Jsem Khalia a pracuji s ruskou pobočkou Greenpeace přes tři roky.

Mám ráda oblast Velkého severského lesa pro jeho divokou krásu, inspiraci, kterou nabízí všem, kdo ji hledají, a jeho nezaměnitelnou roli v našich životech. Jednoduše řečeno prostě není možné žít bez nedotčených lesů, protože nám pomáhají zmírňovat globální oteplování a poskytují domov milionům různých druhů rostlin a živočichů, od prostých mechů po obrovské medvědy.

Zní to jako ráj, že?

Prales v oblasti Archangelsku, Rusko, 8.11, 2016. © Greenpeace
Prales v oblasti Archangelsku, Rusko, 8.11, 2016. © Greenpeace

Ale nejsem pouze ochránce přírody, jsem i spotřebitel. Spotřebitel, který zohledňuje dopad na přírodu. A mám pochybnosti o produktech, které denně používám. Moji kolegové z Greenpeace vyšetřovali ruské společnosti, včetně Pomor Timber, Arkhangelsk Pulp and Paper Mill, a Titan Group. Tyto společnosti právě teď ničí jeden z posledních nedotčených porostů v Dvinském pralese.

Ničení pralesa v Archangelské oblasti, Rusko, 8. 11., 2016. © Greenpeace
Ničení pralesa v Archangelské oblasti, Rusko, 8. 11., 2016. © Greenpeace

Je to neuvěřitelné místo, kterého se lidská ruka tisíce let nedotkla. Jde o domov ohroženého soba karelského, labutě zpěvné, (která patří do červené knihy Archangelské oblasti), hnědého medvěda, rosomáka a mnoha dalších druhů. Místní samospráva plánovala udělat z Dvinského pralesa přírodní rezervaci již v roce 2011, ale z nejasných důvodů se tak nestalo a Dvinský prales zůstává nechráněn.

Dvinskému pralesu ale dochází čas. Do doby, než návrhu na vytvoření chráněné oblasti vyprší platnost, zbývá méně než jeden rok. A dřevařské společnosti plánují rozšířit své těžební operace až do srdce Dvinského pralesa. A ten může do deseti let úplně zmizet. Do deseti let!

Průmyslová těžba v Archangelské oblasti, 13. 11. 2016. © Igor Podgorny / Greenpeace
Průmyslová těžba v Archangelské oblasti, 13. 11. 2016. © Igor Podgorny / Greenpeace

Tyto společnosti zásobují dřevem některé z nejznámějších značek na světě. Značky, jejichž produkty kupujeme. Jsou to mimo jiné Nestlé, PepsiCo, McDonald’s či SCA (intimní hygiena a papírenské výrobky pod značkami Libresse a Libero). Nedávno jsem si šla po práci koupit do samoobsluhy jídlo, toaletní papír a pár dalších věcí. A celý obchod byl plný produktů, kterým jsem nemohla věřit. Až příště půjdete nakupovat, možná se vám stane totéž.

Bohužel už nevím, které produkty jsou vyrobeny ze stromů Dvinského pralesa. Lesa, který miluji.

Jako spotřebitel nechci být součástí problému. Chtějí totéž i společnosti, které vyrábí produkty, jež kupuji? Ano? Přinejmenším chtějí, abychom věřili, že ano.

Greenpeace vyzývá tyto společnosti, aby se přidaly ke snahám o záchranu Dvinského pralesa a dalších důležitých částí Velkého severského lesa. Pro zajištění budoucnosti naší planety, musí dodavatelé vzdát neudržitelných způsobů výroby, než bude tento úžasný a životně důležitý ekosystém navždy ztracen.

Podepište petici za záchranu Velkého severského lesa.

Khalimat Tekeeva je tiskovou mluvčí Greenpeace Rusko. Za překlad děkujeme dobrovolníkovi Štěpánu Richterovi