Miliony lidí z celého  světa se v průběhu uplynulých dní rozhodli vyslat jasnou zprávu nejen do Washingtonu, ale svým způsobem i na pražský Hrad. Chceme politiky, kteří nám naslouchají a dívají se do budoucnosti, nediktují a nežijí v minulosti. Prezidente Trumpe, doufám, že nás slyšíš, pokud ano, očekávám tvůj tweet v půl páté ráno.

Jmenuji se David Murphy, jsem ředitel české pobočky Greenpeace a jsem také manžel a otec dvou úžasných, bilingvních dětí ve věku 12 a 6 let. Stejně jako ostatní mám obavy o osud planety Země, o to, v jakém stavu ji zanecháme příštím generacím, ale ještě více mě trápí, zda naše děti budou žít ve společnosti, která vyznává hodnoty jako je pravda, tolerance, udržitelnost a diverzita, a jak naše dnešní rozhodnutí ovlivní budoucnost v dobrém i ve zlém.

:. Ředitel Greenpeace ČR David Murphy (vlevo). (c) Greenpeace - Majda Slámová

Žiji v České republice přes dvacet a let a zažil jsem ten úžasný pokrok, který jsme udělali, někdy příliš pomalý, někdy bolestný, nedokonalý, ale bez pochyby to byl pokrok a cesta správným směrem. Dnes žijeme v moderní, evropské, svobodné a demokratické společnosti, možná poslední v našem regionu. A toho se nechci vzdát.

Greenpeace je světová organizace, která má pobočky v 50 zemích, ale také světová komunita lidí, kteří sdílejí hodnoty, cíle a vize pro zelenější a mírumilovnou planetu. Lidé, kteří myslí globálně, ale konají lokálně, aby zajistili život na Zemi v celé jeho rozmanitosti.

Co tedy Trumpovo prezidenství znamená pro planetu?

Za prvé - během předvolební kampaně nejenže Donald Trump popřel klimatické změny, ale dokonce je nazval čínskou konspirací, která měla snížit konkurenceschopnost americké výroby. Také slíbil, že Spojené státy odvolají svůj podpis pod pařížskou klimatickou dohodou. Takový čin by mohl vést k dominovému efektu, kdy by svůj podpis odvolaly i jiné státy. To by zničilo dvacetiletý proces, který má zajistit, že globální teplota nestoupne o více než dva stupně Celsia.

Za druhé Trump chce posílit energetiku založenou na další těžbě fosilních paliv. Výběr Rexe Tillersona,  někdejšího šéfa firmy Exxon Mobile a osobního přítele Vladimíra Putina do funkce ministra zahraničních věcí, je děsivý. Je to jeden z nejjasnějších příkladů rostoucí spolupráce mezi mezinárodními korporátními a vládnoucími elitami. Jasně ukazuje na rostoucí vliv těchto korporací na demokratické vlády  a upřednostňování vlastního profitu před ochranou planety. Dovolte mi objasnit, že nezachraňujeme planetu, planeta nepotřebuje zachraňovat. Jestliže zničíme biodiverzitu a teplota stoupne nad únosnou mez, která umožňuje život, tak  je po nás, stejně jako po ostatních druzích. Planeta tu bude stále. Hledáme proto lidi, politiky i aktivní lidi ve společnosti, kteří chtějí naše přežití a zachování krás přírody.

Vládnou nám senioři. Jejich myšlenky jsou zastaralé, jejich vize nestačí rychle se měnícímu světu. Neberou ohled na varování vědců, ani obavy mladších generací, které mají zájem na životním prostředí a “udržitelnosti” jako součást moderní evropské identity. Potřebujeme lídry, kteří naslouchají, ale ještě více potřebujeme občany, kteří se nebojí promluvit a jednat.

Jsem přesvědčen, že demokracie nekončí volbami, ale že volbami začíná. Každá krize, každý problém je příležitost. Říká se, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly, já myslím, že spíše ztracenými příležitostmi. Krizový moment, kdy se Donald Trump stává prezidentem USA je pro nás příležitost, abychom se zde dnes sešli. Musíme využít takových příležitostí - a bude jich v příštích čtyřech letech mnohem více - a naplnit myšlenky Masaryka, Čapka a Havla, těch lepších poslů naší společnosti, kteří dokázali probudit to lepší v nás.

David Murphy je ředitelem Greenpeace ČR. Jeho poselství zaznělo na demonstraci Love Trumps Hate 21. ledna v Praze.