Před dvěma lety jsme odstartovali vyšetřování toho, co se odehrává v dřevařském průmyslu v brazilské Amazonii a dnes jsme zveřejnili naše zjištění: trh se dřevem je plný nelegálnosti a loupeživá těžba ničí Amazonii kousek po kousku. Namísto k ochraně pralesa jsou úřední kontroly a bilance využívány k „praní“ ilegálního dřeva, aby mohlo být prodáváno v Brazílii i po celém světě, jako kdyby bylo legální.

Těžba dřeva v Amazonii

Dvě třetiny brazilského amazonského dřeva směřují do USA a do Evropy a lze ho najít v obchodech jako Lumber Liquidators v USA, J. Pinto Leitão a Tradelink v Evropě a v mnoha dalších.  Objevuje se také v nejrůznějších projektech, jako je Brooklynský most v USA, Světové obchodní centrum v Ženevě nebo Národní knihovna v Paříži. I přesto, že v legislativě USA a EU je dovoz ilegálního dřeva zakázán.

Po návštěvě kritické oblasti v brazilském státě Pará bylo jasně patrné, že současný systém kontrol těžby dřeva má spoustu vad a je snadno manipulovatelný. Z Pará je vyvážen největší objem dřeva v brazilské Amazonii a 78 % plochy vykácené v této oblasti je podle odhadů nelegálních. Sem jsme zaměřili svou pozornost. Sledovali jsme proces vedoucí od stromu k desce stolu a prověřili jsme úřední dokumenty potřebné pro každý z kroků. Zjistili jsme, že společnosti jednají nelegálně v mnoha směrech, včetně nadhodnocování počtu cenných druhů v lesích, falšování informací pro dokumenty o procesu zpracování dřeva od vytěžení až po konečný výrobek, a žádostí o povolení k těžbě na plochách již vytěžených – vše za účelem prodeje dřeva neznámého původu prostřednictvím úředních dokumentů.   

Těžba dřeva v Amazonii

Greenpeace volá po akci. Společnosti musí neprodleně označit brazilské amazonské dřevo za vysoce rizikové a nenakupovat jej v případě, že nebudou podniknuty dodatečné důvěryhodné kroky k zajištění jeho legálního původu. Dále musí brazilská vláda učinit urgentní kroky k reformaci brazilského dřevařského managementu a kontrolního systému a prověřit všechna povolení udělená od roku 2006. Můžete pomoci. Prosíme, staňte se ochránci pralesů, abychom mohli společně chránit Amazonii a její na pralese závislé obyvatele.

Tica Minami je koordinátor komunikace v amazonské kampani v Greenpeace Brazílie.