Pan a paní Okawara ukazují banner akce "Solarise Fukushima".

Celých 30 let Shin a Tatsuko Okawara žili a pracovali jako ekologičtí farmáři. Na jejich vlastní farmě jim byla venkovská práce každodenním chlebem. Na stejné půdě orali, sázeli a sklízeli úrodu jejich rodiny po šest generací. Shin a Tatsuko prodávali bioprodukty přímo svým zákazníkům a místní komunita si jich i jejich práce velmi vážila.

 

Pan a paní Okawara pěstují své produkty s takovou láskou, že na obal dali dokonce i svoje karikatury.

Pan a paní Okawara žili přibližně 45 kilometrů západně od jaderné elektrárny Fukušima Dajči. Samozřejmě měli rádi svoji rodinnou farmu a proto byli ostražití a pořídili si alarm na detekci radiace, protože začali mít obavy o své bezpečí po jaderné katastrofě v Černobylu roku 1986. Když o několik let později 15. března 2011, čtyři dny po zemětřesení a následné vlně tsunami, která způsobila tragickou havárii, jejich alarm začal hlásit zvýšení hladiny radiace, neměli jinou možnost než utéci do bezpečí a opustit rodnou půdu.

 

Japonský pár v jejich obchodě s organickými potravinami ve městě Miharu.

Nakonec i přes všechno nebezpečí z radiace se rozhodli vrátit. "Máme tam dobytek a slepice, musíme se tam vrátit, abychom je nakrmili. Nemůžeme je tam nechat a odjet někam jinam," řekli v roce 2012.

Museli se vyrovnávat nejenom s následky tragické nehody celosvětového formátu, ale také se museli vyrovnat s tím, že budoucnost jejich podnikání je nejistá. Většina zákazníků dostala strach z kontaminace prodávaných potravin, což je nutilo přemýšlet zda se vzdát rodinné farmy a dosavadního způsobu života.

Tatsuko Okawara ukázala záplavu emocí při rozhovoru v jejich obchodě v roce 2014. Mluvila o prožitcích a pocitech oběti jaderné havárie elektrárny Fukušima Dajči.

Ale věděli, že nechtějí opustit své tradice. Rozhodli se, že se postaví na nohy a znovu půjdou hrdě vpřed za sebe samé, za jejich komunitu a také za budoucnost svých dětí.

V roce 2013 otevřeli bioobchůdek "Esperi" v zemědělsky založeném městě Miharu v prefektuře Fukushima. Hlavním záměrem bylo pomoci obnovit oblast a vytvořit prostor, kde by se mohli scházet lidé z místní komunity a vzájemně si pomáhat po katastrofě. Koneckonců jméno "Esperi" znamená "naděje" v umělém jazyce Esperanto.

Tohle jim však nestačilo a chtěli pomáhat nadále. V říjnu roku 2015 založili veřejně financovaný projekt Solarize Fukushima. Cílem bylo nainstalovat solární panely na střechu jejich obchodu Esperi. "Věříme, že se nám podaří rozšířit využívání solární energie z města Miharu do celé prefektury," říkali.

Na jejich projekt začali velice rychle přispívat lidé z celého Japonska, ale i ze všech koutů světa. Za necelý měsíc od založení, dosáhli cíle své sbírky 1,5 milionu japonských jenů (okolo 330 000 korun). Zprávy od přispěvatelů, poslané zároveň s penězi jim dodaly to, co potřebovali ze všeho nejvíce - povzbuzení a motivaci.

Pan a paní Okawara jsou také velice zapálení umělci. Shin hraje na kytaru a zpívá...

 

...zatímco Tatsuko je talentovaná loutkářka. Předvádí vystoupení "Taro a Hanako", skutečný příběh založený na událostech, které si pár prožil v důsledku jaderné katastrofy.

Japonská pobočka Greenpeace pomohla s realizací projektu. V lednu 2016 byly nainstalovány solární panely na střechu obchodu Esperi.

Pan a paní Okawara a Ai Kashiwagi (autorka článku) pomohli nainstalovat první fotovoltaický panel...

 

 ... a odborní pracovníci nainstalovali zbývající panely.

Zatímco mladší generace se naučila něco nového o solární energii.

 

Práce se podařila.

 

Jo, všichni jsou teď šťastní...

 

A především tihle dva.

 

Obchod Esperi má příkon solárních panelů 10 kW, které jsou schopné ročně generovat 10 MWh elektrické energie.

V dubnu 2011 náš mezinárodní výzkumný tým Greenpeace měřil stupeň radiace v oblasti Fukušima a tehdy se setkal s naším manželským párem. Paní Okawara tehdy řekla: "Lidé z jaderné elektrárny Fukušima jsou dost naivní. Po dlouhé roky byla farma naše jediná obživa, přesto jsme přijali jejich nouzový plán a opustili zasaženou oblast. Naše děti by se cítili zahanbeny, kdybychom se vzdali ekologického farmaření a opustili rodinné dědictví."

V roce 2012 prefektura Fukušima slíbila, že do roku 2040 přejde pouze na obnovitelné zdroje energie. Navzdory tomu, že japonská vláda má nastavenou politiku tak, že podporuje úplně opačný směr energetiky.

Ve snaze získat trvale udržitelnou, spolehlivou a cenově dostupnou elekřinu, musí japonská vláda co nejdříve změnit kurz. Je potřeba upřednostnit zájmy občanů před požadavky růstu ekonomiky, přestat plýtvat úsilím na obnovu jaderných elektráren, zastavit investice do uhelných elektráren, které jsou hlavním zdrojem znečištění ovzduší, a hlavně stanovit si ambiciózní cíle v oblasti obnovitelných zdrojů.

Lidé v prefektuře Fukušima nejvíce touží po životě bez jaderné energie a budoucnosti, v níž by se energie získávala z čistých bezpečných obnovitelných zdrojů. Obchod Esperi je hmatatelným důkazem, že je to možné.

Ai Kashiwagi, energetická kampaňérka Greenpeace Japonsko
za překlad děkujeme dobrovolníkovi Ondřeji Mahdalovi