Zveřejnili jsme nelichotivou pravdu o HSBC, jedné z největších bank na světě. Bankovní dům se sídlem ve Velké Británii financuje palmoolejné společnosti, které devastují indonéské pralesy. Nyní si jeho zákazníci čtou zprávy, podle nichž destrukce pralesů začíná v jejich kapse, v jejich peněžence a zhoršuje se každým použitím jejich platební karty...

Není to o jedné firmě, banka HSBC finančně podporuje hned několik pochybných palmoolejných společností. Spousta z vás nikdy neslyšela a možná nikdy neuslyší jména těchto anonymních pro Evropany anonymních firem, ale v jejich oboru jde o skutečné predátory, kteří se proslavili ničením pralesů, takže HSBC ví velmi dobře, jaké aktivity podporuje.

Tato tajně natočená nahrávka ukazuje buldozery ze společnosti Salim, která si od HSBC půjčila miliony amerických dolarů. Buldozery, které ničí rozsáhlé plochy deštných lesů. Podívejte se sami!

V dubnu 2016, vlivná enviromentální skupina vydala prohlášení, že pokud HSBC půjčuje peníze společnosti Noble Group, porušuje tím vlastní pravidla udržitelnosti. Přesto HSBC podepsala s Noble smlouvu pouhých pár týdnů po tomto prohlášení, a ignorovala tak očividné důkazy o ničení přírody. Pro banku, která tvrdí, že “udržitelnost podporuje naše strategické cíle a umožňuje nám plnit naše poslání”, je financování společností typu Noble zvláštním krokem! Aby toho nebylo málo, společnost Noble již mnoho let vyvolává konflikty s místními obyvateli, kteří společnost viní z vykořisťování a podvádění při získávání půdy pro palmové plantáže.

Skrytou kamerou pořízené záběry Greenpeace ukazují ničení pralesů, které kvůli nezodpovědné politice banky HSBC vytváří obrovskou ekologickou krizi. Požáry, které jsou s čištěním půdy od pralesů spojené, vytvářejí oblaka toxického smogu šířícího se do ulic, do škol i do domovů lidí v jihovýchodní Asii. Tento dým má jen za poslední rok na svědomí stovku tisíc předčasných úmrtí. Lesní požáry narušují i globální klima planety - denní emise CO2 z požárů překonávaly v roce 2015 i denní emise celých Spojených států amerických.

A věci se zhoršují - orangutan bornejský byl nedávno přeřezen do kategorie “kriticky ohrožení živočichové”. Ničení jeho přirozeného domova je hlavním důvodem, proč orangutan z volné přírody mizí. I za to mohou půjčky a úvěry HSBC firmám, které kácením a vypalováním pralesů přibližují úžasné pralesní tvory blíže k vyhynutí.

 HSBC musí udělat správnou věc pro lidi, planetu i zvířata. HSBC musí přestat financovat společnosti jako Salim, Noble či IOI. Víme, že je možné k tomu banku donutit, protože jsme to již dříve dokázali. V roce 2015 přesvědčili příznivci Greenpeace španělský bankovní kolos Santander, aby přestal finančně podporovat papírenskou společnost kácející pralesy v Indonésii.

HSBC píše na svých stránkách toto: “Při rozhodování bereme v úvahu udržitelnost, to nám pomáhá chránit naši dobrou pověst.” Ukažme bance, že toto tvrzení není pravdivé a že to víme. Čím více očí bude aktivity banky po tomto skandálu sledovat, tím je pravděpodobnější, že změní své chování.

 

Prosím, podepište výzvu, aby HSBC přestala financovat ničení pralesů.

 

Annisa Rahmawati je pralesní kampaňérkou v Greenpeace jihovýchodní Asie.