Posluchači na panelu o zelené ekonomice v době škrtů

Dostal jsem jako představitel Greenpeace pozvánku na prestižní konferenci Fórum 2000, které si velice vážím. Člověk se setká se zajímavými lidmi, mimo jiné s velvyslanci různých zemí, bývalými ministry životního prostředí či nositeli Nobelových cen.

Hlavní téma „Demokracie a právní stát“ skýtalo zajímavý program. Kromě zahajovacího ceremoniálu a následných prezentací na téma demokracie a právo v 21. století jsem navštívil další tři diskuzní fóra o životním prostředí: mezinárodní reakce na změnu klimatu, právo a životní prostředí a zelenější ekonomika v době škrtů.

Panel o mezinárodní reakci na změnu klimatu čítal mimo jiných i tři bývalé ministry životního prostředí: Martina Bursíka, Jana Dusíka a Bedřicha Moldana. Diskutovalo se o tématu obnovitelných zdrojů jako potřebného nástroje ke snižování emisí CO2.

Využil jsem přítomnosti dánského panelisty, pana Karstena Duera ze skupiny Velux a zeptal se, jak se dívá na programové prohlášení čerstvě nové dánské vlády, která se zavázala k cíli 100 % obnovitelných zdrojů v roce 2050. Jsou přesvědčeni o tom, že je to krok správným směrem.

Panel o zelené ekonomice v době škrtů - zleva Ondřej Liška, Jan Macháček, Cem Özdemir a Randall K. Filer

Nejzajímavější a také nejkontroverznější byl panel o zelené ekonomice v době škrtů. Na jedné straně lídři stran zelených - Cem Özdemir z Německa a předseda české Strany zelených Ondřej Liška, na druhé straně Randall K. Filer, profesor ekonomie z nadace CERGE-CI reprezentující protichůdný názor.

Kromě velice působivé prezentace p. Özdemira, která mi potvrdila, že na výstupu z jádra je shoda celé vlády, opozice a široké veřejnosti, a že Němci nejsou blázni a snílci, ale mají věci pod kontrolou, mi utkvěl jeden dotaz studenta z Univerzity Karlovy.

Ten panu Filerovi v reakci na jeho vystoupení položil otázku: pokud bychom si představili, že klimatické změny tady existují, jsou spojeny s extrémním počasím - jak by volná ruka trhu zabránila povodním v Bangladéši s nedozírnými následky?

Odpovědět byla, že bohužel nikoliv. A pak že nás volná ruka trhu spasí.

I když nejsem žádný velký příznivec trávení času na konferencích, příští rok se na Forum 2000 zase těším.

Foto: Angela Rogner