Už v pátek složí Donald Trump přísahu a ujme se funkce 45. prezidenta Spojených států amerických. Stane se tak po roce, kdy po celém světě až příliš často rozkvétala politika nenávisti, strachu a rozdělování lidí. Organizace Greenpeace se proto spojuje se spřátelenými organizacemi a jejich podporovateli v globálním hnutí, které vyšle jasnou zprávu o důležitosti lidské pospolitosti. Stavme mosty, ne zdi!  #BridgesNotWalls

Žijeme v době, která v lidech vyvolává hrůzu. Hrstka politických elit doplněná o korporátní giganty (včetně největších znečišťovatelů životního prostředí na planetě), bude pokračovat ve svých praktikách tak dlouho, dokud mezi lidmi bude vládnout atmosféra strachu a odcizení.

Rok 2016 se ovšem nesl i ve znamení hluboké odvahy a spojování se.

Lidé z celého světa se postavili za domorodou komunitu Munduruku, která bránila výstavbě obří přehrady v srdci Amazonie. Po letech protestů veřejnosti prezident Obama zakázal ropné vrty v Arktidě. Ochránci vody v indiánské rezervaci Standing Rock inspirovali vlnu globální solidarity a stavbu ropovodu přes své území minimálně na dlouhou dobu odsunuli.

My v Greenpeace odmítáme tvrzení, že na světě je víc věcí, které nás rozdělují, než věcí, které nás spojují. Maličkosti, které každý z nás dělá den co den, aby žil v klidném a spravedlivém prostředí, ta miliarda odvážných skutků, ta vypráví úplně jiný příběh.

Je jen na nás, aby tento příběh zvítězil.

Dnes a zítra se lidé budou scházet na mostech, aby ukázali, že se chtějí společně postavit za vizi světa, v kterou věříme.

Akce #BridgesNotWalls ukážou, že budoucnost nás a naší planety závisí na tom, zda budeme držet spolu a budeme dál podporovat solidaritu, lidská práva, rovnost, ženská práva, mír a péči o lidi, kteří jsou nejvíce ohrožení nespravedlností.

Doufám, že se k nám přidáte a že projevíte solidaritu s lidmi, kteří čelí nenávistným projevům nejen ve Spojených státech, ale i u vás doma.

Máme jen málo času odvrátit hrozby klimatických změn a nemůžeme si dovolit, aby nás ti mocní hnali proti sobě.

Only if we build bridges of love, cooperation and hope can we build a green, peaceful and just future.

Jen když postavíme mosty z lásky, spolupráce a naděje, můžeme vybudovat zelenou, mírovou a spravedlivou budoucnost.

Leila Deen je zástupkyní kampaňového ředitele v Greenpeace USA.

Chcete se také přidat? Pojďte s námi v sobotu 21. ledna ve 12 hodin na setkání Love Trumps Hate (Láska zvítězí nad nenávistí) v Praze na Václavském náměstí.