Tradiční čínské bylinky jsou dobře známé pro svůj medicínský přínos, ale vyšetřování Greenpeace Východní Asie odhalilo, že jsou pokryty toxickým koktejlem pesticidů, které představují dlouhodobé zdravotní riziko.

Pesticidy v čínských bilinných produktech

V Číně jsou tyto bylinné produkty hojně využívány při každodenním vaření a jsou součástí místního kulinářského dědictví. Mnoho lidí přidává například ženšen, čínské datle nebo chryzantémy do polévek či čajů, aby vyléčili své rozličné zdravotní problémy.

Mimo Čínu tyto bylinky také konzumují lidé, kteří se zajímají o alternativní medicínu. Celosvětový trh se odhaduje na 60 miliard dolarů ročně a rychle roste.

Východoasijská kancelář Greenpeace však ve své zprávě Čínské bylinky: elixír zdraví nebo pesticidový koktejl? popisuje, jak testovali 65 vzorků čínských bylinných produktů a zjistili, že jsou doslova obalené zbytky pesticidů – a to dokonce i takovými, které jsou v Číně zakázány.

Mnoho bylin se pěstuje intenzivními zemědělskými metodami s použitím chemikálií a nadále se ve volné přírodě již nevyskytuje – což je dalším příkladem převládajícího průmyslového zemědělství, které je založeno na chemických látkách a které je neschopné vyprodukovat jídlo bez jedů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje některé z pesticidů, které Greenpeace Východní Asie odhalilo, za „vysoce nebezpečné“. Některé bylinky obsahovaly takovou úroveň zbytků pesticidů, že by porušovaly evropské potravinové bezpečnostní standardy.

Pesticidy v čínských bilinných produktech

WHO a evropské autority již některé pesticidy prověřily a zakázaly, protože existují náznaky, že vystavení některým z nich prostřednictvím jídla znamená zdravotní riziko kvůli jejich akumulování v těle. Chronická otrava pesticidy může vést k poruchám učení, narušení funkce hormonů a reprodukčním abnormalitám.

Greenpeace vede celosvětovou kampaň proti tomu, co nazýváme „ošklivé jídlo“, což je široce rozšířený zemědělský model, který ničí životní prostředí jedovatými chemikáliemi a představuje hrozbu pro lidské zdraví. Greenpeace prosazuje ekologické farmářství, které je na rozdíl od průmyslového zemědělství přátelštější jak pro životní prostředí, tak pro lidi.

Ekologické farmářství není závislé na chemických pesticidech, ale na přírodních technikách likvidace plevele, střídání plodin a jejich rozmanitosti, aby pro lidi zajistilo dostatek zdravého a výživného jídla. Zároveň chrání naše životní prostředí, vodu a zvířata před jedovatým zamořením.

Pesticidy v čínských bilinných produktech

Greenpeace Východní Asie naléhá na čínskou vládu, aby zajistila striktnější dohled a kontroly nelegálních pesticidů, zabezpečila jasný časový harmonogram omezování používání a zavázala se k jejich postupnému naprostému vyřazení ze zemědělství. Navíc vyzýváme čínské autority, aby přesměrovaly finanční podporu k ekologičtějším farmářským praktikám.

Musíme se vydat touto ekologickou cestou hned, abychom zachovali budoucnost tradiční bylinné medicíny a produkce jídla jak v Číně, tak po celém světě. Všechny vlády musí přijmout tuto změnu, odklonit se od zemědělství založeného na chemii a vykročit směrem k ekologickému farmaření.

Alessandro Saccoccio je manažer ekologického farmaření v Greenpeace International
Eric Barier je kampaňér ekologického farmaření v Greenpeace International