V zimě mi zavolal kolega s prosbou o pomoc malé komunitě z maďarského venkova, která se nachází daleko od rušné Budapešti. Tato luteránská organizace zrovna spustila projekt, který v Maďarsku poskytuje zaměstnání postiženým lidem s omezenými možnostmi zaměstnání. A my jsme se rozhodli připojit.

 

:. Protest proti novým zákonům omezujícím akademickou obec a nevládní organizace.

Společně s maďarskou pobočkou Greenpeace teď skupina nadšenců připravuje vznik ekologické zahrady a začíná propojovat a budovat síť biofarmářů z celé země. Příznivci Greenpeace nám poskytnou rostliny a materiál potřebný k tomu, aby se zahradě dařilo. Zanedlouho zde bude více než sto lidí se zdravotním postižením, kteří budou v tomto centru pracovat, pěstovat biopotraviny a šířit dál informace o udržitelném zemědělství.

Tohle je Maďarsko, které mám ráda a na které jsem hrdá – ambiciózní a se snahou všechny začlenit. Přála bych si, aby děti mohly vyrůstat ve společnosti, která má odvahu jednat a nahlas říct, v co věří. To je to, o co usiluji. Každý den velké i malé organizace pracují na tom, aby Maďarsko udělaly bezpečnějším, čistějším a ekonomicky silnějším. Tohle vše je ale v ohrožení, pokud současná vláda bude prosazovat pouze své plány.

:. 70 000 lidí pochoduje v Budapešti, hlavním městě Maďarska.

Parlamentem právě prošel nový zákon, který hrozí tím, že poškodí, zastraší a oslabí nevládní organizace a jejich schopnost zastávat se našich práv, ale i vzduchu, vody, jídla a přírody, na kterou spoléháme. Tento zákon označuje jakoukoliv organizaci, která působí mezinárodně a přijímá určité množství financí za zahraničí, jako potencionálního nepřítele, který by mohl být spojen s praním peněz nebo terorismem.

Tento pokus stigmatizovat nevládní organizace je také spojený s další, zcela zbytečnou administrativní zátěží, protože příjmy nevládních organizací a jejich zdroje jsou už teď plně transparentní. Tento zákon však může umlčet stovky spolehlivých organizací a podvést stovky tisíc lidí, pro které tyto organizace fungují a jejichž práva chrání.

:. Protestující v Budapešti.

Pokud jste příznivci Greenpeace, víte, že se snažíme konfrontovat vlády či korporace, když ohrožují náš vzduch, vodu či půdu. Mluvit o věcech, na kterých záleží, je součástí života ve svobodné společnosti. S ochranou životního prostředí a zranitelných lidí pomáháme komunitám, s nimiž spolupracujeme v různých částech světa. Je to také důvod, proč nás finančně podporují miliony lidí. Maďarská vláda však dává signál, že chce oslabit podobné organizace, které se podílejí na blahobytu lidí a celé planety.

:. Katalin Rodics z Greenpeace oslovuje dav desítek tisíc lidí

Přes 70 tisíc lidí se o víkendu schází před budovou maďarského parlamentu, aby bránilo naše právo svobodně mluvit a myslet a aby podpořilo naše komunity před hrozbami a zastrašováním. My jsme matky a otcové, sestry a bratři, studenti, učitelé a aktivisté – jsme tu všichni, každý se svým příběhem.

:. Budapešť, Maďarsko

Mám za úkol promluvit k lidem a díky tomu cítím pokoru a nesmírné odhodlání. My nikdy neustoupíme a budeme i nadále bránit naše univerzity, neziskové organizace a svobodnou společnost.  Společně se zastáváme zelenějšího a mírumilovnějšího světa. A lidé po celém světě jsou v tom s námi.

Katalin Rodics  se věnuje udržitelnému zemědělství v Greenpeace Maďarsko. Je trojnásobnou matkou a pět vnoučat a více než 40 let pomáhá udržovat planetu čistou a zdravou, aby zde mohly děti vyrůstat v bezpečí.