Ještě předtím, než se vrhnu do práce, snídám se zbytkem posádky. Jako vegan mám na výběr z mnoha jídel - lodní kuchyně dělá opravdu skvělou práci.

V osm hodin nastal čas poklidit: díky tomu jsou všechny uličky, koupelny i toalety udržovány v čistotě.

Připojuje se každý nezávisle na pozici. Náhle cítím pohyb - je jemný, stěží rozeznatelný zvuk motorů. Naše cesta začala.

Greenpeace ship Arctic Sunrise leaves the harbour of Tromsø headed for the oil fields off the Norwegian coast.

Opustili jsme přístav Tromsø a míříme k ropný nalezištím poblíž norského pobřeží.

Večer hovořím s britským inženýrem Iainem. Bavíme se o politice a literatuře - ale vlastně se neustále vracíme k šokujícím věcem, které jsou zde v Severním ledovém oceánu na denním pořádku.

Iain strávil na moři léta, a v arktických vodách byl již několikrát. Nicméně i jeho oči se rozzáří, když hovoříme o tom, co je před námi.

Arctic Sunrise

Naší první destinací bude ropná plošina Transocean Spitsbergen. Rakouská energetická společnosti OMV zde od ledna provádí průzkumné vrty. Hledání ropy v Arktidě je už tak nebezpečné.

Pátrat po ní uprostřed arktické zimy je nezodpovědné a nesmyslné. Dny během této části roku jsou krátké, trvají čtyři až šest hodin. Jen 180 kilometrů odsud je vzácná přírodní rezervace Bear Island.

Během cesty jsme spatřili velryby poblíž lodi. Ve večerních hodinách plujeme kolem pole větrných turbín, které jsou téměř tak bílé jako sníh za nimi. Nečekal jsem, že je uvidím tak daleko na sever.

Velkou záhadou je však pro mě těžba ropy. Jen stěží rozumím tmu, proč by někdo riskoval tak jedinečnou biosféru jen kvůli hledání nových zdrojů paliva, které už nemá budoucnost.

Čarokrásná podívaná

Po dlouhou dobu se plavíme podél fjordů, které se znenadání zvedají z moře. Jakmile se setmí, užívám si horkého čaje v podpalubí, když je náhle všude živo.

"Polární záře!", křičí člen posádky, zatímco se kolem mě proplétá další. Rychle vyrážím na palubu. Přírodou, která rozvíjí své představení na jasné noční obloze, jsem ihned uchvácen. Bere mi to dech. Stojím ještě dlouhé minuty a nevěřícně hledím do prázdna.

Zástupci OMV se snažili ukrýt své rizikové operace pod rouškou arktické tmy, ale Sunrise je na cestě. Přidejte se k nám a zachraňme společně Arktidu

Stefan Kerschbaumer pracuje pro pobočku Greenpeace ve střední a východní Evropě.