Moji kolegové a přátelé v Brazílii strávili dva měsíce umísťováním GPS sledovacích zařízení na nelegální těžaře dřeva v Amazonii. Je to nebezpečné, ale pomáhá nám to odhalovat jejich zločiny a ukazovat je světu.

 Aktivisté Greenpeace žili mezi těžaři poblíž města Santarém, kde monitorovali jejich aktivity v centru dřevařského průmyslu v Amazonii. Dřevo z pil v této oblasti je exportováno do celého světa.

Nelegální těžbu dřeva může být těžké odhalit. Kácení se odehrává hluboko v pralese mimo zrak zbytku světa. Ale to se teď mění. Díky tajnému sledování pomocí GPS technologií a satelitních snímků můžeme zjistit, co mají těžaři za lubem – a říct o tom světu.

Zpráva o nelegální těžbě v Amazonii (v anglickém jazyce) zde

 

Během dne jezdily těžařské kamiony hluboko do veřejného lesa – území vlastněného vládou, k jehož těžbě nebyla udělena žádná povolení. Vyfotografovali jsme je zaparkované na mýtině obklopené vykáceným dřevem.

Jakmile nastala tma, kamiony jely zpět na pily do města Santarém.

Dřevo po cestách převážejí pouze v noci, aby se tak vyhnuly policii. Na jedné slepé cestě (dálnici PA-370) jsme napočítali v průměru 80 náklaďáků naložených dřevem každou noc. Všechny směřovaly do Santarému. 

Řekli jsme si, že by mělo existovat rozumné vysvětlení toho, proč těžaři pendlují sem a tam mezi nelegálními těžařskými tábory a pilami a proč tak činí v noci. Proto jsme zkontrolovali vládní záznamy, abychom zjistili, odkud podle oněch pil dřevo pochází. Poté jsme použili satelitní analýzu, pomocí které jsme chtěli tyto pozemky ověřit a dozvědět se, jak rozsáhlá těžba na nich probíhá.

Nezjistili jsme toho mnoho. Ve skutečnosti jsme na třech z pěti lokalit nenašli žádnou známku jakékoliv těžby.

Toto je běžný trik, který pily používají k „praní“ nelegálního dřeva. Vytvářejí falešné těžební lokality, aby dostaly dokumenty použitelné k přesvědčení zámořských kupců, že je dřevo legální. Je to dobře známý podvod, který jsme dokonce dříve během tohoto roku zdokumentovali ve zprávě.

Ačkoliv tento příběh začíná v Brazílii, často končí v Evropě, Číně nebo v USA. Společnosti po celém světě nakupují dřevo z těchto dřevozpracujících závodů. A to i přesto, že evropské i americké zákony obchod s ilegálním dřevem zakazují.

S vylepšováním a zlevňováním technologií a satelitů budou ale nelegální těžaři dřeva stále častěji odhalováni. A stejně tak i jejich zákazníci.

Společnosti obchodující s dřevem z Amazonie skutečně velice riskují. Některé nejspíš porušují zákony.

Dokud brazilská vláda nebude mít dřevařský průmysl v Amazonii pod kontrolou, kupci musejí za nakupované dřevo převzít zodpovědnost - což znamená ujistit se, že bylo získáno legálně a udržitelně. V opačném případě musejí přestat nakupovat dřevo pocházející z vysoce rizikových regionů, jako je Amazonie.

Klikněte zde pro zobrazení interaktivní mapy na amazoncrisis.org

 

Autor blogu: Richard George,  pralesní kampaniér v Greenpeace UK