Skončil čtvrtý ročník EKOvýzvy.  Wow, wow a ještě jednou wow. Letošní EKOvýzva byla velice úspěšná. Zapojilo se neuvěřitelných 3333 lidí, což je asi desetkrát víc než v předchozích ročnících. Možná je to tím, že jsem začali s přípravou s dostatečným předstihem Nebo se lidé konečně začali zamýšlet nad dopady jejich chování na přírodu.

Každý účastník si zvolil vlastní výzvu a celý duben se jí věnoval. Mnozí z nich o své výzvě také psali blogy na webu www.ekovyzva.cz. Celkem se na stránkách objevilo  504 blogů, fotek a videí. To je víc než 10 příspěvků denně! Pročtěte si je. Spoustu zajímavých postřehů a tipů, kterými se můžete inspirovat, naleznete nejen v samotných článcích, ale i v komentářích pod nimi.

Nejvíce účastníků a účastnic se letos rozhodlo omezit odpad, který produkují. Eliminovat jednorázové plasty a další zbytečné obaly se zavázal každý třetí člověk. Další oblíbenou výzvou byla výzva Bez palmového oleje a Omezení živočišné výroby.

Pro mě osobně byla ovšem nejzajímavější výzva Snížení vodní stopy. Hlavně proto, že v sobě skrývá víc, než název prozrazuje. Po hlubším zamyšlení přijdete na to, že nejde jen o šetření doma v koupelně, ale týká se to i jídla, pití a oblečení.

Na Den Země proběhla v Kasárnách Karlín debata s vyzyvateli a následně promítání filmu A Plastic Ocean. Sál se zaplnil během pár minut stovkami lidí, kteří si přišli poslechnout, jak to šlo našim vyzyvatelům a vyzyvatelkám.

Jak si letošní ročník užil vyzyvatel Ruda?

:. Ruda Kalaš během akce Ukliďme Česko. (c) Greenpeace 

Každá výzva měla svoji tvář, někoho, kdo se stal ambasadorem  výzvy. Někdo poprvé a někdo už několikrát v řadě. Už počtvrté se zapojil Ruda Kalaš a my jsme se ho zeptali na pár otázek:.

Zapojil  ses do všech ročníků jako vyzyvatel. Co tě k tomu vedlo?
Zapojil jsem se do všech čtyř ročníků. Jako aktivní dobrovolník brněnské lokální skupiny jsem nemohl při výzvě chybět, když ji vymyslela a propagovala brněnská lokálka. Navíc to byla pro mne šance se v tomto směru praktické ekologie posunout. V neposlední řadě jako sportovec mám rád výzvy.

Jaké výzvy sis vybral v minulosti a dodržuješ je v nějaké míře dál?
Nejprve jsem měl výzvu bez auta, potom bez palmového oleje, třetí rok veganství a tento bez obalových a jednorázových plastů. Všechny výzvy do značné míry dodržuji dál. Snažím se jet autem jen když to na kole nejde. Jezdím do práce na kole i v zimě a mrazech, což jsem dřív nedělal. Tuto zimu jsem vynechal jen dva týdny kvůli nemoci. Výzva bez palmového oleje se už stala nedílnou součástí mého života, už to nikde ani nezmiňuji. No a veganství se mi hodilo při výzvě bez obalových plastů. Domů už si maso nekoupím. Z poslední výzvy mi zbyl skvělý dřevěný kartáček, recyklovatelná žínka, ekologické čistící prostředky, objevil jsem bezobalové obchody atd. Takže výzva opět měla smysl a posunula mne v každodenním životě zase dál směrem k ekologické udržitelnosti.

Hodláš se zapojit i příští rok? A  už víš, na co by ses chtěl zaměřit příště?
Výzvy mne baví a hodlám se zapojit i příští rok. Ve dvou výzvách: bez palmového oleje a bez obalových a jednorázových plastů jsem přímo reagoval na právě probíhající kampaň Greenpeace a chtěl ji propagovat. Zajímavé je, že v obou případech to byly ten rok nejsledovanější výzvy, které následovalo nejvíc přispěvatelů z řad veřejnosti. Greenpeace má prostě čich na to, co zrovna lidi zajímá. Uvidíme, jaké kampaně budou hýbat světem příští rok.