Peněženku z odpadu jsem se naučila dělat na klimatickém kempu v Belgii. Ten se koná vždy na nějakém místě symbolickém pro změnu klimatu. V tomto případě to bylo na louce v přístavu v Antverpách, kam obrovské lodě svážejí uhlí z celého světa, které se pak spaluje v Evropě.

Sešlo se zde několik stovek lidí mladých, starých i dětí, většinou z různých zemí Evropy, které změna klimatu trápí jako velký globální problém.  A taková diverzita přináší množství nápadů a inspirací, jak co nejvíc omezit svůj dopad na životní prostředí.

Právě zde se mi velmi zalíbila myšlenka využití odpadu pro nějaký nový hodnotný  produkt.
Možná  jste už někdy viděli náušnice a šperky z PET láhví, diáře z gramofonových desek nebo třeba boty z pneumatik. A vůbec nevypadají, že jsou dělané z něčeho, co patří do popelnice. Jsou to krásné vkusné věci s nápaditým designem.

Z té spousty příkladů bych vám chtěla ukázat, jak si vyrobit peněženku z odpadu. Takovou, kdy se vás při placení budou prodavači a prodavačky ptát, kde se dá sehnat.

Peněženka-příprava


Připravte si:

- 1x prázdnou vymytou krabici od džusu či mléka objemu alespoň 1 litr
- nůžky                                              
- barevnou izolepu
- sešívačku
- druky

 

1) Vyberte si nějakou pěknou krabici od džusu. Čím větší, tím lepší. Ideální je dvoulitrová, ale pěkná peněženka se dá udělat i z jednolitrové.

Peněženka-zastřižení
2) Krabici zploštěte a odstřihněte dno a víko. 

Uvnitř řádně vymyjte a důkladně ohněte všechny záhyby.

 

 

Peněženka-ohnutí3) Ohněte krabici na dvou místech tak, aby byla rozdělena na tři stejné díly.


Peněženka4) U jednoho dílu odstřihněte jeho přední část tak, aby vzniklo víčko od peněženky.


Peněženka
Vznikne vám to, co vidíte na obrázku.


Peněženka5) Oblepte všechny okrajové části barevnou izolepou.

Peněženka

6) Sešijte sešívačkou dohromady dva díly kartonu.
PeněženkaPeněženka

Peněženka je skoro hotová...

 

 

 

 Peněženka

 

 


7) Teď už jen upevněte na peněženku druk dle návodu na krabičce, ve které je prodáván.

 

 

  

PeněženkaA na závěr můžete nalepit místo loga výrobce nějakou pěknou samolepku.
 

Až budete vyhazovat nějakou věc do popelnice, zkuste se zamyslet nad tím, jestli by vám „odpad“ přeci jen nemohl ještě nějak účelně a zajímavě posloužit.

A když zjistíte, že už pro něj žádné využití nemáte, nevadí. Můžete ho vyfotit a dát na inzertní stránku www.nevyhazujto.cz , kde si jej za odvoz třeba vezme někdo k dalšímu využití. Věc tak bude žít dál a vy budete mít dobré svědomí, že jste nenakrmili stále se rozrůstající městské skládky.

Rock for people - dílnaPeněženku z odpadu si v naší recyklační dílně mohli vyrobit i návštěvníci festivalu Rock for people.