Pokud jste náhodou ještě neviděli pozoruhodnou pražskou výstavu o zbouraných severočeských kostelech, máte tento víkend poslední příležitost. 

Přiznám se, že jsem do Karolína vyrážel se smíšenými pocity – lehce surrealistický plakát, na kterém sype důlní zakladač tuny hlušiny do věže zdemolovaného kostela, jsem totiž považoval za jasnou a poněkud dryáčnickou fotomontáž. „Mají to zapotřebí?“ říkal jsem si. „Vždyť existují přece spousty jiných, skutečných obrazů absurdní devastace, která severočeskou krajinu postihla“. Ehm, ehm. Ta fotka, jak na místě uvidíte, je pravá.

Autoři nesledují pouze příběhy desítek zničených chrámů i venkovských kostelíků: Dokumentují zároveň odpovědnost konkrétních úředníků, kteří o jejich zbourání rozhodli, ale i odvahu těch, kteří se mu snažili (obvykle marně) zabránit. To vše celkem suchými, nepatetickými texty, především však velkoformátovými fotografiemi, z nichž většina by snesla vystavení i bez jakéhokoliv komentáře.

Kromě sakrálních staveb obětovaných těžbě uhlí sleduje výstava i osudy těch, které padly kvůli přehradám, vojenským prostorům či bez zjevného důvodu (tedy kromě nenávisti okresních a krajských aparátčíků).

Na model secesního „Zeleného“ kostela v Trnovanech, fotky zničeného, ale přesto působivého kruhového interiéru poutního chrámu Nejsvětější trojice ve Vernéřovicích či záběry demolic kostelů v Mostě jen tak nezapomenu. Myslím, že tahle výstava zaujme a zasáhne každého, kdo je jen trochu citlivý ke světu kolem, a to bez ohledu na vyznání (sám jsem agnostik).

Vstup je zdarma, sál příjemně vytopen. Pokud budete líní číst si obsáhlé doprovodné texty, můžete si za symbolických 30 korun koupit katalog s jejich kompletním zněním (samozřejmě včetně fotografií, k nimž se vážou).

Neváhejte. Čas máte do neděle.

Zničené kostely severních Čech 1945–1989
 

AKTUALIZOVÁNO - pokračování výstavy v roce 2012:

Chomutov - 15.2.-14.4.
Ústí nad Labem - 1.-27.3.
Most - duben
Nebílovy - květen
Plasy - červen
Litoměřice - 20.6.-27.7.
Krásný Dvůr - červenec
Teplice - srpen
Benešov n/Ploučnicí - srpen
Rumburk a Duchcov - září
Jezeří - říjen
Ostrava - listopad

9.-12.2011 – 5.2.2012
Úterý–neděle 10:30–18:00
Galerie Klementinum, Výstavní sál Národní knihovna České republiky, Klementinum 190, Praha 1 

Výstava