kompostPoprvé jsem o tom, jak jsou červi „děsně sexy“, slyšela už před více než rokem. Bylo to na mezinárodním setkání mladých lidí, kteří jako advokáti klimatu připravovali různé projekty ke snížení emisí skleníkových plynů.

Moje kolegyně z Francie a její heslo „Červi do každé domácnosti“ mě opravdu šokovaly.  O eleganci a kráse těchto malých zvířátek dokázala hovořit dlouhé hodiny, až ve mně nakonec tahle pro mě dříve odporná stvoření vzbudila zvědavost. Mohou být červi opravdu sexy? Může se někdy opravdu podařit, aby si je lidé dobrovolně pořizovali domů?

Aby bylo jasno. Mluvím zde o velkých červech, růžových dlouhých žížalách, dešťovkách. Ty mají totiž tu skvělou vlastnost, že se živí biologickým odpadem, který tak rozkládají a přeměňují na kompost. Zároveň se, alespoň některé druhy, poměrně rychle množí, což nám umožňuje jejich „požíračství“ krásně využít.

Je pravdou, že mě už delší dobu trápila odporně páchnoucí hromádka bio odpadu, která mi po vytřídění plastů, papíru, kartónů a skla pravidelně zbývala v koši. Nadšení mojí kolegyně pro domácí vermikompostování mě tedy zaujalo, ale byla jsem k němu velmi skeptická.

 Jistě skvěle funguje pro lidi, kteří mají zahradu, balkón nebo alespoň nějakou komoru. Mohu ovšem já mít doma kompost se žížalami? Ano, sice by se můj problém s tlejícími slupkami vyřešil, ale kam ho dám? Pronajímala jsem si tou dobou jen jednu místnost - ložnici.

Nakonec jsem se nechala přesvědčit. Ne hned, trvalo to několik měsíců, kdy jsem horečně prohledávala internet a sbírala zkušenosti lidí, kteří už s červy bydlí. Všichni znovu a znovu vyvraceli moji největší obavu, že budu mít v bytě nejen páchnoucí odpaďák, ale ještě k tomu všemu se bude hemžit červy.

A tak jsem si žížaly dobrovolně nastěhovala do ložnice, na jediné místo, kam jsem si mohla doma kompost dát.

Rychle jsem se s nimi sžila. Jak se okamžitě a k mému úžasu ukázalo, měli pravdu ti, kteří tvrdili, že domácí žížalový bio kompost vůbec nesmrdí. Prostě jsem v pokoji najednou měla dvě krabice navíc, které mají tu skvělou vlastnost, že do nich můžu sypat odpad, který by mi jinak hnil v koši. Ten se jako zázrakem přemění na hlínu, kterou pak přidávám do kytek.

Starat se o ně je hračka, vůbec se to nedá srovnávat s jakýmkoliv jiným domácím zvířátkem. Snad s rybičkami. Krmím, když mám odpad, občas přidám noviny a kompost prohrábnu (i když to dělám míň a míň, abych své milé žížaly nerušila při hostině). V létě klidně jedu i na několik týdnů na dovolenou.

Ani po více než půl roce bydlení s žížalami mi červi nepřijdou nijak „děsně sexy“. Zvykla jsem si na ně a na jejich skvělou pomoc a jsem opravdu ráda, že je mám. Zároveň jsem si potvrdila, že vermikompost může mít opravdu každý.

Jak jsem si jednoduše založila domácí žížalový kompost?

kompost1. Koupila jsem si plastové bedýnky s víkem, pro menší rodinu stačí asi tak tři.

2. Vyvrtala jsem ve dně všech bedýnek a do dvou vík díry (to, které uzavírá nejvrchnější bedýnku, je tedy bez děr), aby mohla odtékat “žížalová šťáva”.

3. Vyvrtala jsem díry do boků všech bedýnek (do horní části, pár cm pod horním okrajem), aby mohly žížaly dýchat.

4. Bedýnky jsem uzavřela víkem a postavila na sebe. Nejvrchnější bedýnka je uzavřena víkem bez děr.

5. Pod nejspodnější bedýnku jsem si dala obdélníkovou mističku pod květináč, kde se hromadí “žížalová šťáva”, kterou ihned využívám k přihnojování květin.

6. Koupila jsem si výsadbu žížal od ekologického domova.

7. Založila jsem samotný kompost – na dno bedýnek jsem natrhala karton a noviny, přidala na menší kousky pokrájený (tak do 5 cm) bioodpad. Na připravenou podestýlku jsem vložila žížaly.

kompost 
Tipy, jak se o kompost starat

DOBRÉ SLOŽKY PRO KOMPOST:

zbytky ovoce a zeleniny, papírové ubrousky, skořápky od vajíček, čajové lístky (klidně i se sáčkem), kávové filtry a kávová sedlina, těsto, chlebová kůrka, rýže, těstoviny, vlasy; částečně zkompostované listí a tráva

ČEMU SE VYHNOUT

mléčné výrobky, zbytky masa a tuky

Žížaly je dobré krmit tak jednou až dvakrát týdně. Správné množství a frekvenci se naučíte rychle odhadnout. Půl kila žížal zkonzumuje denně asi čtvrt kila bioodpadu.