Je to už rok od doby, co APRIL oznámil svůj nejnovější plán „Udržitelného lesního hospodaření“. Tato společnost produkující celulózu a papír chtěla po svých kriticích, aby uvěřili, že to s ochranou indonéských pralesů a rašelinišť myslí vážně. 

My jsme byli velice skeptičtí. Není to poprvé, co APRIL učinil takovéto velké sliby. V roce 2004 se zavázal, že s přeměňováním pralesů na celulózu skoncuje do roku 2009. Není asi třeba říkat, že svůj slib společnost nedodržela – stejně tak jako nedodržela žádný z jejích od té doby učiněných slibů.

APRIL tvrdí, že má „probíhající závazek k ochraně a udržitelnému přístupu k rozvoji krajiny.“ Přitom ale hodlá pokračovat v kácení pralesů až do roku 2020. Odmítá také skoncovat s odvodňováním rašelinišť – a to i přesto, že to poškozuje klima a vede k lesním požárům a záplavám.

Za poslední rok naši výzkumníci sledovali operace APRILu na ostrově Padang u pobřeží Sumatry. Fotografie, které pořídili, ukazují, co má APRIL skutečně na mysli, když mluví o „udržitelném lesním hospodaření“.

Březen 2014: dva měsíce poté, co APRIL oznámil svou novou politiku, jsme společnost přistihli, jak kácí prales a kope odvodňovací kanál na hlubokém rašeliništi.

 

 

Květen 2014: APRIL v kácení pokračuje. Jsou ničeny stovky hektarů pralesa a krajina je roztříštěna odvodňovacími kanály.

 

Listopad 2014: APRIL již pokácel téměř celý prales. Tisíce hektarů přírodního lesa bylo zničeno, nahrazeno nedozírným mořem pařezů a hromad vytěžených kmenů, jejichž osudem je semletí na celulózu.

 

 

 

 

 

Tyto fotografie – a destrukce, kterou zobrazují – odhalují lež skrývající se za tvrzeními o pokroku APRILu. Jsou drsnou připomínkou skutečného cíle této společnosti: vykácet pro svůj zisk co možná nejvíce indonéských pralesů dřív, než bude přinucena s tím přestat.

Poté, co jeho větší konkurent Asia Pulp & Paper před dvěma lety s kácením pralesů skoncoval, představuje APRIL vlastně největší samostatnou hrozbu pro indonéské pralesy.

Společnosti, které i nadále od APRILu nakupují, a banky jako Santander a ABN Amro, které financují jeho operace, napomáhají s uskutečňováním takovéto destrukce. Tyto společnosti by měly své obchodní zájmy přesunout někam jinam do doby, než APRIL změní své způsoby a bude souhlasit se skutečnou ochranou zbytků indonéských pralesů a rašelinišť.  

Zulfahmi je vedoucí týmu pracujícího na pralesní kampani v Greenpeace Jihovýchodní Asie.