V pátek premiér Sobotka přišel se senzačním prohlášením, že odmítá bourání obcí kvůli uhlí, a namísto prolomení limitů nabízí horníkům sociální fond  financovaný z dividend uhlobaronů. Proti těžbě v místech, kde dnes žijí lidé, se vyjádřili i zbývající dvě vládní strany (Andrej Babiš dokonce odmítl prolomení limitů i na velkolomu Bílina, kde žádné domovy ohrožené nejsou). Člověk by nad tím málem zajásal a usoudil, že vláda má jasno, a že rychlému rozhodnutí o záchraně Horního Jiřetína a schválení nové energetické koncepce nic nebrání.

Ovšem tripartita v pondělí řekla ne - a zdá se, že ministři její zdržovací taktiku nakonec bez reptání přijmou. Celé rozhodnutí se tak oddálí nejméně o půl roku. Oficiální záminkou má být údajný nedostatek odborných podkladů.

Je to absurdní, a to hned z několika důvodů.

Byli to předně sami zaměstnavatelé a průmyslníci, kdo v minulosti naléhavě žádal vládu, ať bezpodmínečně a bezodkladně limity těžby prolomí. Naposledy jsme to zažili za premiéra Rusnoka. Tehdy kupodivu tripartita nedostatek odborných podkladů necítila. Nyní, když je jasné, že by hlasování vlády dramaticky prohráli, požadují analýzy a analýzy analýz.

Vláda přitom projednává novou energetickou koncepci včetně otázky limitů už pátým rokem. Loni mj. prošla rigorózním mezinárodním procesem posouzení vlivů na životní prostředí a sociálně-ekonomickou analýzou připravenou ministerstvem průmyslu a obchodu. Každý, kdo se o problém jen letmo zajímá, má odborných argumentů dostatek.

Jenže tripartitě ve skutečnosti samozřejmě nejde o argumenty. Hraje o čas. Do léta Tykač alespoň teoretickou šanci zlobbovat nebo koupit další hráče, kteří mají na vládu vliv (na nákup samotných ministrů nevěřím).

Pokud vláda na tuto průhlednou hru přistoupí, bude bezohledná a krutá nejen vůči lidem v severních Čechách, kteří netrpělivě očekávají její rozhodnutí, ale i sama k sobě. Dobrovolně a přitom zbytečně se tak totiž nejméně na dalšího půl roku vystaví drsnému tlaku těžařů a jejich spojenců - a samozřejmě i kampani lidí, jejichž domovy jsou ohroženy těžbou.

Být Bohuslavem Sobotkou, měl bych jasno - vláda by o státní energetické koncepci i o limitech rozhodla podle původního plánu do konce března. Pokud ovšem nenalézá zálibu v utrpení nikoliv nepodobnému odkládání extrakce bolavého zubu.

Přečtěte si komentář J. Rovenského pro iHned: