Rainbow Warrior poblíž pobřeží Queenslandu, 14.dubna 2013

Před třiceti lety odpálili agenti z Francie bomby na naší lodi Rainbow Warrior. Většina posádky se zázrakem zachránila, jeden fotograf se ale utopil.

Před třemi desítkami let bylo mnoho lidí připraveno opustit své rodiny, svá zaměstnání a své domovy, nasednout do malých loděk a plavit se napříč Tichým oceánem do oblasti, v níž se prováděly jaderné testy. A to vše s jediným cílem – zastavit jaderné výbuchy v Pacifiku už pouhou svou přítomností a svým svědectvím.

Francouzská vláda stojící za těmito testy věděla, že nemůže vyhrát proti silnému odporu veřejnosti a proti silné demonstraci síly obyčejných lidí. Proto udělala něco strašlivého. Na lodi Greenpeace, která měla vést flotilu k místu výbuchu jaderných náloží, odpálili francouzští agenti bombu. Ta loď se jmenovala Rainbow Warrior - Duhový bojovník - a zahynul přitom fotograf a člen posádky Fernando Pereira.

Fernando Pereira, fotograf Greenpeace

Francouzi měli pravdu, když si mysleli, že jejich tajná služba může potopit loď. Pletli se však v předpokladu, že tak zničí hnutí složené z milionů lidí. Jeden z našich příznivců to vyjádřil nejlépe: nemůžete potopit duhu.

Jaderné testy v Tichém oceánu jsou tak již dlouhou dobu minulostí, a to díky lidem, kteří se proti nim postavili nejen tenkrát, ale i v následujících letech. Ne všichni z nich nasedli do lodí. Někteří proti testům psali články, jiní pochodovali, další podepsali petici. Z některých se stali dobrovolníci, z jiných dárci, další zase vybídli své rodiny a přátele, aby se také přidali. Někteří změnili postoj ostatních jednoduše tím, že sami nahlas řekli, za čím stojí. Každý z nich přispěl ke konci jaderných testů v Tichém oceánu. A byli to lidé jako vy!

Potápějící se Rainbow Warrior, Nový Zéland

Existují malé i velké činy, které každý z nás může vykonat, abychom společně udělali ze světa bezpečnější, čistší, zdravější a lepší místo. Ale je potřeba, abychom nepřestávali a bojovali dál.

Svět pořád potřebuje, abyste začali jednat. A stále potřebuje i loď Rainbow Warrior. Což je důvod, proč třetí loď nesoucí toto jméno vede v těchto dnech kampaň za záchranu Velkého bariérového útesu. Posádka pracuje dnem i nocí na tom, aby ochránila nádherné prostředí, které ohrožuje uhelný průmysl i ničivé rybářské praktiky.