Kouř způsobený lesními požáry a ničením rašelinišť pokrývá okolo 80 % indonéského ostrova Sumatra. A zdá se, že vás kouř pronásleduje, ať už se snažíte uniknout jakkoliv daleko. Má žena a dcera právě teď měly být v našem domě v Pekanbaru v provincii Riau na východě Sumatry. Je tomu ale již více než měsíc od doby, co jsme se přestěhovali, nebo spíše utekli do domu mých rodičů na západní Sumatru. Tmavá mračna se ale nad mou hlavou vzápětí objevila znovu.

A Greenpeace investigator documents fires on recently cleared peatland in the PT Rokan Adiraya Plantation oil palm plantation near Sontang village in Rokan Hulu, Riau, Sumatra. 23 Jun, 2013

 

Během posledních týdnů byla většina Sumatry zahalena kouřem, který se objevil v důsledku lesních požárů na jižní Sumatře a ve středovýchodních a východních provinciích Riau a Jambi. Nyní je období sucha a velké společnosti čelí obvinění ze záměrného a ilegálního vypalování za účelem vyčištění půdy pro plantáže palmy olejné. Kromě toho i jednotliví drobní farmáři používají techniku posekat a vypálit (tzv. slash and burn), aby vytvořili prostor pro novou úrodu. To vše vyúsťuje v tlustou vrstvu dýmu, která zahaluje i vzdálený Singapur a Malajsii a kvůli které došlo k uzavření škol a letišť. Není potřeba říkat, že kvůli znečištění je vzduch nedýchatelný.

Můj přítel v Pekanbaru, který se se svou rodinou z Riau přestěhovat nemohl, nemá jinou možnost než se pokusit s nebezpečným znečištěním žít. Dalšímu příteli, kterému se nedávno narodil potomek, lékař doporučil, aby svou dceru bral pokud možná co nejčastěji ven na slunce, aby se tak u ní předešlo žloutence. Slunce ale bohužel nikdy nesvítí, protože smog v Pekanbaru zakryl oblohu.

Market vendors in Dumai wear masks to protect themselves from air pollution caused by the forest fires in Sumatra. 23 Jun, 2013

V posledních několika letech utratila indonéská vláda miliony dolarů za boj proti lesním požárům. Náš prezident Joko Widodo vyjádřil svou lítost a znepokojení nad probíhající situací. V listopadu loňského roku navštívil Sungai Tohor v Riau, jedné z provincií nejvíce zasažených požáry rašelinišť, a osobně přehradil jeden z mnoha kanálů, kterými se rašeliniště odvodňují pro vytvoření plantáží. Zrovna tento měsíc Widodo navštívil ohnisko problému na jižní Sumatře a zdůraznil, že situace je urgentní.

Indonesian President, Joko Widodo joins members of the Sungai Tohor community in damming a canal draining peatlands on Tebing Tinggi island. Indonesia’s carbon-rich peatlands are being destroyed by the pulp and oil palm plantation industries, laying foundations for forest fires that devastate the lives of millions of people in the region. 27 Nov, 2014

"Nařídil jsem náčelníkovi policie, aby velmi přísně zakročil proti společnostem, které se neřídí zákony, a dal jsem instrukce ministryni lesnictví, aby zrušila jejich licence, pokud se dopustí trestného činu,“ řekl Widodo.

Vypadá to však, že Jokowiho sliby jsou podobně mlhavé jako vzduch kolem nás. Před dvěma týdny Indonésie zveřejnila návrh opatření, která chce podniknout po roce 2020, tedy ve světle nadcházejícího klimatického summitu COP21. Ačkoliv by tento dokument měl popisovat řešení probíhající krize ubývání lesů, nejsou v něm uvedeny žádné závazky k nulovému odlesňování nebo ochraně a obnově rašelinišť. Jelikož je Indonésie jedním z deseti největších producentů skleníkových plynů na světě a co do ničení pralesů překonala Brazílii, je toto do očí bijící a zjevná chyba.

Je znepokojující otázkou, jak dlouho vláda hodlá čekat, než podnikne seriózní kroky k řešení této situace. Před pár dny mi má žena ukázala data svědčící o katastrofální kvalitě vzduchu v Pekanbaru. Naše životní prostředí již není pro život lidí vhodné. Již podruhé jsme byli donuceni zrušit naše plány na návrat do Pekanbaru.

An air quality monitoring sign in Pekanbaru, Riau, registering "extremely unhealthy" (Randy/Pekanbaru citizen)

Před smogem, který pokrývá velkou část Sumatry, prakticky není kam utéct. Nyní ale už nebudu čekat na smilování vlády ani na svědomí těch, kdo sobecky vypalují a ničí pralesy jen kvůli rozšiřování svých palmových monokultur. Místo toho se posílila má vůle bojovat - potom, co jsem pohlédl do očí mé tříleté dcery, mé ženy a především do budoucnosti dítěte, které nosí pod srdcem. Lidé na Sumatře potřebují dýchat čerstvý vzduch.

Pomozte nám zastavit odlesňování, staňte se Strážcem pralesů!

Zamzami je indonéský mediální expert v Greenpeace Jihovýchodní Asie.