Společnosti IOI se v posledních dvou týdnech dostává velké pozornosti, určitě však ne v takovém smyslu, jak by si asi přála. Tato přední palmoolejná společnost se však s globální vlnou kritiky vypořádává svérázným způsobem.

29958666205_604ede4b70_o (1).jpg

Minulé úterý aktivisté Greenpeace spolu se dvěma Indonésany, kteří zažívají lesní požáry v Indonésii na vlastní kůži, zablokovali rafinérii IOI v Rotterdamu. Cílem této akce bylo přesvědčit společnost IOI, aby se konečně chopila zodpovědnosti a místo ničení pralesů je konečně začala chránit. Jelikož IOI patří mezi největší dodavatele palmového oleje do Evropy a USA, znamená to tedy, že „špinavý“ palmový olej, který v Indonésii devastuje pralesy a rašeliniště spolu s tamními vzácnými živočišnými a rostlinnými druhy i místními komunitami, se prostřednictvím IOI dostává do našich obchodů a domácností.

Nejprve v přístavu zakotvila loď Greenpeace Esperanza, která společně s aktivisty na kajacích nesla transparenty s jasným vzkazem pro IOI. Poté se aktivisté připoutali ke kmenu stromu, kterým zahradili vstup do areálu rafinerie, a u vchodu umístili dokument obsahující závazek k udržitelnému dodavatelskému řetězci palmového oleje, pod který se mohla společnost podepsat – do té doby byli aktivisté odhodláni v blokádě pokračovat. IOI však závazek podepsat odmítlo a místo toho na aktivisty poslalo policisty a muže s motorovými pilami, kteří blokádu odstranili. Motorové pily? Skutečně? Jaká ironie, IOI!

I když je třetím největším obchodníkem s palmovým olejem na světě, IOI vždy spoléhalo na svou praktickou anonymitu, díky níž mu až donedávna mohlo vše procházet. Ale nyní se už neschová.

Akce totiž sledovaly miliony lidí – a to téměř v přímém přenosu. Celosvětová petice proti chování společnosti IOI získala přes 300 000 podpisů, v ČR pak asi 8 tisíc z nich, a IOI ten den pocítilo velký tlak i na sociálních sítích.

A společnost IOI den po akci odpověděla - ve své oficiální reakci však neslíbila, že ukončí smlouvy s dodavateli nezodpovědného palmového oleje odhalenými během vyšetřování Greenpeace, pouze v ní volá po dalších společných diskuzích průmyslu a přesouvá vinu na někoho jiného. A aby IOI uteklo kritice, smazalo si svůj facebookový účet! Jaké elegantní řešení problému, že?

Když se navíc před pár dny vydali naši asijští dobrovolníci spolu s malajsijskými environmentálními skupinami před sídlo IOI u Kuala Lumpur, aby petici s 300 000 podpisů vedení firmy předali, zaměstnanci před nimi zamkli dveře a odmítali je vpustit dovnitř. Další poměrně výmluvné gesto, které ukazuje, co si IOI myslí o ochraně životního prostředí.nexus 3.jpg

Naše práce proto nekončí, budeme sbírat ještě více podpisů naší petice a nadále budeme usilovat o to, aby se IOI jednou provždy napravilo a stalo se zodpovědným producentem palmového oleje a obchodníkem, který půjde tomuto průmyslu příkladem! Bude stačit půl milionu podpisů, aby IOI konečně začalo naslouchat a spolupracovat? Připojíte se opět k nám? Podepište petici a sdílejte!

Kateřina Holubová je koordinátorkou globálních kampaní Greenpeace ČR.