal jakýsi správce budovy.

Zároveň se omlouváme všem, kteří kvůli zákazu opouštět budovu do 13:00 museli vybírat jídlo z již prořídlých poledních meníček, či dokonce museli vynechat teplý oběd úplně. Taktéž si velmi ceníme tipů, abychom podobnou akci příště udělali spíše v pátek a prodloužili tak Váš zasloužený víkendový odpočinek. Toto Vám však zaručit nemůžeme, pohráváme si totiž s myšlenkou, že příště již nebudeme Vaši firmu kontaktovat s předstihem. Přeci jen bychom chtěli znát stanovisko k podílu J&J na ničení deštných pralesů i od Vašich šéfů, nikoli uklízeček, údržbářů či členů ochranky.

Nakonec nám jen ještě dovolte pogratulovat Vám k tomu, že pracujete ve společnosti, která na Vaši bezpečnost dbá v takové míře, že je schopna přijmout opatření srovnatelná snad jen s náštěvou čínského prezidenta v ČR.

Nepřejeme si, aby Vám už samotné čtení tohoto omluvného dopisu přinášelo jakékoliv komplikace, a proto Vám doporučujeme po jeho přečtení raději vymazat historii Vašeho prohlížeče.

S pozdravem

Jan Freidinger a Kateřina Holubová
Greenpeace ČR