Okolo 400 000 e-mailů zaslaných vedení Procter & Gamble.

Globální den akcí - Strážci pralesů

Tisíce telefonátů do kanceláří P & G po celém světě.

Volání P&G - Globální den akcí

Tucty protestů po celé planetě.

Protesty - Strážci pralesů

7 300 sumaterských orangutanů v ohrožení ztráty domova.

Orangutani v Národním parku

Riziko, že posledních asi 400 tygrů zůstane bez domova.

Tygr sumaterský

620 000 hektarů pralesa potenciálně zničeno každý rok.

Plantáže palmy olejné

Tato čísla dobře shrnují obrovské úsilí vyvinuté tisíci lidí po celém světě, kteří po Procter & Gamble (P & G) vyžadovali přetnutí pojítka mezi jeho výrobky a destrukcí pralesů, a stejně tak i důvody, proč by tak tato společnost měla učinit.

A dnes se to stalo! P & G se konečně rozhodl změnit svoje jednání a vyčistit svůj dodavatelský řetězec od špinavého palmového oleje.

Politika nulového odlesňování společnosti P & G slibuje odstranění destrukce pralesů z jejího dodavatelského řetězce ujištěním, že jeho dodavatelé nebudou přeměňovat rašeliniště v plantáže, budou respektovat práva domorodých komunit a chránit oblasti hodnotné díky velkému množství skladovaného uhlíku a vysoké biodiverzitě. Může to znít komplikovaně, ale je to skutečně mnohem lepší závazek než jejich předchozí spoléhání se na certifikační schéma (tj. RSPO), které je v zamezování destrukce pralesů prokazatelně neefektivní. 

Jedná se o významný posun, po kterém jste volali Vy a spousta spotřebitelů, kteří nechtějí přinášet kácení pralesů do svých domů či sprch jako tento mladík.

Akce Strážců pralesů v Padangu

Téměř 400 000 lidí po celém světě vyžadovalo po společnosti změnu jejích způsobů, kdy proběhly tucty protestů, mj. i v sídle společnosti P & G v Cincinnati ve státě Ohio, USA, což byla poklidná akce, která upoutala mezinárodní pozornost.

Akce u sídla P&G v Ohiu

Skvělá zpráva je to, že všechen tento povyk získal pozornost mnoha dalších společností! Nyní se Procter & Gamble připojuje ke skupině obchodníků a spotřebitelů palmového oleje - Nestle, L’Oreal, Colgate-Palmolive, Unilever, Mars, Kellogg, Safeway, Delhaize, Ferrero, GAR a Wilmar – zavazujících se k nulovému odlesňování. Jedná se o nezpochybnitelnou změnu v srdci celosvětového palmového průmyslu, vyprovokovanou tlakem veřejnosti a touhou ukončit destrukci pralesů.   

Závazky firem

Samozřejmě že ačkoliv je tato zpráva velice povzbudivá, stále je před námi spousta práce. Nová politika P & G si stanovila jako časový závazek rok 2020, do kterého musí být 100 % dodavatelů palmového oleje pro P & G přátelských k pralesům. Poslední tygři sumaterští, kteří na světě doposud přežívají, však nemohou čekat dalších 6 let, protože jim nezodpovědné společnosti stále šlapou na paty.

Greenpeace bude Procter & Gamble a jeho dodavatele pečlivě sledovat a tlačit na okamžitou akci proti dodavatelským společnostem jako Musim Mas a KLK, které jsou nadále zapojené do kácení pralesů a ničení rašelinišť. Jelikož je organizace Greenpeace nezávislá a má kanceláře po celém světě – včetně Indonésie – je to něco, na co jsme dobře vybaveni a do čeho jsme připraveni jít.

Zapojením se do akce s Greenpeace pomáháte měnit průmysl palmového oleje. Společně můžeme pokračovat v rozvíjení tohoto pokroku až do doby, než se celý průmysl posune směrem k zodpovědně čerpanému palmovému oleji. Moc lidí a tlak veřejnosti jsou ty nejlepší nástroje k tomu, aby se tato vize stala skutečností.

Ale nyní s námi oslavujte!

Dokázali jste to!

A čeká nás toho ještě více! Podívejte se na naši Tygří výzvu. Kdo podle Vás bude další? 

Děkujeme Vám!

Areeba Hamid je pralesní kampaniér v Greenpeace International.