"Tento případ je ve skutečnosti o duši Kanady. Chceme být národem, který bere domorodé obyvatele a jejich práva vážně? Nebo dovolíme, aby byla domorodá práva zredukována na položku na seznamu, kterou si představitelé průmyslu mohou odškrtnout?"

Slova, která pronesl Nader Hasan, právník zastupující inuitské obyvatele komunity Clyde River u Nejvyššího soudu Kanady přesně před týdnem - 30. listopadu. Za poslední dva roky komunita Clyde River využila právní nástroje k tomu, aby úspěšně pozastavila seismické výbuchy ve svých vodách a případ dovedla až k tomuto historickému slyšení u kanadského Nejvyššího soudu. Jejich případ byl slyšen společně s podobným případem vzneseným domorodými obyvateli Chippewas of the Thames First Nation, kteří rovněž nebyli konzultováni ohledně projektu ropovodu na dehtové písky procházející jejich teritoriem.

Kanadská vláda a její energetický regulační úřad - Národní energetická komise - se dopustily jedné z nejvážnějších nespravedlností proti Inuitům z Baffinova ostrova tím, že schválily pětiletý projekt seismických výbuchů v jejich vodách bez konzultace s místními lidmi a bez jejich souhlasu. Porušili tak práva domorodých obyvatel zakotvená v kanadské ústavě i v Deklaraci práv domorodých obyvatel OSN. A pokud by měl tento projekt pokračovat, způsobil by nevratné poškození arktického mořského života i inuitské kultury.

Podpora Clyde River přichází ze všech koutů světa, od Finska po Thajsko a dokonce i dále. Během několika týdnů před slyšením poslali podporovatelé po celé planetě hlasité stížnosti premiérovi Justinu Trudeauovi, v nichž žádali, aby respektoval práva domorodých obyvatel a co nejdříve zavedl Deklaraci do praxe.

#NoiseComplaint support from Thailand

Na palubě s námi byly i známé celebrity. Herečky Emma Thompson, Jane Fonda, popularizítor vědy David Suzuki a další přispěli do působivého videa ”Nesouhlasíme” (We Do Not Consent), kde vyžadují, aby Inuité z Clyde River byli vyslechnuti, neboť domorodé komunity všude na světě by měly rozhodovat o tom, co se děje na jejich půdě a v jejich vodách. Kanadská publicistka Naomi Klein před dvěma týdny přes Facebook naživo uváděla show, která měla téměř 100 tisíc diváků, a herečka Rachel McAdams podpořila Clyde River na své twitterové stránce.

Celebrities show support for Clyde River

V den slyšení se na projev solidarity s Inuity z Clyde River a kmenem Chippewas of the Thames shromáždilo 800 podporovatelů, aby společně podpořili boj za jejich práva.

Rally in solidarity with Clyde River and the Chippewas of the Thames First Nation

Shromáždění bylo vysíláno živě na Facebooku a sledovalo je více než 100 000 lidí z celého světa. Záznamy je možné stále shlédnout na Greenpeace Canada a Greenpeace International.

Facebook Live streams

Obě domorodé komunity se až sem dostaly po dlouhé a svízelné cestě. 30. listopad 2016 pro nás navždy v našich srdcích zůstane důležitým dnem, kdy jsme se spojili při obraně věcí, které jsou důležité pro nás všechny: přírodní svět, které nás inspiruje a živí; naše silné spojení s ostatními v podobě pestré, starající se a sjednocené komunity; a lepší a mírumilovnější budoucnost pro naše blízké.

Stále lze ale udělat ještě více - proto se prosím ujistěte, že jste připojili své jméno k tisícům těch, kteří stojí po boku Clyde River, a nezapomeňte nás sledovat na Facebooku, abyste zůstali informováni o dění v další kapitole tohoto skvělého příběhu.