Téměř šest stovek lidí po celé republice se minulý čtvrtek spojilo a veřejně se postavilo za domovy tisíců lidí, které chrání limity těžby. Greenpeace, které se této problematice věnuje dlouhodobě, nesmělo chybět. Naše dobrovolnice, Zdeňka Soukupová vzpomíná, jak se protestovalo v Brně.

Naše lokální skupina Greenpeace se ve čtvrtek připojila k demonstraci “Limity jsme my” v Brně na Moravském náměstí. V 18 hodin jsme se sešli s ostatními účastníky, zapálili svíčky za zbourané obce, přečetl se text výzvy „Limity těžby jsme my - Jiřetín nedáme!“ a přidali jsme i úryvek z knihy „Libkovice: Zdař bůh”.

 

Počasí nám moc nepřálo a účastníci se začali pomalu rozcházet. Bohužel i ti, kteří se přihlásili, že se budou s námi střídat v bdění. Teplý čaj pomalu dochází a po palačinkách zbyl jen prázdný talíř. Na základě této nepřízně vznikla debata, zda akci ukončit dříve, nebo naopak proč zůstat do 23:55 jak bylo původně v plánu. Nakonec jsme se rozhodli zůstat až do konce.

 

Rozvěsili jsme transparenty, abychom je nemuseli celou dobu držet a utvořili debatní kroužek. Budíme zvědavost u procházejících lidí, zůstávají s námi a tak nám čas rychle ubíhá. Stihli jsme se lépe poznat s jinými účastníky, ať už pocházeli z různých organizací, nebo náhodou procházeli okolo.. V kavárně za rohem nám uvařili čaj, abychom neumrzli, a když už jsme necítili nohy schovali jsme se do závětří. 

Čas utíká a lidi odcházejí a přicházejí. Po jedenácté hodině zůstáváme na místě v 6 lidech. Já a Medard (který byl rozhodnutý zůstat se mnou od začátku do konce) a organizátoři. Blížil se čas konce a nás začíná hřát pocit toho, že jsme to zvládli. Pár minut do konce jsme osiřeli a zůstali jen ve třech.  Střídavě koukáme na hodinky snad každé půl minuty.

 

Je 23:55 podívám se na ostatní a vidím stejnou jiskru v oku. Naplní mě pocit radosti po 6 hodinách strávených v zimě. Ne proto, že je konec, ale protože mám najednou pocit, že tam můžu stát dál, hodiny, dny, měsíce ….

Jsem připravená, spolu se stovkami lidí po celé České republice, bránit limity těžby.

 

 Fotky: Majda Slámová