Pro planetu ani pro Greenpeace nebyl rok 2016 jednoduchý. Mnoho výzev zůstává otevřených a jejich řešení bude pokračovat i roce následujícím - globální změna klimatu, chování bezohledných korporací i politici, kterým záleží jen na krátkodobých výhledech, to vše nás letos čeká.

Když se ale ohlédneme za rokem 2016, vidíme spoustu skvěle odvedené práce. Pojďme si projít nejzásadnější okamžiky minulého roku, které zachytily objektivy našich kameramanů. Vytvořili jsme více jak 20 000 fotek dokumentujících naše úsilí - vytvořit globální hnutí za zelenou a mírovou budoucnost naší planety. Bez Vás bychom žádných úspěchů nedosáhli. Děkujeme, že jste s námi, a vzhůru do roku 2017.

Aktivista Greenpeace UK vyšplhal na pomník admirála Nelsona, kterému nasadil dýchací masku, aby upozornil na znečištění ovzduší v Londýně.

Vyšetřovatel Greenpeace Indonésie zaznamenává důsledky rozšiřování palmových plantáží firmou IOI do zakázaných oblastí u Ketapangu na západě Bornea. Tuto oblast poškodily rozsáhlé lesní požáry.

U příležitosti 30. výročí Černobylské a 5. výročí Fukušimské katastrofy vytvořila organizace Greenpeace ve spolupráci s Gregem McNevimen světelný projekt, ve kterém na základě fotografií s dlouhou expozicí zviditelnil neviditelné - v reálném čase zviditelnil míru radiace před hledáčkem fotky.

Noční letecký záběr zařízení používaného k nezákonnému rybolovu. Během dubna loď Greenpeace Esperanza dokumentovala a nenásilně protestovala v Indickém oceánu nezákonný a destruktivní rybolov.

Velký bariérový útes v Austrálii odumírá a bledne kvůli oteplování moře, které způsobují klimatické změny. Studie ukazují, že ohroženo je až 93 % útesu.

Uznávaný italský skladatel Ludovico Einaudi uvedl svou skladbu Elegie pro Arktidu  na plovoucím molu u ledovce Wahlenbergbreen v Norsku. Upozornil tak na nutnost chránit křehkou arktickou přírodu.

V srpnu 2016 zaznamenali brazilští aktivisté Greenpeace prostřednictvím leteckého snímkování lesní požáry v Amazonii. Ty jsou mimo jiné důsledkem odlesňování a neudržitelné těžby. Loňské požáry jsou jedny z nejhorších v historii.

Zákrok bezpečnostních složek proti protestujícím ochráncům vody. Místní lidé se postavili proti vedení ropovodu v Dakotě, jehož stavba ohrožuje pitnou vodu pro široké oblasti USA a vede přes území indiánských kmenů.

Krajina severně od Clyde River, blízko fjordu Sam Ford. Tato oblast je ohrožena výzkumem ložisek ropy na mořském dně prostřednictvím seismických výbuchů a v budoucnu dost možná i samotnou těžbou ropy.Obyvatelé Clyde River se spojili s Greenpeace Kanada, aby jim pomohla se zastavením plánů na výzkum nových ropných ložiseka pomohla jim nainstalovat solární panely, které jim pomohou zbavili se závislosti na ropě.

Dobrovolníci Greenpeace Rusko pomáhají při hašení požárů v blízkosti kozácké vesnice Berezanovskaya.

Letecké záběry mrožího páru v blízkosti ostrova Svalbard. Úbytek mořského ledu v severních šířkách je důkazem nejen globálních změn klimatu, ale znamená i přímé ohrožení živočišných druhů, které jsou na ledu závislé.

Dva senegalští námořníci sledují čínskou posádku při vyplutí z přístavního města Dakar. Aktivity rybářského průmyslu zničily rybí populace v čínských pobřežních vodách. Proto jsou čínské rybářské lodě nuceny plout i desítky tisíc námořních mil aby nalezly alespoň nějaké ryby.

Kmen Munduruku, který sídlí v oblasti Sawré Muybu v srdci Amazonie po nespočet generací, je ohrožen stavbou systému přehrad, který plánuje brazilská vláda. Vybudování obří stavby by zásadním způsobem ovlivnilo jejich dosavadní styl života.

 

V Nizozemí zablokovali aktivisté Greenpeace dodávku palmového oleje kontroverzní společnosti IOI. Město Rotterdam je totiž bránou, kterou se neudržitelný palmový olej dostává do Evropy. Loď Esperanza zablokovala přístav, zatímco aktivisté zabarikádovali vjezd do rafinérie.

A co jsme dělali v ČR? Posvítili jsme si na firmy, které se již dříve zavázaly zastavit odlesňování kvůli palmovému oleji. Z analýzy nám ovšem vyšlo, že u Colgate-Palmolive, Johnson & Johnson a Pepsi zůstalo jen u slibů. Na všechny zmíněné firmy jsme proto tlačili, aby podnikly další kroky k transparentnímu dodavatelskému řetězci či k reformě celého průmyslu. V rámci mezinárodní kampaně nechyběly ani aktivity v ČR. © Greenpeace – Majda Slámová

Postavili jsme se proti podivnému prodloužení životnosti uhelné elektrárny ve Chvaleticích. Úřady přestavbu největšího znečišťovatele v Pardubickém kraji automaticky odmávli, aniž by se zajímali o její vliv na životní prostředí. Právníci organizace Frank Bold se proto obrátili na soud, zatímco my jsme na selhání státní správy upozornili osvětovou kampaní v Pardubicích i třídenní okupací chladicí věže přestavované elektrárny. © Greenpeace – Will Rose

Horní Jiřetín tento rok neohrožovalo rozšíření dolu ČSA, protože vláda zde odmítla prolomit limity těžby. Je tak správný čas myslet na budoucnost dříve tolik zkoušeného města a jeho obyvatel. Společně s vedením jsme udělali dotazníkové šetření a obrátili se na experty, kteří nám pomohou vypočítat, jak by se mohl Horní Jiřetín v budoucnu zbavit své závislosti na uhlí a využívat obnovitelné zdroje. Že podobná řešení fungují v praxi, se mohli jiřetínští přesvědčit na vlastní oči na výletě v energeticky soběstačných Kněžicích. © Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Zapojili jsme se do kampaně proti prodeji rozsáhlých dolů v Německu do rukou Křetínského EPH. Společně s iniciativou „Limity jsme my“ jsme například na začátku roku pouštěli zvuk uhelného rypadla před švédskou ambasádou v Praze. Švédský státní podnik Vattenfall i přes sérii dalších protestů v ČR i v zahraničí a přes odpor veřejnosti svá hnědouhelná aktiva prodal do českých rukou. © Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

 

Slavili jsme! Samostatná česká pobočka funguje již 25 let. Během tohoto významného roku jsme v Praze hostili setkání největších špiček Greenpeace, kde nechyběly ani nové dvě globální ředitelky. Sami jsme si oslavy užili až v závěru roku v Brně a zorganizovala je místní lokální skupina společně s dobrovolníky z Hnutí Duha. Oslavy jsme věnovali občanskému aktivismu. © Greenpeace – Majda Slámová

Maïa Booker je multimediální editorka v Greenpeace USA, Lukáš Hrábek je tiskový mluvčí Greenpeace Česká republika.