Inuitská komunita Clyde River dokázala úžasnou věc.

Poté, co strávilo poslední dva roky odoláváním hrozbám hledání ropy v jejich teritoriu, městečko nainstalovalo své první solární panely v historii!

Instalace solárních panelů

Clyde River je jednou z nejodlehleji položených severských komunit. Desítky let se vesnice zcela spoléhala na drahé a špinavé fosilní palivo jakožto zdroj energie pro jejich domovy a budovy.

Letecké záběry Clyde River

S tím, jak se prohlubuje změna klimatu a arktický led taje, energetické společnosti se dostávají dál a dál, aby pomocí seismických výbuchů v blízkém oceánu hledaly ropu.

Obyvatelé Clyde River se však proti tomu postavili.

Obyvatelé Clyde River

Nejenže zpochybňují ropné průzkumy ve svých vodách u Nejvyššího soudu Kanady, ale navíc dokazují, že Arktida se může rozvíjet bez fosilních paliv.

Jejich první solární panely budou elektřinou zásobovat komunitní centrum a ušetřené částky budou znovu investovány do rozvoje komunity.

Greenpeace společně s Vancouver Energy Coop přivezli panely do Clyde River na palubě lodi Greenpeace Arctic Sunrise a vyškolili členy komunity na instalaci a údržbu solárního systému.

Obyvatelé Clyde River

Nové panely byly oslaveny hudbou a hostinou ve společenském sále, ze kterého se nad městečkem rozlilo teplé světlo i v tak mlhavý den.

Obyvatelé Clyde River

Můžete podpořit úsilí Clyde River o ochranu jejich arktického domova a osvobození se od fosilních paliv na http://arctic-home.greenpeace.org/cs-cz/